X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Joanna Kopcińska: rząd nie przeprowadzi tzw. testu przedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 09:00
Deklarację w sprawie wycofania się z testu przedsiębiorcy Joanna Kopcińska złożyła w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce. O planach rządu poinformował też na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. 
Audio
  • Joanna Kopcińska: żadnego testu przedsiębiorcy nie będzie (IAR)
Joanna Kopcińska
Joanna KopcińskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Od kilku miesięcy media donosiły o pracach w Ministerstwie Finansów nad stworzeniem takiego testu. Jego wprowadzenie oznaczałoby wyższe podatki mikroprzedsiębiorców, którzy świadczą usługi tylko dla jednego podmiotu i wystawiają jedną fakturę w miesiącu. Joanna Kopcińska zaprzeczyła tym doniesieniom. 

biznes1200.jpg
Minister Marek Niedużak na EKG w Katowicach: będzie wyczekiwana ustawa o zatorach płatniczych

- Chcę uspokoić polskich przedsiębiorców: żadnego testu nie będzie. To, co pojawia się w prasie, to są informacje nieprawdziwe - podkreśliła Joanna Kopcińska.

O sprawie napisał na Twitterze także premier Mateusz Morawiecki.  

Jak pisaliśmy na portalu PolskieRadio24.pl, testy przedsiębiorcy miałyby sprawdzać, kto faktycznie jest przedsiębiorcą, a kto tylko pozoruje prowadzenie działalności, po to, aby zapłacić niższą składkę ZUS lub podatek. Dzięki temu miał zostać uszczelniony system danin publicznych pobieranych od przedsiębiorców. 

Test przedsiębiorcy pojawił się w Aktualizacji Programu Konwergencji

W opublikowanym w kwietniu br. projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) resort finansów zapowiedział wprowadzenie tzw. testu przedsiębiorcy, który pozwalałby określać, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania. Według MF miało to być jedno z działań zapewniających respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej.

W dokumencie (APK) przyjętym przez rząd test wykreślono. Sprzeciwu wobec testu nie ukrywała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Powołując się na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, zapewniła, że nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, aby weryfikować przedsiębiorców w Polsce. - Po przeprowadzonych analizach i dyskusji rząd zrezygnował z budzącego ogromne emocje projektu - powiedziała jeszcze w kwietniu w rozmowie z Radiem Wrocław Jadwiga Emilewicz.

Minister Teresa Czerwińska podczas wtorkowej konferencji prasowej w Gliwicach przypomniała, że Aktualizacja Programu Konwergencji zakłada pozyskanie pewnych możliwości dodatkowych dochodów budżetu państwa i przewiduje działanie, które dotyczy weryfikacji samozatrudnienia. 

Uszczelnienie na gruncie istniejących przepisów

- Dualizm na rynku pracy i taki arbitraż podatkowy, który występuje, nie służy ani pracownikom, ani pracodawcom, bo proszę zwrócić uwagę, że mamy rekordowo niskie bezrobocie w Polsce, jesteśmy liderem, jeśli chodzi o niską stopę bezrobocia w krajach członkowskich UE, a jednocześnie chcielibyśmy, aby ten rynek pracy dla pracownika był jak najbardziej przyjazny - mówiła Teresa Czerwińska. 

- Czyli należy weryfikować samozatrudnienie na gruncie tych przepisów i rozwiązań zarówno prawa pracy, i jak przepisów podatkowych, które występują już dzisiaj - są takie możliwości. Ale wspólnie z Radą Dialogu Społecznego chcielibyśmy przeanalizować, zweryfikować, przyjrzeć się tym przepisom istniejącym i być może wprowadzić rozwiązania, które doprecyzują te przepisy - powiedziała minister finansów. 

Teresa Czerwińska zastrzegła jednocześnie, że na razie jest zbyt wcześnie, by mówić dzisiaj o ich ostatecznym kształcie. 

APK jako część planu finansowego

Aktualizacja Programu Konwergencji jest częścią Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, który jest przyjmowany przez rząd do końca kwietnia każdego roku. Stanowi on podstawę przygotowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy. Do końca kwietnia APK jest przekazywana Komisji Europejskiej i Radzie Ecofin. 

W Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019-2022 i APK resort finansów oczekuje, że w tym roku nastąpi łagodne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego do 4 proc., w 2020 roku PKB wzrośnie realnie o 3,7 proc., a w 2021 i 2022 odpowiednio o 3,4 proc. i 3,3 proc. Do 2022 oczekiwane jest także dalsze systematyczne zmniejszanie stopy bezrobocia. W 2019 stopa bezrobocia spadnie do 3,6 proc., a w 2020 ukształtuje się na poziomie 3,3 proc. 

W APK podano, że obok wprowadzonych już działań służących uszczelnieniu systemu dochodów podatkowych, takich jak m.in. mechanizm podzielonej płatności, JPK, STIR, od 2020 roku planowane są kolejne zmiany o charakterze systemowym, takie jak opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych; uszczelnienie opłaty recyklingowej; indeksacja stawki podatku akcyzowego na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie; wprowadzenie opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. 

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy test przedsiębiorcy spełni swoje zadanie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 20:10
Na czym polegać będą testy przedsiębiorcy,i czy spełnią swoje zadanie zapowiadane przez Ministerstwo Finansów i czy faktycznie przyczynią się do likwidacji szarej strefy przedsiębiorczości, i pozyskania do budżetu 1,2 mld zł, zastanawiał się w audycji bardzo ważny Projekt radiowej Trójki Maciej Stańczuk, przedsiębiorca z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń