X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

E. Rafalska: chcemy, aby pomoc do poszkodowanych trafiła jak najszybciej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 18:12
- Chcemy, żeby pomoc do osób poszkodowanych w wyniku podtopień i nawałnic trafiła jak najszybciej - podkreśliła w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak dodała, działania państwa i instytucji publicznych "zostały podjęte natychmiast".
Na południu województwa śląskiego po intensywnych opadach deszczu występuje zagrożenie powodzią
Na południu województwa śląskiego po intensywnych opadach deszczu występuje zagrożenie powodziąFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Jak mówiła Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej w MRPiPS, "kiedy zagrożone jest nasze życie, życie naszych bliskich, dorobek naszego życia, a czasem pokoleń, to najbardziej traumatyczne doświadczenie, jakie może dotknąć człowieka".

Jej zdaniem, działania państwa i instytucji publicznych w zakresie pomocy osobom poszkodowanym w podtopieniach, które mają miejsce na terenie niektórych województw, zostały podjęte natychmiast.

- Chcemy, żeby pomoc do osób poszkodowanych trafiła jak najszybciej - podkreśliła szefowa resortu rodziny. Wskazała, że "tę pomoc świadczą m.in. ośrodki pomocy społecznej, pracownicy społeczni, pracownicy socjalni - to do nich mogą się zgłaszać osoby poszkodowane, te, które potrzebują natychmiastowego wsparcia, nie zawsze wyłącznie w wymiarze finansowym".

- Każda poszkodowana osoba może zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej, którego pracownicy, powinni zająć się zorganizowaniem i udzieleniem pomocy adekwatnej do zgłoszonych potrzeb - podkreśliła. Jak dodała, "do pomocy włączyły się także Ochotnicze Hufce Pracy, które oferują bezpłatnie miejsca noclegowe i wyżywienie".

Wśród działań mających na celu pomoc poszkodowanym w powodziach rodzinom Rafalska wymieniła m.in. pomoc finansową w postaci zasiłków: do 6 tys. zł na zaspokojenie podstawowych potrzeb; do 20 tys. zł na remont budynku czy mieszkania oraz do 200 tys. zł na odbudowę domu, jeśli nadaje się on do rozbiórki.

Gminy mogą ubiegać się o dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy na wsparcie w formie m.in. robót publicznych czy prac społecznie użytecznych, jeśli będą one związane z usuwaniem skutków nawałnic. Pomoc oferuje też PFRON. Uruchomiony program umożliwia udzielanie pomocy finansowej poszkodowanym osobom niepełnosprawnym. Na realizację programu Fundusz posiada 4 mln złotych. Pomoc finansowa może zostać przeznaczona m.in. na zakup lub naprawę sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych utraconych lub zniszczonych na skutek działania żywiołu.

Rafalska zaapelowała też "do władz samorządowych o zwracanie uwagi na najbardziej potrzebujących i poszkodowanych na skutek nawałnic – szczególnie osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych".

Z powodu trwających od wtorku intensywnych opadów deszczu doszło do podtopień na południu kraju. Dla Małopolski, Świętokrzyskiego, Lubelskiego, Podkarpacia i na Dolnego Śląska wydano ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: poszkodowane wskutek nawałnic rodziny otrzymają pomoc

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 15:48
- Każda poszkodowana osoba może zgłosić się do właściwego ośrodka pomocy społecznej, którego pracownicy powinni zająć się zorganizowaniem i udzieleniem pomocy adekwatnej do zgłoszonych potrzeb – zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubelskie: w czwartek pojawią się pieniądze na kontach poszkodowanych przez nawałnicę

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 20:29
Już w czwartek na konta poszkodowanych przez trąbę powietrzną mieszkańców Stasina na Lubelszczyźnie trafią pierwsze pieniądze na doraźną pomoc. Jeszcze w środę do zniszczonych gospodarstw zostanie doprowadzony prąd. - Pomoc oceniam na piątkę - powiedziała sołtys spustoszonej przez żywioł wsi Anna Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z podtopieniami na południu Polski. Od środy blisko 1900 interwencji strażaków

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 07:14
- 1890 interwencji od środy do godzin porannych w czwartek podjęli ratownicy straży pożarnej ze względu na intensywny deszcz, przybory wód i silny wiatr głównie na południu kraju - przekazał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. W środę zalało ponad tysiąc budynków. W 21 miejscach na południu poziom wody przekroczył stany alarmowe.
rozwiń zwiń