X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wsłuchiwać się w Papieża". Wielkie widowisko multimedialne w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 20:30
Archiwalne nagrania kazań papieża Jana Pawła II z 1979 roku oraz nowe aranżacje utworów historycznych i pieśni religijnych można było usłyszeć na warszawskim placu Piłsudskiego podczas wielkiego multimedialnego widowiska z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Audio
  • Koncert w rocznicę pierwszej pielgrzymki. Relacja Witolda Banacha (IAR)

Udział w koncercie "Wsłuchiwać się w Papieża" wzięła para prezydencka. Podczas widowiska wykonane zostały najsłynniejsze piosenki poświęcone Janowi Pawłowi II oraz utwory, które w czasie pierwszej pielgrzymki były śpiewane przez Polaków i samego papieża.

Wyświetlane były także liczne materiały archiwalne, fragmenty najważniejszych papieskich homilii i przemówień. Współczesne interpretacje utworów wykonali między innymi Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Ryszard Rynkowski, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Zakopower, Golec uOrkiestra, Warszawska Orkiestra Sentymentalna. 

Jednym z elementów koncertu było pierwsze w Polsce muzyczne wykonanie "Inwokacji" Adama Mickiewicza. Interpretację wykonała Stanisława Celińska wraz z Maciejem Muraszką. Do tego właśnie fragmentu "Pana Tadeusza" odwoływał się Jan Paweł II w swoim przemówieniu podczas pobytu na Jasnej Górze. 

Koncert transmitowała radiowa Jedynka

We wszystkich miastach, które papież odwiedził w 1979 roku roku, odbywać się będą koncerty fortepianowe oraz prezentowane będą wystawy ukazujące przebieg pielgrzymki Jana Pawła II. 

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY: 40. ROCZNICA WIZYTY PAPIEŻA DO POLSKI >>>

W trakcie I pielgrzymki Jan Paweł II odwiedził Warszawę (2 czerwca), Gniezno (3 czerwca), Częstochowę (4-6 czerwca). Od 6 czerwca do 10 czerwca przebywał w Krakowie. W tym czasie odwiedził także Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. W samym Krakowie spotkał się z wiernymi na Skałce, w opactwie Cystersów w Mogile oraz na krakowskich Błoniach. Szacuje się, że w spotkaniach z Janem Pawłem II uczestniczyło około 10 mln Polaków. 

Z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony wydarzeniom sprzed czterdziestu lat. Serwis za pomocą interaktywnej trasy prezentuje dzień po dniu wszystkie miejsca wizyty papieża w Polsce.

Każdy dzień jest ilustrowany unikatowymi nagraniami przemówień Jana Pawła II z Archiwum Polskiego Radia. 

IAR/agkm

Zobacz serwis specjalny PR przygotowany na kanonizację Jana Pawła II na www.kanonizacja.polskieradio.pl>>>.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

99 lat temu urodził się Karol Wojtyła

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 09:43
99 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał. 16 października 1978 roku wybrany na papieża przyjął imię Jana Pawła II. Z tej okazji w rodzinnej miejscowości Karola Wojtyły organizowane są obchody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN ujawni informacje o reakcji władz PRL na pielgrzymkę papieża w 1979 r.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 11:37
IPN przygotował nowy portal, na którym ujawni informacje o reakcji władz PRL na pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski. Większość materiałów dotyczy operacji MSW o kryptonimie "Lato '79", które wytworzyły lub zgromadziły organa bezpieczeństwa PRL - dowiedziała się PAP. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papamobile miał zostać zapomniany tak jak papieska pielgrzymka. Zobacz niezwykłą historię pojazdu Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 10:01
Pojazd, którym papież poruszał się podczas pierwszej pielgrzymki, stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon wizyty Jana Pawła II w Polsce. I właśnie z tego powodu wóz czekał smutny los. 
rozwiń zwiń