IMGW: największe sumy opadów od dekad, istnieje groźba powodzi

2019-05-22, 15:19

IMGW: największe sumy opadów od dekad, istnieje groźba powodzi
Zalane domy w Dąbrowie Tarnowskiej. Foto: PAP/Paweł Topolski

W ciągu najbliższej doby na południu kraju może spaść do 100 milimetrów wody na metr kwadratowy. Poprzedniej doby lokalnie w Podkarpackiem spadło 135 milimetrów. Tak wysokich sum opadów nie było od 30 lat.

Posłuchaj

Grzegorz Walijewski (IMGW) o rekordowych opadach (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski poinformował na konferencji w Warszawie, że rekordowe sumy opadów padły w Radomyślu Wielkim na Podkarpaciu. - W ciągu 24 godzin, a niekiedy ten opad trwał tak naprawdę 12 godzin, spadła miesięczna norma - mówił.

W środowym komunikacie IMGW przypomniało, że obecnie trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego obowiązuje na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W woj. śląskim wydano je dla zlewni Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły, górnej Odry oraz zlewni dopływów górnej Odry, w woj. małopolskim - dla zlewni Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy, a w woj. podkarpackim - dla zlewni Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka. Na tych terenach hydrolodzy nie wykluczają powodzi.

Powiązany Artykuł

Straż 1200 pap.jpg
Alert IMGW: wciąż możliwe wystąpienie trąby powietrznej

Alertem hydrologicznym drugiego stopnia objęte są: zlewnie dopływów środkowej Odry na Dolnym Śląsku, zlewnie Nidy, Czarnej, Koprzywianki, Kamiennej w województwie świętokrzyskim, a także zlewnie Wieprza oraz Bugu po Krzyczew w województwie lubelskim.

Jak podkreślono, aktualnie sytuacja hydrologiczna na rzekach południowej Polski wciąż jest dynamiczna. "Wczorajszy opad na 7 stacjach opadowych przekroczył 100 mm/na dobę (głównie w województwie podkarpackim i małopolskim), co skutkowało podniesieniem się stanu wody na wielu rzekach - karpackich dopływach Wisły" - podkreślił IMGW. 

Przekroczony stan alarmowy

Jak podaje IMGW, najbardziej rzeki wezbrały do tej pory w województwie podkarpackim, w zlewni Wisłoki, Sanu i Wisłoka. Stan alarmowy został przekroczony na sześciu stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 25 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na dwóch stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. 

W ciągu najbliższej doby największe wzrosty spodziewane są na górskich dopływach Wisły w obrębie województwa śląskiego i małopolskiego. Przewiduje się również wzrosty na dopływach górnej Odry oraz górnym odcinku Wisły. 

"Aktualnie sytuacja hydrologiczna w województwie podkarpackim ustabilizowała się - notowane są nieznaczne spadki stanu wody, ale jest to jedynie stabilizacja chwilowa. Prognozowane sumy opadów na najbliższe 24 h w południowej Polsce mogą przekroczyć 80 mm" - ostrzega Instytut.

Śląskie: pogotowie przeciwpowodziowe w południowych powiatach województwa

W związku z zapowiadanymi opadami deszczu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podjął decyzję o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego w południowych powiatach województwa. Chodzi o powiaty cieszyński, bielski, żywiecki i miasto Bielsko- Białą.

Jak zapewnił wojewoda, służby w regionie są przygotowane na pogorszenie pogody i wzmożone opady deszczu. Wojewoda zaapelował także do mieszkańców o śledzenie najnowszych informacji i komunikatów.

Na razie żadne stany alarmowe na rzekach nie są przekroczone.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej