X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Michał Dworczyk: Sejm nie zajmie się na tym posiedzeniu rozwiązaniami ws. odszkodowań wojennych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 13:06
- Na obecnym posiedzeniu Sejm nie zajmie się rozwiązaniami w sprawie odszkodowań wojennych - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że rząd nie pozwoli wykorzystywać tego tematu do podgrzewania napięć społecznych i politycznych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Sprawa dotyczy amerykańskiej ustawy 447.
Audio
Beata Mazurek i Michał Dworczyk na konferencji
Beata Mazurek i Michał Dworczyk na konferencjiFoto: Twitter/Beata Mazurek

W ubiegłym tygodniu Dworczyk zapowiedział, że szczegóły i działania zapowiadanych przez premiera zmian w prawie, które mają uchronić Polskę przed wypłatą jakichkolwiek odszkodowań wojennych, zostaną przedstawione na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu. 

Na konferencji prasowej w środę Dworczyk zapewnił, że rząd nie wycofuje się z prac nad projektem w sprawie reparacji. - Jednak na tym posiedzeniu Sejm (...) nie zajmie się tym - dodał. 

Zapewnił też, że rząd uważnie analizuje wszystkie okoliczności i rozwiązania prawne związane z tą problematyką. - Na tym etapie nie pozwolimy, żeby wykorzystywać ten temat w ostatnim bardzo gorącym momencie kampanii wyborczej. Ewidentnie różne środowiska w Polsce i za granicą próbują wykorzystywać ten temat do podgrzewania napięć społecznych i politycznych - zaznaczył Dworczyk. 
Dodał, że "w ten sposób ani polski rząd, ani polski parlament nie pozwoli się wykorzystywać". 

"My byliśmy ofiarą II wojny światowej"

Z kolei rzeczniczka PiS Beata Mazurek zapewniła, że Polska nic nikomu nie będzie płacić. - To my byliśmy ofiarą II wojny światowej. Jeśli ktokolwiek ma cokolwiek zwracać to nam, Polsce - powiedziała. 

Na początku maja prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w Pułtusku, "że Polska żadnych zobowiązań wojennych nie ma i to zarówno z punktu widzenia prawa, jak i z punktu widzenia elementarnej moralności i przyzwoitości". Dodał, że "to nam należy zapłacić". - To nam są niektórzy na zachód od polskich granic winni dziesiątki, setki miliardów euro czy dolarów, może nawet więcej niż bilion, my nie jesteśmy nikomu nic winni - podkreślił. 

Przemawiający po Kaczyńskim premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "my byliśmy tutaj najbardziej mordowanymi ofiarami". - I nigdy się nie zgodzimy na jakiekolwiek wypłaty dla kogokolwiek z tego powodu, jakiekolwiek odszkodowania - zapowiedział.

"Nie pozwolimy na to"

- Znajdziemy odpowiednie formuły prawne i tak długo, jak będziemy odpowiadali za życie polityczne, to te regulacje, legislacja, którą my wdrożymy, nie będą na pewno odpowiedzią na jakiekolwiek roszczenia z jakiejkolwiek strony. Nie pozwolimy na to - zadeklarował Morawiecki. 

W sprawie ochrony własności RP przed roszczeniami swój projekt ustawy złożyli posłowie Kukiz'15. Projektem miał zająć się Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu, ostatecznie jednak został on zdjęty z porządku obrad. 

Wiceszef klubu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski informował, że projekt zawiera trzy elementy: zakaz jakiegokolwiek dochodzenia roszczeń do mienia bezspadkowego w Polsce; kwestię informowania przez rząd polskiej opinii publicznej na temat osób fizycznych i prawnych, które z takimi roszczeniami do strony polskiej występują oraz kwestię surowego karania za złamanie zakazu dochodzenia roszczeń do mienia bezspadkowego.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak