X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

PiS złożył projekt noweli Karty nauczyciela. Przewiduje m.in. podwyżki

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 14:41
Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Karcie nauczyciela, dotyczący m.in. podniesienia średniego wynagrodzenia nauczycieli. Autorzy projektu w uzasadnieniu piszą, że jego celem jest "zapewnienie (...) rozwiązań zmierzających do podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela".
Audio
  • Wojciech Skurkiewicz: wychodzimy na przeciw oczekiwaniom strony społecznej (IAR)
Obrady Sejmu
Obrady SejmuFoto: PAP/Piotr Nowak

Zapisy projektu mają realizować porozumienie między stroną rządową oraz przedstawicielami Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", dotyczące przyspieszenia podwyżki wynagrodzeń oraz wprowadzenia dodatkowej podwyżki płac nauczycieli od września 2019 roku, skrócenia ścieżki awansu zawodowego i powrotu do oceny pracy sprzed września 2018 roku z uwzględnieniem opinii rady rodziców, wprowadzenia dodatkowego świadczenia dla młodych nauczycieli "na start", ustalenia w przepisach minimalnej kwoty dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 zł oraz zmniejszania uciążliwości pracy wynikającej z nadmiernej dokumentacji szkolnej. 


gowin katowice 1200.jpg
Jarosław Gowin: nauczyciele mogą liczyć na większe podwyżki niż pracownicy akademiccy

- Jednym z elementów, które będziemy na pewno chcieli zrobić w najbliższym czasie, jest wywiązanie się z tych porozumień, które zawarliśmy jeszcze przed wybuchem strajku (nauczycieli) - stwierdził w czwartek w RMF FM minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz powiedział Polskiemu Radiu, że nowelizacja jest realizacją porozumienia, które rząd podpisał z oświatową "Solidarnością" na początku kwietnia tego roku. - Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom stronie społecznej - mówił Wojciech Skurkiewicz. 

Podwyżka o 9,6 proc.

Projekt przewiduje przyspieszenie podwyżki przewidzianej na 2020 rok oraz zwiększenie jej wysokości do 9,6 proc. Tym samym, w stosunku do marca 2018 roku, pensje nauczycieli wzrosną o 21,2 proc. Podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli w związku z tą zmianą nastąpi nie później niż do 30 września 2019 roku, z wyrównaniem od 1 września 2019.

Po wdrożeniu podwyżki, od 1 września 2019 roku wynagrodzenie zasadnicze wyniesie dla nauczyciela stażysty - 2782 zł, nauczyciela kontraktowego - 2862 zł, nauczyciela mianowanego - 3250 zł, nauczyciela dyplomowanego - 3817 zł, natomiast wynagrodzenie średnie wyniesie: nauczyciela stażysty - 3338 zł, nauczyciela kontraktowego - 3705 zł, nauczyciela mianowanego - 4806 zł, nauczyciela dyplomowanego - 6141 zł. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego automatycznie wzrosną również dodatki zależne od wynagrodzenia zasadniczego.

Świadczenie "na start" w wysokości 1000 zł będzie wypłacane w okresie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego - do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż. 

szkoła klasa 1200.jpg
Czy raport NIK trafnie diagnozuje sytuację w szkołach?

Nie tylko pieniądze

Zmiany dotyczą także ograniczenia możliwości nadużywania umów o pracę na czas określony, spełnienia postulatów rzecznika praw dziecka dotyczących postępowania dyscyplinarnego nauczycieli - wzmocnienia jego roli w takim postępowaniu, umożliwienia ustalenia dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu niższego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.

Nowela przewiduje też doprecyzowanie przepisów określających tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli i przepisów dotyczących przekazywania dotacji na finansowanie doradztwa metodycznego. 

W połowie maja poprzedniczka Dariusza Piontkowskiego na stanowisku ministra edukacji, Anna Zalewska, poinformowała, że projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, który realizuje porozumienie zawarte z "Solidarnością", jest już gotowy. Jak mówiła, wszystko wskazuje na to, że zostanie złożony w Sejmie jako projekt poselski. - Zwykła ścieżka legislacyjna wymaga dużo czasu. Termin przyjęcia ustawy warunkuje termin wydania rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, a to rozporządzenie powinno być podpisane pod koniec lipca, żeby samorządy mogły dostać zwiększone środki na podwyżki dla nauczycieli i uchwalić nowe regulaminy wynagradzania tak, by podwyżki zostały wypłacone we wrześniu. Mamy w zasadzie tylko półtora miesiąca - mówiła wówczas Zalewska. 

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szkoła po fińsku. Relaks i radość drogą do wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 23:42
– Największym zdziwieniem było dla mnie to, że moi koledzy mieli czas na odprężenie w czasie dnia pracy, dzięki czemu byli lepszymi nauczycielami – mówi amerykański pedagog i autor książki "Fińskie dzieci uczą się najlepiej" Timothy D. Walker.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk: potrzebne radykalne zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 13:19
- Potrzebne są radyklane zmiany idące w kierunku standardów europejskich wynagrodzeń dla nauczycieli, ale również w innych obszarach systemu oświatowego - ocenił szef KPRM Michał Dworczyk. 
rozwiń zwiń