X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Anna Zalewska: NIK uczestniczy w kampanii wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 16:29
Kandydująca do Parlamentu Europejskiego minister edukacji Anna Zalewska oceniła, że opublikowanie raportu Najwyższej Izby Kontroli o reformie edukacji na finiszu kampanii bez komentarza i opinii resortu to element kampanii wyborczej, a jego zalecenia oceniła jako "absolutnie publicystyczne". - Z żalem zauważamy fakt, że NIK uczestniczy w kampanii wyborczej - dodała.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: PAP/Maciej Kulczyński

W środę Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat zmian w systemie oświaty, w którym oceniła, że wprowadzone reforma szkolnictwa została nierzetelnie przygotowana i wdrożona. Zdaniem NIK, Ministerstwo Edukacji Narodowej nie dysponowało m.in. pełnymi i rzetelnymi informacjami na temat kosztów reformy. Zdaniem izby, również prowadzony przez monisterstwo proces przygotowania nowych podstaw programowych był nierzetelny.

Resort odniósł się do raportu w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej. Minister Anna Zalewska pytana przez dziennikarzy o raport NIK, odesłała w sprawie szczegółów do komunikatu na stronie ministerialnej.

"NIK uczestniczy w kampanii wyborczej"

- Ja muszę tylko powiedzieć, że z żalem zauważamy fakt, że Najwyższa Izba Kontroli uczestniczy w kampanii wyborczej. 22 maja o godzinie 6 rano zawieszono raport bez naszej opinii i bez naszego komentarza, a mamy 14 dni na to, by się ustosunkować do raportu - powiedziała Anna Zalewska.

Dodała, że są cztery zalecenia, które są "absolutnie oczywiste, naturalne, bo mowa jest o monitorowaniu i nadzorowaniu".

- Tak też w sposób oczywisty robimy, bo takie zalecenia mogłyby się pojawić niezależnie od tego czy jest reforma czy jej nie ma. Reformy nie podsumowuje się w grudniu, po półtora roku trwania, bo wtedy była kontrola. Tam pojawia się np. takie zalecenie, by się zastanowić nad kwestią ujednolicenia wszystkich ocen w szkołach. To się wręcz kłóci z nowoczesną edukacją, dlatego że właśnie indywidualizuje się oceny. Wydobywając z młodego człowieka to, co dla niego jest najlepsze i w ten sposób się go motywuje - powiedziała Anna Zalewska.

machalek-pap-1200.jpg
Marzena Machałek: raport NIK jest nierzetelny. Reforma została uzgodniona społecznie

Publicystyczne zalecenia

Minister oceniła, że zalecenia NIK są bardzo ogólne i mają charakter "absolutnie publicystyczny". 

- Przypomnijmy raport dotyczący matematyki. Ten raport został sformułowany dwa tygodnie po rozpoczęciu nowej podstawy programowej. NIK była u nas około 20 września 2017 roku i wtedy konkluzja była taka, że matematyki na maturze nie powinno być. Natomiast my w podstawach programowych zrobiliśmy wszystko, by właśnie tę matematykę wzmocnić, tzn. podstawy programowania, plus szkolenia nauczycieli, czy też gra w szachy - mówiła szefowa resortu edukacji.

Przypomniała, że nowa matura z matematyki będzie dopiero w 2023 roku i jej zdaniem "rewolucja 4.0 i XXI wiek wykluczają sytuację, w której matematyki nie będzie na maturze, dlatego, że żyjemy w świecie algorytmów i musimy przygotowywać do tego młodych ludzi".

- Podsumowując: odniesiemy się do tych czterech zaleceń. Są absolutnie publicystyczne. Mogą odnosić się do zdarzeń i sytuacji, które nie mają nic wspólnego z reformą. I wyrażamy żal, że Najwyższa Izba Kontroli, która zasłużyła na szacunek obywateli, angażuje się w kampanię wyborczą. Dlatego, że dziennikarze znali ten raport już od nocy przed zawieszeniem na stronach internetowych - powiedziała Anna Zalewska.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak