X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Bożena Borys-Szopa: szacunek i godność seniorów to podstawa naszej polityki senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 09:07
- Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by osoby starsze, szczególnie samotne, nie czuły się wykluczone, dyskryminowane i zapomniane; poszanowanie i ochrona ich godności to podstawa naszej polityki senioralnej - powiedziała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa Foto: PAP/Leszek Szymański

W sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Minister Borys-Szopa podkreśliła, że ten dzień to doskonała okazja, by z jednej strony wyrazić szacunek i uznanie dla seniorów – rodziców, dziadków, a z drugiej strony zwrócić uwagę na konieczność tworzenia przestrzeni i warunków przyjaznych osobom starszym.

- Poszanowanie i ochrona ich godności to podstawa polityki senioralnej rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz resortu rodziny, pracy i polityki społecznej" - podkreśliła.

Szefowa MRPiPS przypomniała o działaniach podejmowanych przez resort na rzecz aktywizacji osób starszych i zapewnienie im godnych warunków życia. Wskazała na programy takie jak "Senior plus", "Opieka 75 plus", Rządowy Program na rzecz Aktywizacji Osób Starszych, "Mama 4 plus", a także na obniżenie wieku emerytalnego czy podnoszenie minimalnej emerytury.

- Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by osoby starsze, szczególnie samotne, nie czuły się wykluczone, dyskryminowane i zapomniane" - podkreśliła minister.

Problemy seniorów

Borys-Szopa zwróciła uwagę, że osoby starsze, czasem mniej samodzielne, mogą być narażone na różne przykrości – od braku życzliwości, przez przemoc słowną, wykluczenie, aż po przemoc ekonomiczną czy fizyczną.

Zaapelowała o reagowanie w każdej sytuacji, która budzi niepokój. - Troska i życzliwość nic nie kosztują, a możemy naprawdę pomóc tym, którzy nie zawsze potrafią obronić się sami - wskazała minister.

- Nie zapominajmy także, że osoby starsze to prawdziwa skarbnica wiedzy, mądrości życiowej i doświadczenia. To wartości nie do przecenienia, z których możemy i powinniśmy czerpać, które powinniśmy doceniać nie tylko od święta - dodała szefowa MRPiPS.

Znaczenie Światowego Dnia Praw Osób Starszych

Światowy Dzień Praw Osób Starszych ma na celu zwrócenie uwagi na osoby źle traktowane, zaniedbywane i wykorzystywane przez swoje otoczenie.

Zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa m.in. seniorom to cel przyjętego przez rząd pod koniec maja projektu nowelizacji ustaw o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego.

Projektowane zmiany mają ograniczyć nieprawidłowości w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.

Projekt przewiduje m.in., że podmiot, na który nałożono karę za prowadzenie jednej placówki bez zezwolenia, i który będzie prowadził inną placówkę także bez zezwolenia – otrzyma karę 40 tys. zł (nie dostanie także pozwolenia na prowadzenie działalności przez kolejne 5 lat od ukarania). Projekt uzupełnia także dotychczasowe przepisy o dodatkowe wymagania dotyczące zatrudniania personelu opiekuńczego tak, aby opieki nie sprawowały osoby bez podstawowej wiedzy w tym zakresie.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: do końca roku ma działać 800 placówek Senior+

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 16:47
- Planowo do końca roku w Polsce będzie działało ponad 800 placówek Senior+ – poinformowała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. W dodatkowym naborze ofert w ramach tegorocznej edycji programu dofinansowanie otrzymało 99 nowych i 21 już istniejących placówek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożena Borys-Szopa: jestem spokojna o realizację wszystkich zobowiązań resortu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 18:12
- Pani minister Elżbieta Rafalska zostawia ministerstwo z nakreślonym harmonogramem poszczególnych prac i do końca kadencji niewątpliwie wszystkie te zobowiązania wykonamy - powiedziała we wtorek nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
rozwiń zwiń