X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rafał Trzaskowski: liczę, że rząd przystąpi do dyskusji nt. wzmocnienia samorządności

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 15:37
- 21 tez to podstawa do dyskusji. Mam nadzieję, że rząd, zamiast politycznie się podniecać, przystąpi do rozmowy na temat wzmocnienia samorządności w Polsce, nie jej osłabienia - tak prezydent stolicy Rafał Trzaskowski skomentował krytyczne głosy obozu rządzącego dotyczące propozycji części samorządowców, zwiększających kompetencje władz lokalnych. 
Od lewej: prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Od lewej: prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i prezydent Gdańska Aleksandra DulkiewiczFoto: PAP/Adam Warżawa

21 tez zawierających postulaty wzmocnienia niektórych kompetencji samorządów przedstawiono w tym tygodniu na sesji "Samorządna Rzeczpospolita", zorganizowanej w Gdańsku w ramach odbywającego się tam Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 roku. 

pap_21tez1200.jpg
Politycy o decentralizacji Polski. "Rozbicie dzielnicowe 2.0" vs "rząd narzuca dodatkowe zadania"

Do propozycji części samorządowców krytycznie odnoszą się politycy obozu rządzącego, m.in. wicepremier Jacek Sasin. - To jest plan niezwykle niebezpieczny dla Polski i Polaków (...) ponieważ ustanawiałby dominację jednej władzy, zamiast równowagi różnych władz - ocenił wicepremier w piątek w TVP 1.

Według Jacka Sasina wygląda to też na - w obliczu niemożności przejęcia władzy w Polsce - próbę "rozmontowania tej władzy na szczeblu ogólnopolskim i przekazania jak największych kompetencji do samorządów", a szczególnie samorządów wielkich miast i województw, gdzie opozycja ma "całkiem duże wpływy". 

Prezydent Warszawy liczy na dyskusję

Rafał Trzaskowski skomentował, że to rząd próbuje - jak mówił - ograniczyć prerogatywy samorządów, realizować swoje obietnice za pieniądze samorządów, a także "spychać" wszystkie swoje winy i konsekwencje "totalnego braku profesjonalizmu" na barki samorządów. Jego zdaniem, dokument, zaprezentowany przez samorządowców w Gdańsku, jest podstawą do dyskusji. - Mam nadzieję, że tutaj zamiast - jak zwykle - znowu politycznie się podniecać, rząd przystąpi do rozmowy na temat wzmocnienia samorządności w Polsce, a nie jej osłabienia - powiedział. 

W Gdańsku na spotkaniu ponad 400 samorządowców z całej Polski - wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województw - przedstawiono 21 tez, które dotyczyły m.in. pełnego prawa do decydowania o całokształcie spraw lokalnych, przekształcenia Senatu RP w Izbę Samorządową, zniesienia odgórnego ograniczenia kadencyjności, obowiązkowych konsultacji z samorządami i społecznością lokalną wszystkich projektów ustaw i decentralizacji służby zdrowia. 

Tezy mają być poddane dyskusji i – po ewentualnych modyfikacjach - zaprezentowane ponownie 31 sierpnia 2019 roku, jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej. - Na ich podstawie przygotujemy projekty ustaw, które złożymy pod obrady nowego parlamentu RP – poinformowali po gdańskim spotkaniu samorządowcy.

mbl

Czytaj także

Janusz Buzek: propozycje decentralizacji są miałkie merytorycznie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 15:43
- Sygnatariusze tez samorządowych nieco się kompromitują, bo jakby nie zdawali sobie sprawy, że już teraz samorząd terytorialny realizuje te zadania - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 bielski radny Janusz Buzek (Porozumienie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Dnia. Opinie o pomysłach decentralizacji Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 19:05
Pojawiają się kolejne propozycje decentralizacji Polski. Zdaniem Tomasza Żółciaka ("DGP") są to "odważne pomysły", które dają "przyczynek do dyskusji".  Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" mówił, że "boi się" takich idei i są one "niebezpieczne". Z kolei Robert Tekieli (Polskie Radio) widzi w tym próbę "przedstawienia jakiejś intelektualnej propozycji" przez opozycję, która "nie ma żadnego programu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawid Wildstein: pomysł decentralizacji jest skandaliczny

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 09:44
Nie milkną dyskusje wokół propozycji decentralizacji Polski. Dawid Wildstein (TVP) uważa takie idee za "skandaliczne i groźne", Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") wskazuje, że nie da się ich wcielić w życie "w obecnych warunkach politycznych Polski". Z kolei Piotr Cywiński ("Sieci") jest zdania, że to "inicjatywa zmierzająca do demontażu państwa".
rozwiń zwiń