X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jan Żaryn: nie byłoby niepodległej Polski bez Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 09:28
Senator Jan Żaryn powiedział, że dla komunistów pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była informacją, iż duch katolicki i niepodległościowy w Polsce jest bardzo silny. Dziś przypada 40. rocznica rozpoczęcia pielgrzymki.
Audio
  • Senator Jan Żaryn: nie byłoby niepodległej Polski bez Jana Pawła II (IAR)
I pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski
I pielgrzymka papieża Jana Pawła II do PolskiFoto: PAP/jan Morek

Parlamentarzyści przyjęli uchwałę upamiętniającą to wydarzenie, a także 30. rocznicę odrodzenia Senatu i częściowo wolnych wyborów do Sejmu. Profesor Żaryn podkreślił że te wydarzenia prowadziły do spełnienia marzeń Polaków o wolności.

1200x660 art jp.jpg
40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – zobacz serwis specjalny

- Nie byłoby niepodległej Polski bez Jana Pawła II i szczególnie ta pierwsza pielgrzymka była ważna, ponieważ katolicy zdali sobie sprawę, że jest ich tak wielu. Okazało się, że duch katolickiej Polski nie zaginął - powiedział profesor Żaryn. 

Senator podkreślił, że Ojciec Święty Jan Paweł II jednoznacznie identyfikował się z polskim narodem, jak sam to powiedział w roku 1987 - "mówił do nas i za nas". - To była wielka lekcja, z jednej strony samoświadomości narodu, a z drugiej strony olbrzymia dawka także informacji dla władz komunistycznych, które w latach 80. zdały sobie sprawę, że Kościół w Polsce jest potężną siłą, która reprezentuje rzeczywiste interesy narodu polskiego - tłumaczył historyk. 

Pielgrzymka podczas, której Ojciec Święty wypowiedział słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej ziemi!" miała szczególne znaczenie dla społeczeństwa polskiego. Doprowadziła do utworzenia "Solidarności" i późniejszego obalenia ustroju komunistycznego. 

Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ. 

dn

Czytaj także

Targi Wydawców Katolickich. Wspomnienie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 19:34
"Na falach radiowych i w obiektywie - pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny" to temat spotkania zorganizowanego przez Naczelną Redakcję Programów Katolickich Polskiego Radia w ramach Targów Wydawców Katolickich. Spotkanie nawiązywało do pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. W tym roku mija 40 lat od tego wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Milena Kindziuk: pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była przełomowa i najważniejsza

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 08:33
- 2 czerwca 1979 roku Jan Paweł II wyszedł z samolotu na lotnisku w Warszawie i wszyscy Polacy mieli wtedy poczucie jakby zatrzęsła się ziemia - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński: "Solidarność" zrodziła się z Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 07:34
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przypomina, że I pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była dziejowym wydarzeniem dla naszego kraju. 40. lat temu, 2 czerwca 1979 roku do komunistycznej Polski przybył Jan Paweł II. Odwiedził wtedy 8 miast, a na spotkania i nabożeństwa celebrowane przez papieża przybywały miliony osób. 
rozwiń zwiń