Dziś posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się Kartą nauczyciela i Kodeksem karnym

2019-06-13, 06:58

Dziś posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się Kartą nauczyciela i Kodeksem karnym
Posiedzenie Sejmu. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Dziś Sejm zajmie się projektem nowelizacji Karty nauczyciela autorstwa PiS. Zakłada on podniesienie średniego wynagrodzenia nauczycieli, wprowadzenie nowego świadczenia na start dla nauczycieli stażystów, określa minimalną wysokość dodatku za wychowawstwo oraz skraca ścieżki awansu zawodowego.

Posłuchaj

Zbigniew Dolata z PiS o Karcie Nauczyciela (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z projektem od 1 września 2019 do 31 grudnia 2019 roku średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września br. z wyrównaniem od 1 września.

W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu. Projekt złożyli w ubiegłym tygodniu w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości. "Zmiana ta umożliwi jednocześnie podwyższenie od dnia 1 września 2019 roku wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli oraz dodatków do wynagrodzenia" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Na tzw. średnie wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki określone w Karcie nauczyciela. Dodatków jest kilkanaście: za wysługę lat, funkcyjne (wynikający z pełnienia funkcji kierowniczej, dla opiekuna stażu, dla wychowawcy klasy, nauczyciela doradcy, nauczyciela konsultanta), motywacyjny, za warunki pracy, za uciążliwość pracy, nagroda jubileuszowa, nagroda ze specjalnego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka), odprawa emerytalno-rentowa i odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.

Wysokość średniego wynagrodzenia a rzeczywiste zarobki

Wysokość części dodatków przepisy uzależniają od wysokości wynagrodzenia zasadniczego (np. dodatek stażowy i wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe) - wzrost wynagrodzenia zasadniczego spowoduje automatyczny wzrost składników od niego zależnych. O wysokości innych dodatków decydują samorządy w regulaminach wynagradzania.

Nauczycielskie związki zawodowe od lat podkreślają, że wysokość tzw. średniego wynagrodzenia nijak się ma do rzeczywistych zarobków nauczycieli, gdyż dostają oni tylko po kilka dodatków z listy, a wysokość niektórych z nich jest niska. O faktycznych zarobkach świadczy wysokość wynagrodzenia zasadniczego.

Inne zmiany proponowane w projekcie nowelizacji to m.in. ustalenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo na poziomie 300 zł, wprowadzenie jednorazowego świadczenia dla nauczyciela stażysty odbywającego staż na stopień nauczyciela kontraktowego w wysokości 1000 zł (ma być wypłacane w terminie do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż) oraz zmiany zasady oceny pracy nauczycieli i awansu.

Proponowane jest odstąpienie od dotychczasowych kryteriów oceny pracy nauczycieli oraz obligatoryjności dokonywania tej oceny. Ma wrócić trzystopniowa skala oceny pracy. Ocena pracy ma zostać oddzielona od awansu zawodowego. Podczas awansu oceniany będzie tylko dorobek zawodowy nauczyciela za okres stażu.

Okres pracy w szkole niezbędny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela mianowanego ma zostać skrócony do 2 lat (z obecnych 3 lat), a nauczyciela dyplomowanego - do roku (z obecnych 4 lat). Staż na stopień nauczyciela kontraktowego ma być skrócony do 9 miesięcy.

W projekcie nowelizacji zaproponowano też wprowadzenie dotacji dla samorządów na zatrudnienie doradców metodycznych i likwidację dodatku dla wyróżniających się nauczycieli.

Poprawki Senatu dotyczące Kodeksu karnego

W czwartkowym, wieczornym bloku głosowań posłowie zdecydują też o losie poprawek Senatu do zmian w Kodeksie karnym, które m.in. zaostrzają kary za przestępstwa dotyczące pedofilii. Sejmowa komisja ustawodawcza rekomenduje 41 spośród 42 poprawek.

W obszernej nowelizacji Kodeksu karnego główne zmiany w obszarze walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać.

Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów. Ponadto w "rejestrze pedofilów" zostanie ujawniony zawód skazanych. Nowela pozostawia granicę ochrony karnej przed czynami pedofilskimi na poziomie 15 lat.

Projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska 

Posłowie rozpatrzą także rządowy projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Projekt, który ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, zakłada przyspieszenie procesu wyeliminowania zagrożeń związanych z występowaniem ponadnormatywnych stężeń niektórych zanieczyszczeń powietrza na większości obszaru Polski.

Możliwe, że Sejm wysłucha sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2018 roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2018 oraz informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2018 roku.

W porządku obrad są także poselskie projekty uchwał ws. ustanowienia roku 2020 rokiem: św. Jana Pawła II, Karola Wojtyły, hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Bitwy Warszawskiej oraz Romana Ingardena, a także projekt uchwały ws. upamiętnienia 160. rocznicy urodzin Teodora Axentowicza. Posłowie wysłuchają - na wniosek PiS - informacji w sprawie działań Ministerstwa Środowiska na rzecz polskiej wsi.

kad

Polecane

Wróć do strony głównej