X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Roman Namysłowski: KE nie wspierała Polski w walce z wyłudzeniami VAT

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 13:00
Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchała Romana Namysłowskiego. To doradca podatkowy współpracujący w okresie poprzedniej koalicji rządzącej z Ministerstwem Finansów. Był pierwszym świadkiem wezwanym przez posłów w tym tygodniu.
Audio
  • Kazimierz smoliński o przesłuchaniach komisji ds. VAT (IAR)
  • Komisja ds. VAT przesłuchała Romana Namysłowskiego. Relacja Michała Fedusio (IAR)
Były zastępca przewodniczącego zespołu problemowego ds. podatków pośrednich Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy MF Roman Namysłowski przed komisją ds. VAT
Były zastępca przewodniczącego zespołu problemowego ds. podatków pośrednich Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy MF Roman Namysłowski przed komisją ds. VATFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

TRANSMISJA:

Przewodniczący komisji Marcin Horała zwrócił uwagę, że Namysłowski był członkiem rady konsultacyjnej prawa podatkowego, zasiadał w zespole podatków pośrednich. Świadek wyjaśnił, że rada ta działała w latach 2014-2016, ale aktywny był tylko pierwszy rok - do wyborów parlamentarnych.

Potem jej prace się zakończyły. Według Namysłowskiego cele działania rady były niezbyt precyzyjne - była ona ciałem doradczym, miała służyć MF swoją radą i kompetencjami. 

Zespół, którego członkiem był Namysłowski, miał przygotować raport oceniający skuteczność działań w celu ograniczenia wyłudzeń VAT i wskazać możliwe działania, które resort finansów mógłby rozważyć, jako kolejne kroki do walki z wyłudzeniami. 

- Ten raport został sfinalizowany, przesłany do MF, ale nie uzyskaliśmy informacji zwrotnej, jeżeli chodzi o to, co w tym raporcie zostało wskazane - mówił świadek. Dodał, że w kolejnym, 2016 roku część tych zmian została przyjęta. - Z całą pewnością do końca kadencji Sejmu (poprzedniej - PAP) żadne zmiany - o ile dobrze pamiętam - nie zostały przyjęte - powiedział. 

"Komisja Europejska zdawała sobie sprawę ze skali wyłudzeń"

Wiceprzewodniczący Kazimierz Smoliński (PiS) pytał świadka m.in. o to, czy jego zdaniem proponowane przez zespół ds. podatków pośrednich zmiany należało przyjąć jak najszybciej, czy też można było z nimi czekać. 

- Myślę, że poziom świadomości w 2015 roku był dosyć duży i każdy zdawał sobie sprawę z tego, że należy działać stosunkowo szybko, chociaż w żaden sposób nie byliśmy, jako Polska, wspierani w tym zakresie przez Komisję Europejską. Proszę pamiętać, że przepisy, które są źródłem tej patologii, (...) zostały wprowadzone do systemu VAT-owskiego w UE w 1993 roku, jako rozwiązanie tymczasowe na cztery lata - powiedział. 

- Komisja Europejska pracuje nad tymi zmianami, nawet coś zaproponowała, termin ten jest stosunkowo odległy (...). Wszystkie karty co do wyeliminowania nieprawidłowości ma w ręku Komisja, a pomimo tego - zdając sobie sprawę, że skala wyłudzeń to jest sto kilkadziesiąt miliardów euro rocznie - te działania nie są podejmowane - zauważył świadek. 

Porównania do innych krajów

Smoliński stwierdził, że poszczególne kraje sobie jednak z tym problemem radzą - mimo braku wsparcia KE. 

- Pozwolę sobie nie zgodzić się z panem przewodniczącym co do tego, że państwa sobie radzą. Jak popatrzymy na raporty KE, (...) to rysuje się dosyć jasny obraz co do skali wyłudzeń w poszczególnych krajach. Kraje Europy Zachodniej, z pewnymi wyjątkami, (...) dosyć dobrze sobie radzą ze zwalczeniem luki podatkowej - ocenił. Dodał, że jednak np. w Grecji, Włoszech czy Hiszpanii i w większości państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, skala zjawiska jest nieporównywalnie większa. 

- W związku z tym teza, że kraje UE sobie radzą z tym zjawiskiem, jest chyba jednak nieuprawniona - odparł Namysłowski. Z tego, co pamiętam, Polska w tych raportach przygotowywanych przez Komisję plasowała się w środku stawki (...) niezależnie od miernika - powiedział Namysłowski. Smoliński polemizował ze świadkiem, twierdząc, że byliśmy "w ogonie" UE. 

- Były kraje, które miały zdecydowanie wyższy wskaźnik, jeżeli chodzi o lukę VAT-owską: Rumunia, Grecja, Włochy, inne kraje, które przystąpiły z Polską do UE - powiedział Namysłowski. Przyznał, że obraz "nie był bardzo dobry", ale jego zdaniem nie byliśmy w ogonie krajów, które miały największą lukę VAT-owską. 

kad/koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicysta: Donald Tusk nie pierwszy raz woli zrobić unik

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 12:27
- Donald Tusk jeszcze musi ochłonąć, co jest zrozumiałe po totalnej porażce "totalnej opozycji" - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki, publicysta tygodnika "Sieci". Były premier nie stawi się przed komisją ds. VAT.
rozwiń zwiń