X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Elżbieta Rafalska: program 500+ był rewolucją, która przywróciła godność rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 20:55
- Nie boję się powiedzieć, że Rodzina 500+ była rewolucją, która przywróciła godność rodzinie. Program nie stygmatyzował, nie wytykał palcem uboższych rodzin, bo na drugie i kolejne dziecko świadczenie przysługiwało wszystkim dzieciom, bez względu na zamożność rodzin - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska Foto: PAP/Tomasz Gzell

Elżbieta Rafalska dodała, że rozszerzenie programu to naturalna konsekwencja zmian w polityce rodzinnej. Minister podkreśliła, że rząd cztery lata temu zapoczątkował "rewolucję, która przywróciła godność rodzinie".

- Rewolucję, która wreszcie powiedziała wprost, że bezpieczeństwo i dobrobyt rodziny stanowi dobro najważniejsze, bo w życiu zdecydowanej większość z nas, nie ma nic bardziej istotnego niż rodzina. Rewolucję, która zerwała z ciążącym od początku okresu transformacji przeświadczeniem, że transfery pieniężne do rodzin muszą być traktowane jak jałmużna, pomoc socjalna - powiedziała szefowa MRPiPS.

Szydło 1200.jpg
Beata Szydło: program 500+ przywrócił nadzieję wielu polskich rodzin na godne życie

Dodała, że rząd od początku był zdeterminowany do tego, by poprawiać sytuację rodzin i sprzeciwiał się krytycznym głosom dotyczącym m.in. braku pieniędzy na program czy "rozleniwiania Polaków".

"Bieda przestała mieć twarz dziecka"

- Od samego początku stanowczo się sprzeciwialiśmy takim głosom. Konsekwentnie staliśmy po stronie rodziny. Bo ta krytyka tak naprawdę była wymierzona w rodziny, ośmieszała je i stygmatyzowała - oceniła Rafalska. Jak podkreśliła, Rodzina 500+ jest "pierwszym programem od transformacji ustrojowej, który tak wyraźnie akcentuje konieczność inwestycji w rodzinę".

Minister wskazała, że współczynnik dzietności utrzymuje się na najwyższym poziomie od ponad dwóch dekad (W 2017 roku wyniósł 1,45 i był najwyższy od 1997 roku).

- Bieda przestała mieć twarz dziecka. Wśród dzieci (w latach 2015-2017) ubóstwo skrajne obniżyło się o niemal połowę, z poziomu 9 do 4,7 proc. Zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym wśród dzieci w Polsce spadało najszybciej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej - akcentowała szefowa MRPiPS.

Jak dodała, poprawia się sytuacja materialna rodzin. Największa poprawa - jak wskazała minister - nastąpiła wśród rodzin mających 3 lub większą liczbę dzieci, wśród których zagrożenie ubóstwem skrajnym w latach 2015-2017 spadło o 47,5 proc., z poziomu 12,2 proc. do 6,4 proc.

- Dlatego nie boję się powiedzieć, że Rodzina 500+ była rewolucją, która przywróciła godność rodzinie. Program nie stygmatyzował, nie wytykał palcem uboższych rodzin, bo na drugie i kolejne dziecko świadczenie przysługiwało wszystkim dzieciom, bez względu na zamożność rodzin - zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

"Program nabierze jeszcze większego rozpędu"

- Mówię to w czasie przeszłym, bo dziś mam już pewność, że program nabierze jeszcze większego rozpędu, w jeszcze większym stopniu wspomożemy rodzin - dodała. Minister przypomniała, że od lipca program w nowej odsłonie obejmie 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta 6,8 mln dzieci.

- W ten sposób dołączymy do grona państw, które finansowo wspierają rodziny, nie uzależniając tego wsparcia od kryterium dochodowego. Centrum Analiz Ekonomicznych (CENEA) wskazuje, że rozszerzenie programu uplasuje Polskę na pierwszym miejscu wśród europejskich krajów pod względem wydatków na politykę prorodzinną - podkreśliła Elżbieta Rafalska.

Zwróciła uwagę, że dzięki zmianom wydatki na rzecz rodzin wkrótce wzrosną do poziomu ok. 4 proc. PKB. - Mówimy więc o wzroście wskaźnika udziału wydatków na rzecz rodzin w PKB rzędu 125 proc. względem 2015 roku - zauważyła. Według szacunków podawanych przez resortu rodziny koszt rozszerzenia programu na wszystkie dzieci w bieżącym roku wyniesie ok. 9,6 mld zł. W przyszłym roku będzie to ok. 20 mld zł.

- Wiem, że te pieniądze trafią w dobre ręce - do rodzin. One najlepiej wiedzą, na co przeznaczyć te środki, jakie są potrzeby ich dzieci - zaznaczyła minister. - Rozszerzenie programu to również logiczne domknięcie dotychczasowego rozwiązania, to naturalna konsekwencja zmian w polityce wobec rodzin, które zaproponowała Zjednoczona Prawica. Realizujemy je krok po kroku, z korzyścią dla nas wszystkich - podkreśliła minister Rafalska.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak