X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Debata poranka". Publicyści o wniosku Marka Falenty o ułaskawienie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 10:01
- Ujawniając taśmy z nagraniami polityków, Marek Falenta pokazał nie tylko bardzo cyniczną kuchnię polskiej polityki, ale także mechanizmy, które zdetronizowały pewną elitę i układ - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski, publicysta. O sprawie podsłuchów dyskutowali także Michał Wróblewski z portalu wp.pl oraz Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie".
Audio
Oskarżony Marek Falenta na sali rozpraw przed Sądem Okręgowym w  Warszawie 16.12.2016.
Oskarżony Marek Falenta na sali rozpraw przed Sądem Okręgowym w Warszawie 16.12.2016.Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Jeśli nie będę ułaskawiony, ujawnię, kto za mną stał - napisał Marek Falenta, biznesmen skazany w aferze podsłuchowej, we wniosku o ułaskawienie do prezydenta Andrzeja Dudy, do którego dotarła "Rzeczpospolita" - informuje dziennik w poniedziałkowym wydaniu.

- Marek Falenta jest rozżalony, ponieważ okazało się, że sąd skazał go, uznając, że nie chodziło w jego działaniu o interes społeczny, tylko o to, aby mógł zarabiać pieniądze. Teraz popełnia mnóstwo błędów, stosując szantaż, złapał się we własną pułapkę. Teraz nikt nie może go ułaskawić. Każda próba skończyłaby się skandalem. Została mu już tylko zemsta i granie na nastroje anty-PiS. To jest błąd, powinien odbyć karę - podkreślał Sławomir Jastrzębowski.

Krzysztof Karnkowski zwracał uwagę, że Marek Falenta próbuje się przedstawiać jako polityczne narzędzie Prawa i Sprawiedliwości. - W  momencie podejmowania swojej gry nie mógł być pewny tego, jaki będzie wynik ujawnienia nagrań, nie mógł przewidzieć, że na taśmach znajdą się rzeczy, które zmienią wynik wyborów, obalą rząd i w efekcie dadzą władzę PiS. Podjął pewne działania, obarczone dużym ryzykiem i przegrał. Inną sprawą jest, czy jego działanie faktycznie należy uznać za motywowane finansowo, czy interesem społecznym. Tego się nie dowiemy - komentował gość audycji.

Michał Wróblewski przypominał, że Marek Falenta nagrywał różne osoby, także niezwiązane z polityką, swoich partnerów biznesowych i menedżerów, z którymi współpracował. - To, co dzisiaj umyka, to wypowiedzi wielu osób z poprzednich rządów, takich jak Bartłomiej Sienkiewicz, który wskazuje na wątki tej afery związane z wewnętrznymi rozgrywkami służb specjalnych, które miały zostać poddane wtedy głębokim reformom. Hipokryzją ze strony Platformy Obywatelskiej jest postrzeganie dzisiaj Marka Falenty jako bohatera i człowieka wiarygodnego - zauważył publicysta.

Falenta został skazany w 2016 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku więzienia w związku z tzw. aferą podsłuchową. Wyrok uprawomocnił się w grudniu 2017 roku. Sprawa dotyczyła nagrywania od lipca 2013 do czerwca 2014 roku na zlecenie Falenty w warszawskich restauracjach osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych szefów MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury i rozwoju - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha wystosował do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego pismo zawierające prośbę o dokonanie oceny prawnokarnej wniosku Marka Falenty o ułaskawienie - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.
Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Eliza Olczyk.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 12.06.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Debata dnia". Komentarze po szantażu we wniosku o ułaskawienie Marka Falenty

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 19:20
- Marek Falenta pali mosty i to wynika z paniki i jego działania nie są racjonalne - powiedział Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie". - To dziennikarska bomba, ale czy polityczna, to się jeszcze okaże - stwierdziła z kolei Edyta Hołdyńska z tygodnia "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Gosiewska: Marek Falenta miał czas, żeby powiedzieć, kto stoi za tymi nagraniami

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 08:30
- Marek Falenta jest w dość trudnej sytuacji. Trudno jednak traktować jego słowa jako wiarygodne. Nie mamy nic do ukrycia. Niczego się nie obawiamy. Niech obawiają się politycy Platformy Obywatelskiej, bo to chyba tutaj mogą sięgać jego informacje - powiedziała w audycji "24 pytania - rozmowa poranka" Małgorzata Gosiewska, posłanka PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Domański ws. Marka Falenty: politycy również powinni być rozliczani

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 11:51
- Marek Falenta musi się jakoś bronić. To głos człowieka, który chce przekonać samego siebie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog PAN.
rozwiń zwiń