X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Agnieszka Ścigaj: W sprawie ustawy 447 nie liczą się marsze i pokrzykiwania tylko konkrety

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 08:05
- Mamy prawo jako Polacy mieć obawy, że pojawią się zakusy, że na podstawie tego, co nas łączy z USA, żydowskie organizacje będą się upominać o olbrzymie pieniądze. Nas na to nie stać, nie jesteśmy nic winni, nie my wywołaliśmy wojnę - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Ścigaj, posłanka ruchu Kukiz’15.
Audio
  • 15.05.19 Agnieszka Ścigaj: nie my wywołaliśmy wojnę
Agnieszka Ścigaj
Agnieszka ŚcigajFoto: PR24 / Adam Koniecki

Posłanka Kukiz’15 podkreślała, że to jej ugrupowanie złożyło w Sejmie projekt ustawy odnoszącej się do przyjętego przez rząd USA aktu prawnego. - Oczekujemy ze strony rządu uspokojenia opinii publicznej i deklaracji ze stronu rządu Prawa i Sprawiedliwości, tego co zresztą już słyszymy, że żadne roszczenia nie mają podstaw. Liczymy na to, że parlament podejmie dzisiaj pracę i przyjmie ustawę, która uspokoi opinię publiczną, która z całą pewnością zabezpieczy przyszłe pokolenia i zastopuje wzburzenie społeczne które towarzyszy amerykańskim zapisom – zaznaczyła.

Agnieszka Ścigaj odniosła się do protestu przeciwko zapisom przyjętej przez kongres USA ustawy, który miał miejsce w Warszawie. - Nie ścigamy się w sprawie ustawy 447 z Konfederacją Korwin Braun Liroy Narodowcy, która jest tworem powstałym wyłącznie na potrzeby wyborów do Parlamentu Europejskiego i szuka haseł, dzięki którym może zaistnieć. To Kukiz’15 był ze swoim projektem ustawy w Stanach Zjednoczonych. W sprawie ustawy 447 nie liczą się marsze, hasła i pokrzykiwania tylko konkret, jakim jest propozycja złożona przez Kukiz15. To nie Konfederacja zorganizowała protest w tej sprawie, tylko Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, na którym byli reprezentanci różnych ugrupowań i mnóstwo osób, który są zwolennikami takich uregulowń - mówiła posłanka.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w maju 2018 r. ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu. W grudniu 2017 r. ustawę zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 r. także jednomyślnie, przez aklamację, przyjęła ją Izba Reprezentantów.

W ubiegłym tygodniu klub Kukiz'15 złożył w Sejmie projekt ustawy "o ochronie własności Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego" nazywanej roboczo anty-447. Zakłada on m.in. zakaz prowadzenia negocjacji na temat roszczeń do mienia bezspadkowego ofiar Holokaustu, które byłoby penalizowane. Zgodnie z projektem ustawy, zobowiązywałby on Radę Ministrów do corocznego sprawozdania przed Sejmem i Senatem o podmiotach, które w roku poprzednim wystąpiły z roszczeniami.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Michał Rachoń.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 15.05.2019

Godzina emisji: 07.08

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joachim Brudziński: Polska nie ma żadnych zobowiązań wobec kogokolwiek

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 09:01
- Figa z makiem. Dopóki rządzi PiS, niezależnie od tego, jakie bzdury będzie wygadywał Robert Winnicki, Krzysztof Bosak czy inni narodowcy, ani jedna złotówka nie popłynie do środowisk, którym te pieniądze się nie należą - mówił w Polskim Radiu 24 minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: dążymy do wygaszania emocji wokół mienia pożydowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 08:35
- W przypadku ustawy 447 nie należy popadać w skrajną histerię. Hasło "Żydzi" u wielu wzbudza emocje, ale stanowisko polskiego rządu jest jednoznaczne - nie ma mowy o wypłacaniu roszczeń, o odpowiedzialności Polski za II wojnę światową - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa 447 i roszczenia wobec Polski. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 09:00
Wizyta delegacji izraelskiej w Polsce została odwołana przez stronę polską. Jak poinformował szef naszej dyplomacji Jacek Czaputowicz, jednym z tematów rozmów miała być restytucja mienia. Tę kwestię w Polskim Radiu 24 komentowali publicyści.
rozwiń zwiń