X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Eryk Jankowski, uczestnik walk o Monte Cassino i Piedimonte San Germano

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 11:10
Zmarł płk Eryk Jankowski, żołnierz 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa i uczestnik walk o Monte Cassino i Piedimonte San Germano. Weteran na stałe mieszkał w Rzymie we Włoszech.
Eryk Jankowski
Eryk JankowskiFoto: YouTube/screen

"Smutna wiadomość z Rzymu. Zmarł płk Eryk Jankowski, żołnierz 2 Korpusu, uczestnik walk o Monte Cassino, jeden z ostatnich kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari" - poinformował w czwartek na Twitterze szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W 2017 roku weterana odwiedziła oficjalna delegacja przedstawicieli polskich władz, która brała udział w obchodach 73. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Szef Urzędu ds. Kombatantów wspólnie z wicemarszałkami Senatu Marią Koc i Sejmu Joachimem Brudzińskim oraz pełnomocnikiem szefa rządu ds. dialogu międzynarodowego, senator Anną Marią Anders uhonorowali Eryka Jankowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem "Pro Patria" oraz Medalem "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945".

duda2.jpg
Prezydent: bitwa o Monte Cassino była wielką lekcją dla Europy i świata

- Wejście na górę nie było łatwe. Żeby dostać się na pozycje blisko klasztoru, trzeba było przejść 13 km pieszo. Przejść można było tylko wąskimi ścieżkami między skałami, na szczęście na niektórych odcinkach między skałami Niemcy nas nie widzieli. Oni doskonale wiedzieli, gdzie są te przejścia i ciągle je ostrzeliwali. Nad głowami przelatywały kule. Tu pamiętam, że niektórzy chłopcy z mojego szwadronu nie wytrzymywali tego napięcia i wychodzili z tej dróżki, żeby schować się za skałą, i nie wiadomo, co się z nimi później stało - wspominał weteran walkę o Monte Cassino w jednym z wywiadów.

Dwukrotnie został ranny

Eryk Jankowski od 1942 roku służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. W marcu 1943 roku ukończył szkołę podchorążych rezerwy, służył jako dowódca plutonu w 3. szwadronie 12. Pułku Ułanów Podolskich. 1 kwietnia 1945 roku został mianowany na stopień podporucznika.

Uczestniczył w bitwie o Monte Cassino. Był dwukrotnie ranny: w bitwie o Monte Cassino i Piedimonte San Germano. Wcześniej był odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Monte Cassino.

armia-andersa-zobacz_663x364_.jpg
75. rocznica bitwy o Monte Cassino. Zobacz serwis specjalny

Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był w czasie drugiej wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 roku po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Po zdobyciu Monte Cassino drogę na Rzym blokowało aliantom Piedimonte San Germano - silnie ufortyfikowane przez Niemców. Do zdobycia tego włoskiego miasteczka przez polskich żołnierzy doszło 25 maja 1944 roku.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak