X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Politycy o nowelizacji Karty nauczyciela. "Zawarte w niej zmiany wprowadzają konkretne podwyżki"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 14:02
- To największa podwyżka w historii - tak o prawie 10-procentowym podniesieniu pensji nauczycielom powiedział poseł PiS Zbigniew Dolata. Większe wynagrodzenia, które będą wypłacane od 1 września, zapewnia nowelizacja Karty nauczyciela. O tym, a także o podwójnym roczniku uczniów, który w nowym roku szkolnym rozpocznie naukę w szkołach średnich, rozmawiali w audycji "Tydzień kontra tydzień" Dominik Tarczyński (PiS) i Andrzej Czerwiński (PO).
Audio
  • Nowelizacja Karty nauczyciela i wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/wavebreakmedia

W czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy Karta nauczyciela. Oznacza to m.in. wzrost pensji nauczycieli o 9,6 proc., wprowadzenie dodatku dla nauczycieli stażystów, określenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo i skrócenie ścieżki awansu. - Łącznie z podwyżką, którą już od stycznia tego roku wypłacono, mamy w sumie 15-procentową podwyżkę płac nauczycieli. Jest ona największą w historii - skomentował po przegłosowaniu nowelizacji Zbigniew Dolata, poseł PiS.

klasa szkoła free 1200.jpg
Nauczyciele dostaną podwyżkę. Sejm znowelizował Kartę nauczyciela

W oświacie w tym tygodniu działo się jednak więcej. Ósmoklasiści i gimnazjaliści poznali wyniki sowich egzaminów, od których zależy to, czy dostaną się do wymarzonej szkoły średniej. W tym roku w rekrutacji do liceów i techników bierze udział podwójny rocznik. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapewnił, że miejsc wystarczy dla każdego.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński podkreślił, że zmiany zawarte w znowelizowanej Karcie nauczyciela wprowadzają konkretne podwyżki. - Średnie wynagrodzenie w przypadku nauczyciela stażysty będzie wynosiło 3338 zł, w przypadku nauczyciela kontraktowego - 3705 zł, jeżeli chodzi o nauczyciela mianowanego - 4806 zł, zaś odnośnie nauczyciela dyplomowanego - 6141 zł. To są konkrety, a przecież dochodzi jeszcze jednorazowe dodatek motywacyjny dla nauczyciela stażysty w wysokości 1 tys. zł. Realizujemy zatem obietnice, które złożyliśmy - zaznaczył.

Parlamentarzysta odniósł się także do kwestii podwójnego rocznika uczniów, który od września rozpocznie naukę w szkołach średnich. - Mamy tu straszenie, że podwójny rocznik oznacza katastrofę. To nieprawda, bo nie ma w ogóle takiego zagrożenia. Przecież wszystko zależy od wyników egzaminów - przypomniał Dominik Tarczyński.

Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej, stwierdził, że NSZZ "Solidarność" przed wyborami w 2015 r. jednoznacznie opowiedziała się za rządem Prawa i Sprawiedliwości. - I podczas ostatniego strajku nauczycieli było widać, że zostało zawarte porozumienie z jednym związkiem zawodowym, a więc właśnie tym, który popiera dany rząd - zaznaczył. Dodał, że nauczyciele mogą czuć się rozczarowani. - Harują i niewiele zarabiają, a widzą dokładnie, że inne grupy zawodowe, które protestowały, dostały bardzo wysokie podwyżki, np. mundurowi - powiedział.

Goście radiowej Jedynki rozmawiali też m.in. na temat wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i zawartego tam porozumienia o polsko-amerykańskiej współpracy obronnej.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Andrzej Czerwiński (Platforma Obywatelska), Dominik Tarczyński (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 16.06.2019

Godzina emisji: 12.10

bb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister edukacji: zapraszam na oświatowy okrągły stół, będę proponował spotkania ze związkami

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 10:07
- Zapraszam oświatowe związki do udziału w posiedzeniu okrągłego stołu. Będę proponował spotkania ze związkami zawodowymi zaraz po zakończeniu roku szkolnego. Chcę rozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami, także z rodzicami - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Są wyniki egzaminów ósmoklasisty i gimnazjalnych. Szef MEN: egzaminy poszły dobrze

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 11:56
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty wypadły dobrze, i pogratulował zdającym wyników.
rozwiń zwiń