Zasłużeni dla niepodległości. Prezydent i premier nadali odznaczenia

2019-05-28, 15:19

Zasłużeni dla niepodległości. Prezydent i premier nadali odznaczenia
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas wręczenia odznaczenia żołnierzowi AK Bogusławowi Nizieńskiemu . Foto: PAP/Piotr Nowak

Zofia Romaszewska - współtwórczyni Biura Interwencji Komitetu Obrony Robotników - oraz sędzia Bogusław Nizieński - weteran AK i były rzecznik interesu publicznego zostali we wtorek uhonorowani przez prezydenta i premiera z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Uroczystość, podczas której szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył medale weteranom II wojny światowej i działaczom opozycji antykomunistycznej, odbyła się w Sali Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

- Kiedy 105 lat temu rozpoczynała się nasza współczesna walka o niepodległość, wówczas jeden z poetów legionowych pisał w wierszu "Do moich synów" następujące słowa: "Synkowie moi, poszedłem w bój, jako wasz dziadek, a ojciec mój, jak ojca ojciec i ojca dziad". W tych prostych słowach kierowanych do syna ten młody legionista wyrażał właściwie to, co najistotniejsze w naszych dziejach. To, że umiłowanie niepodległości i wolności, że chęć walki o przywrócenie Polsce suwerenności przechodzi z pokolenia na pokolenie - zwrócił uwagę Jan Józef Kasprzyk, dziękując weteranom AK i działaczom opozycji w PRL za poświęcenie.

- Pokolenia wcześniejsze kształtują te, które przychodzą później - podkreślił. W tym kontekście szef Urzędu ds. Kombatantów przypomniał m.in. znaczenie pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 r., która wpłynęła na to, że po 10 latach Polska odzyskała suwerenność.

Odznaczenia państwowe z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nadali prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki - są to Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz okolicznościowe medale pamiątkowe Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Przyznano kilkadziesiąt odznaczeń

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, które prezydent nadał na wniosek szefa Urzędu ds. Kombatantów, otrzymali m.in. sędzia Bogusław Nizieński - major Wojska Polskiego, żołnierz AK i Narodowej Organizacji Wojskowej; w latach 1999-2004 rzecznik interesu publicznego, a także kawaler Orderu Orła Białego. Obecnie jest przewodniczącym Rady do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy szefie UdsKiOR. Odznaczenie to trafiło również w ręce Stanisława Zalewskiego - byłego więzienia Pawiaka, KL Auschwitz oraz KL Mauthausen-Gusen, który kieruje Polskim Związkiem Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych i jest osobą bardzo zasłużoną w upamiętnianie polskich ofiar niemieckiego terroru.

Wśród uhonorowanych przez premiera na wniosek szefa UdsKiOR znalazła się Zofia Romaszewska - działaczka opozycji demokratycznej w PRL, która od 1977 roku, wraz z mężem Zbigniewem Romaszewskim, kierowała Biurem Interwencyjnym KOR, następnie Komitetem Samoobrony Społecznej KOR, dokumentującym przypadki łamania praw człowieka. W PRL zajmowała się pomocą represjonowanym robotnikom, także ich rodzinom. Dama Orderu Orła Białego obecnie jest doradczynią prezydenta Dudy.

Medal pamiątkowy Stulecia Odzyskania Niepodległości otrzymała również Anna Stupnicka-Bando, która zimą 1941 roku wyprowadziła z getta w Warszawie 11-letnią żydowską dziewczynkę Lilianę Alter; następnie wspólnie z matką Janiną Stupnicką opiekowała się nią do końca okupacji. Stupnicka-Bando obecnie jest prezesem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Medal od premiera otrzymał również m.in. Zbigniew Galperyn ps. Antek - weteran AK, powstaniec 1944 roku, który jest wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich. Łącznie odznaczono ok. 40 osób.

Pośmiertne uhonorowanie bohaterów

Ponadto szef Urzędu ds. Kombatantów pośmiertnie przekazał rodzinom dwóch bohaterów walk o niepodległość Polski najwyższe polskie odznaczenia wojenne.

Rodzina Zygmunta Ostrowskiego - podchorążego w 2. batalionie 1. Brygady Strzelców Karpackich 3. Dywizji Strzelców Karpackich, odznaczonego w lipcu i sierpniu 1944 r. za osobiste męstwo w czasie walk 2. Korpusu Polskiego we Włoszech - otrzymała Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari i Krzyż Walecznych. Virtuti Militari Ostrowskiemu w lipcu 1944 roku przyznał naczelny wódz, gen. broni Kazimierz Sosnkowski, zaś Krzyż Walecznych w sierpniu 1944 roku dowódca 2. Korpusu Polskiego gen. Władysław Anders. W Muzeum Wojska Polskiego odznaczenia te odebrał bliski krewny Ostrowskiego - Kamil Miklaszewski.

Rodzina Jana Szulczewskiego - żołnierza 73. pułku piechoty 23. Dywizji Piechoty, który wykazał się męstwem w czasie wojny polsko-bolszewickiej w lipcu 1921 roku - otrzymała Krzyż Walecznych.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał weteran AK kpt. Wacław Szlaga za "wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i za działalność na rzecz środowisk kombatanckich", a Brązowy Krzyż Zasługi - Janusz Nowak za działalność na rzecz upamiętniania historii Polski.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej