X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kard. Dziwisz: ta pielgrzymka uruchomiła głęboki proces przemian

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 12:35
- Wybór metropolity krakowskiego na Stolicę św. Piotra poruszył posady ówczesnego świata. Jego pielgrzymka do Polski w 1979 r. uruchomiła głęboki proces przemian, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę wolności - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie trwa msza św. dziękczynna za 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w czerwcu 1979 r.
Audio
  • Kard. Dziwisz: wybór Jana Pawła II na papieża dawał nadzieję (IAR)
  • Kard. Nycz: głoszenie Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego misją Kościoła (IAR)
Kard. Stanisław Dziwisz rozpoczyna mszę św. dziękczynną w Świątyni Opatrzności Bożej
Kard. Stanisław Dziwisz rozpoczyna mszę św. dziękczynną w Świątyni Opatrzności BożejFoto: PAP/Rafał Guz

Kard. Dziwisz przewodniczy mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w 12. Święto Dziękczynienia, przebiegające pod hasłem: "Dziękujemy za wielkich pasterzy – Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego".

W homilii kard. Dziwisz zaznaczył, że "wybór metropolity krakowskiego na Stolicę św. Piotra poruszył posady ówczesnego świata, a przede wszystkim krajów naszej części Europy, uginających się pod ciężarem totalitarnej ideologii, pozbawiającej człowieka nadziei".

- Jan Paweł II budził nadzieje, bo wskazywał przede wszystkim na Jezusa Chrystusa, będącego jedyną nadzieją świata – jedyną ostoją człowieka pośród zmieniających się i najczęściej złudnych ideologii i systemów politycznych, obiecujących na próżno uszczęśliwić człowieka. Jan Paweł II był prawdziwym uczniem Jezusa Chrystusa - podkreślił hierarcha.

Przypomniał, że wybór kard. Karola Wojtyły na papieża i pielgrzymka Ojca Św. do Polski w czerwcu 1979 r. uruchomiła głęboki proces społecznych i politycznych przemian, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę wolności i suwerenności.

- To wtedy, dokładnie czterdzieści lat temu (...) 2 czerwca, Jan Paweł II mówił dobitnie w Warszawie na placu Zwycięstwa, że człowiek nie zrozumie siebie bez Chrystusa i że bez Niego – bez Chrystusa – nie można zrozumieć dziejów Polski. Ojciec Święty modlił się wtedy żarliwie, aby Duch Święty zstąpił i odnowił oblicze ziemi, tej ziemi, naszej ziemi - mówił.

1200x660 art jp.jpg
40. rocznica I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – serwis specjalny

W tegorocznym Święcie Dziękczynienia wspomniane jest także 30-lecie odzyskania wolności 4 czerwca 1989 r.

Mszę świętą poprzedziła procesja z relikwiami bł. Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, która wyruszyła o godz. 8 z placu Piłsudskiego, gdzie w 1979 roku papież Jan Paweł II wypowiedział pamiętne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". O godz. 20.30 na placu Piłsudskiego odbędzie się koncert z okazji 40. rocznicy Pierwszej Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Gliński: "Solidarność" zrodziła się z Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 07:34
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przypomina, że I pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była dziejowym wydarzeniem dla naszego kraju. 40. lat temu, 2 czerwca 1979 roku do komunistycznej Polski przybył Jan Paweł II. Odwiedził wtedy 8 miast, a na spotkania i nabożeństwa celebrowane przez papieża przybywały miliony osób. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Żaryn: nie byłoby niepodległej Polski bez Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 09:28
Senator Jan Żaryn powiedział, że dla komunistów pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była informacją, iż duch katolicki i niepodległościowy w Polsce jest bardzo silny. Dziś przypada 40. rocznica rozpoczęcia pielgrzymki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papamobile miał zostać zapomniany tak jak papieska pielgrzymka. Zobacz niezwykłą historię pojazdu Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 10:01
Pojazd, którym papież poruszał się podczas pierwszej pielgrzymki, stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon wizyty Jana Pawła II w Polsce. I właśnie z tego powodu wóz czekał smutny los. 
rozwiń zwiń