X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ: Polska nie zmienia swojego stanowiska wobec agresji Rosji na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 16:19
Szef MSZ Jacek Czaputowicz ocenił, że nie można jednoznacznie interpretować stanowiska Komitetu Ministrów Rady Europy o pozostaniu Rosji w tej organizacji. Natomiast przebywający z wizytą w Warszawie szef estońskiej dyplomacji Urmas Reinsalu mówił, że potrzeba silniejszej reakcji na działania Rosji na Ukrainie.
Audio
  • Szefowie MSZ Jacek Czaputowicz o pozostaniu Rosji w Radzie Europy (IAR)
Urmas Reinsalu (z lewej) i Jacek Czaputowicz
Urmas Reinsalu (z lewej) i Jacek CzaputowiczFoto: Tymon Markowski/MSZ

Rozwiązanie zaproponowane tydzień temu w Helsinkach zakłada przywrócenie ograniczonych po aneksji Krymu praw Rosji w Radzie Europy. Moskwa przestała płacić składki i wysyłać swoich parlamentarzystów do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady, gdzie w 2014 roku, po zajęciu Krymu, pozbawiono ją prawa głosu.

Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska nie zmienia swojego stanowiska wobec agresji Rosji na Ukrainę. Jak przypomniał, podczas wystąpienia w Helsinkach podtrzymał zdanie, że Rosja łamie w tym przypadku prawo międzynarodowe.

- Jesteśmy za utrzymaniem niepodległości i suwerenności Ukrainy w granicach uznanych przez prawo międzynarodowe. I ta polityka jest podzielana. Dyskusja dotyczyła różnych aspektów proceduralnych, sama decyzja nie była podejmowana i nie można jej tak jednoznacznie moim zdaniem interpretować, jak to się czasami przedstawia. Wszystkie państwa podkreślały konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego, w tym przez Rosję - mówił szef polskiej dyplomacji.

Estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu ocenił, że najważniejsza w tej sprawie jest jedność w ramach Unii Europejskiej. W jego opinii, eskalacja ze strony Rosji, na przykład poprzez paszportyzację mieszkańców anektowanych terytoriów na Ukrainie, wymaga silniejszej odpowiedzi Zachodu.

- Głosowanie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie zamrożenia członkostwa Rosji w tym gremium było dobre i prawnie uzasadnione. I nie ma żadnej potrzeby, by poprawić status Rosji w zgromadzeniu parlamentarnym - stwierdził szef estońskiego MSZ.

17 maja w Helsinkach większość ministrów spraw zagranicznych 47 państw Rady Europy opowiedziała się za równym udziałem wszystkich krajów członkowskich w ciałach statutowych Rady. Tekst deklaracji nie wspominał jednak wprost o Rosji. Szef estońskiego MSZ powiedział, że jego kraj sprzeciwił się temu stanowisku. Według agencji Reutera, deklarację poparło 39 państw, w tym Polska.

Pod koniec czerwca w Strasburgu zbierze się Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, które ma wybrać nowego sekretarza generalnego Rady.

Rada Europy powstała w 1949 roku, obecnie liczy 47 państw. Organizacja zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Czaputowicz w Berlinie: Europa powinna być kształtowana wspólnie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 12:22
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz oświadczył w czwartek w Berlinie, że wszystkie państwa Unii Europejskiej powinny brać udział w procesie kształtowania Wspólnoty. Wypowiedział się też przeciwko Europie dwóch prędkości. 
rozwiń zwiń