Wicepremier: szykujemy ustawę o Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem

2019-05-23, 21:02

Wicepremier: szykujemy ustawę o Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w Warszawie podczas spotkania z młodymi wyborcami. Wydarzenie jest okazją do ogłoszenia przez rząd nowego modelu dialogu obywatelskiego z Młodym Pokoleniem. Foto: PAP/Leszek Szymański

 - Przygotowaliśmy projekt noweli ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, który powołuje Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem jako organ opiniodawczo-doradczy Komitetu ds. Pożytku Publicznego - powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas "TweetupMłodzi" w Kancelarii Premiera. 

Posłuchaj

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński o projekcie ustawy ws. Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

W czwartek w KPRM odbył się "TweetupMłodzi", w którym uczestniczyli przedstawiciele młodego pokolenia Polaków, organizacji pozarządowych, młodzieżowych rad gmin, a także wicepremier, przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Gliński, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego Jacek Kurzępa oraz przewodniczący Młodzieżowej Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN Piotr Wasilewski. 

- Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, który ma na celu utworzenie nowej instytucji, instytucji, ram, zasad i warunków do zaistnienia efektywnego, ustawowo umocowanego, bo to jest istotne, czyli bardzo poważnego dialogu, czy instytucji dialogu pomiędzy podmiotami społeczeństwa obywatelskiego, organami władzy publicznej w zakresie dotyczącym młodego pokolenia - zapowiedział wicepremier Piotr Gliński. 

Poinformował, że projektowana nowela ustawy "powołuje Radę Dialogu z młodym pokoleniem, jako organ opiniodawczo-doradczy przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego (...) o uprawieniach w zakresie spraw dotyczących młodego pokolenia". 

- Powołanie Rady jest odpowiedzią na oczekiwania młodego pokolenia, młodych Polaków dotyczące utworzenia takiej instytucji, w ramach której przedstawiciele państwa pokolenia mogliby wejść w dialog z przedstawicielami władzy publicznej na tym najwyższym szczeblu - mówił. 

Dodał, że "postulat powołania organu tego typu wprost znalazł się w programie "Wizja dla Młodego Pokolenia", który w 2015 r. koalicja młodzieżowych organizacji pozarządowych przedstawiła czołowym przedstawicielom życia publicznego". Powołanie Rady jest więc, jak ocenił "spełnieniem przedwyborczych zobowiązań złożonych przez nasz obóz polityczny". 

Wskazał, że jednym z powodów, dla których taka Rada jest potrzebna jest to, że w ostatnim czasie rząd obserwuje wzmożoną aktywność młodych ludzi w życiu publicznym. Poinformował, że w ciągu ostatnich trzech lat powstało o 150 proc. więcej niż przez poprzednie 26 lat Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego. 

Potrzebny dialog międzypokoleniowy

Wicepremier Gliński mówił, że kolejnym czynnikiem, który uzasadnia powołanie Rady jest "potrzeba stworzenia efektywnej i trwałej formy dialogu międzypokoleniowego". - Dzięki działalności Rady, wydaje nam się, będzie możliwa większa aktywizacja młodzieży z mniejszych ośrodków - podkreślił minister kultury. 

Zapowiedział, że "projektowane zmiany przyznają Radzie uprawnienia do wyrażania opinii w sprawach stosowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w zakresie dot. młodego pokolenia, a także w sprawach dot. projektów aktów prawnych oraz programów rządowych związanych z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych". "Nasza ustawa daje również Radzie możliwość inicjowania i wspierania działań na rzecz zwiększania poziomu partycypacji obywatelskiej młodych ludzi, a także tworzenia forum dialogu pomiędzy organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami społecznymi a instytucjami władzy publicznej w zakresie dotyczącym młodego pokolenia" - wyjaśnił przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego. 

Dodał, że rząd proponuje "mieszany charakter składu Rady". - Jej członkami z jednej strony będą przedstawiciele instytucji politycznych - prezydenta, prezesa Rady Ministrów, przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Rzecznika Praw Dziecka i innych instytucji czy resortów, a z drugiej strony będą przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i wreszcie z trzeciej strony wybrani spośród kandydatów zgłoszonych w otwartym naborze (...) przedstawiciele organizacji pozarządowych, młodzieżowych rad gmin oraz parlamentu studentów RP - poinformował Gliński. 

- Mam nadzieję, że dzisiejsza zapowiedź powołania Rady będzie też początkiem debaty, konsultacji społecznych nad ostatecznym kształtem nowelizacji ustawy, za pomocą której chcemy to ciało powołać - zaznaczył minister kultury. 

Szef MKiDN podkreślił, że "przez ostatnie 3,5 roku rząd nie zasypiał gruszek w popiele i robił coś dla młodzieży". - Jedna z takich sztandarowych propozycji, którą w tej chwili realizujemy to jest zniesienie podatku właśnie dla młodych ludzi, żeby odciążyć młodych ludzi - przypomniał minister kultury. 

Wymienił także takie działania jak "zmiany w zakresie cyfryzacji, szerokopasmowy internet dla szkół czy właśnie to, co robi m.in. z wielu innych programów Narodowy Instytut Wolności - program dla harcerstwa, czyli wsparcie dla organizacji harcerskich, dla organizacji młodzieżowych". 

Piotr Wasilewski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN, ocenił, że powołanie Rady to "sukces i zwieńczenie postulatów podnoszonych od kilku lat przez młode pokolenie". 

Jakub Moraczyński (19 lat) z Krakowa powiedział PAP, że takie spotkania to "dobry sposób na kontakt rządu z młodymi ludźmi. - Myślę, że w ten sposób można zachęcić nas do rozmowy, do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami - powiedział. Wskazał, że to dobra okazja do rozmowy "o tym, co boli młode osoby i co im się podoba".

PAP/agkm


Polecane

Wróć do strony głównej