X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jan Filip Libicki (PSL): jestem za decentralizacją

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 08:10
– Podobają mi się te tezy, oczywiście niektóre są bardzo ogólne i trzeba by było je uszczegółowić – powiedział Jan Filip Libicki, senator Polskiego Stronnictwa Ludowego. Skomentował w ten sposób 21 propozycji, które miałyby zmierzać w kierunku decentralizacji Polski.
Audio
  • 7.06.19 Jan Filip Libicki (PSL): lepiej, skuteczniej i sprawniej majątkiem publicznym zarządza administracja samorządowa
Jan Filip Libicki
Jan Filip Libicki Foto: PR24

We wtorek w ramach Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku, organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności i miasto Gdańsk, ogłoszono "21 tez samorządowych".

"Jedynym organem nadzoru dla samorządów w kwestiach lokalnych są mieszkańcy" - głosi jeden z proponowanych punktów. - Hasłowo mnie się to podoba, czekam na uszczegółowienie - skomentował gość Polskiego Radia 24. Co w takim razie z urzędem wojewody, który obecnie jest tym "orgranem nadzoru"? - Uważam, że większość kompetencji wojewody można by spokojnie oddać wybranym w demokratycznych wyborach marszałkom województw - wskazał polityk.

Jan Filip Libicki przyznał, że "podoba mu się" 21 tez, chociaż "trzeba by było je uszczegółowić". - Jestem za decentralizacją, uważam, że to, co się zaczęło w 1990 roku, a potem było kontynuowane przez rząd Jerzego Buzka, to był olbrzymi polski sukces - powiedział.

- Oczywiście jakaś forma nadzoru władzy centralnej powinna być. Nie wyobrażam sobie, żeby na przykład województwo czy samorządy prowadziły własną politykę zagraniczną - mówił Jan Filip Libicki. Odniósł się też do kwestii nadzoru nad służbami. Jego zdaniem policja powinna podlegać Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Innym postulatem jest przekazanie przez państwo majątku samorządom. - Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli porównać kto lepiej zarządza lepiej majątkiem publicznym, administracja państwowa czy samorządowa, to w sposób zdecydowany, że lepiej, skuteczniej i sprawniej majątkiem publicznym zarządza administracja samorządowa - ocenił gość Polskiego Radia 24.

Z Janem Filipem Libickim rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/msze, IAR

-----------------------------------

Data emisji: 7.06.2019

Godzina emisji: 7.09

Czytaj także

Jan Filip Libicki (PSL): przyszłością Polski jest członkostwo w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 15:27
– Koalicja Europejska została zawarta do eurowyborów. Czy ten projekt będzie kontynuowany do wyborów parlamentarnych w kraju? Zobaczymy – powiedział Jan Filip Libicki, senator Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Mamy 10 punktów programowych, które wiążą przyszłość naszego kraju z członkostwem w Unii Europejskiej – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt decentralizacji Polski. Wojewoda lubelski: to dekompozycja państwa

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 09:10
- Jeżeli dochodzi do próby likwidacji kilku kluczowych ministerstw, takich jak resort rolnictwa, zdrowia, edukacji, rodziny, to tak naprawdę jest to przekazanie daleko posuniętej autonomii do poszczególnych regionów, czyli dekompozycja państwa polskiego - mówił wojewoda lubelski i konstytucjonalista dr hab. Przemysław Czarnek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Stalowej Woli krytykuje hasła decentralizacji. "Postulaty bardzo niebezpieczne"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 07:15
- To postulaty bardzo niebezpieczne - tak zgłaszane przez opozycję hasła decentralizacji państwa ocenia w wywiadzie dla piątkowego "Naszego Dziennika" prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
rozwiń zwiń