X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kard. Kazimierz Nycz zawiesił ks. Dariusza Olejniczaka za złamanie sądowego zakazu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 19:54
- Kard. Kazimierz Nycz zawiesił ks. Olejniczaka za złamanie sądowego zakazu – wyjaśnił rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński w przekazanym krótkim podsumowaniu informacji o ks. Dariuszu Olejniczaku w związku z licznymi pytaniami w tej sprawie. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zawiesił ks. Dariusza Olejniczaka w wykonywaniu czynności kapłańskich niezwłocznie po tym, jak organa ścigania poinformowały, że prowadzą przeciwko niemu postępowanie o złamanie sądowego zakazu, w marcu 2019 r. – poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. 

Dodał, że przed Świętami Wielkanocnymi o sprawie została poinformowana Stolica Apostolska. Kard. Kazimierz Nycz nakazał też zamieszkanie w seminarium misyjnym w Warszawie. 

"Postępowanie kanoniczne w sprawie naruszenia zakazu sądowego byłoby kontynuowane dopiero po tym, jak organa ścigania ustaliłyby stan faktyczny. W obecnej sytuacji, gdy ks. Dariusz Olejniczak sam poprosił papieża Franciszka o przeniesienie do stanu świeckiego, procedura karna zmieniła swój charakter i zakończy się – jak można się spodziewać – szybkim przyjęciem tej prośby przez papieża" – podkreślił w komunikacie przekazanym PAP ks. Przemysław Śliwiński. 

Wyjaśnił jednocześnie, że należy pamiętać, że niezależnie trwa postępowanie prowadzone przez organa państwowe. Ksiądz Dariusz Olejniczak, składając prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego, zapewnił, że będzie współpracował i złoży wszelkie wyjaśnienia. 

"Postępowanie kościelne w związku z oskarżeniem o molestowanie seksualne trzech 7-letnich dziewczynek miało miejsce w 2016 roku. Tak późna data w stosunku do samego oskarżenia wynika z faktu, że zgodnie z obowiązującymi wytycznymi procedura kościelna jest finalizowana dopiero po zakończeniu procesu cywilnego i odbyciu kary. Po zakończeniu przez ks. Dariusza O. 2-letniej kary więzienia, metropolita warszawski, zgodnie z wytycznymi, wszczął wobec niego proces kanoniczny" – napisał w komunikacie rzecznik metropolity warszawskiego. 

Prośba o przeniesienie do stanu świeckiego

Dodał jednocześnie, że "Stolica Apostolska postanowiła o pozostawieniu go w stanie kapłańskim, z zachowaniem nałożonych przez sąd ograniczeń, czyli: dożywotniego zakazu wykonywania zawodu nauczyciela, wychowania, edukacji, opieki nad małoletnimi. Kard. Nycz ustanowił też kuratora, z którym ks. Dariusz powinien był konsultować wszystkie aktywności swojej pracy. O prowadzeniu rekolekcji adwentowych ks. Dariusz O. kuratora nie poinformował". 

W oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na stronie archidiecezji warszawskiej poinformowano, że w niedzielę ks. Dariusz Olejniczak złożył na ręce papieża Franciszka prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego. 

"Prośbę umotywował złamaniem zakaz sądowego. Wbrew niemu, podejmował działalność związaną z pracą z dziećmi i młodzieżą, ukrywając ten fakt przed ustanowionym przez władze kościelne kuratorem" – napisano. 

Rzecznik archidiecezji poinformował, że ks. Olejniczak po złożeniu prośby na ręce kard. Kazimierza Nycza, opuścił dotychczasowe miejsce pobytu w seminarium misyjnym w Warszawie. "Odchodząc wyraził skruchę i zapewnił, że będzie w pełni współpracował z organami państwowymi" – dodał ks. Przemysław Śliwiński. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archidiecezja warszawska: ks. Dariusz Olejniczak złożył prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 11:01
Ksiądz Dariusz Olejniczak złożył na ręce papieża Franciszka prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego - poinformował w poniedziałek rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. Ks. Olejniczak prośbę umotywował złamaniem sądowego zakazu pracy z dziećmi i młodzieżą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: z pedofilią musimy walczyć bezwzględnie i wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 17:12
Prezydent uważa, że walka z pedofili jest konieczna "bezwzględnie i wszędzie". Andrzej Duda odniósł się na Twitterze do filmu dokumentalnego Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu", opisującego przypadki nadużyć seksualnych, jakich dopuścili duchowni wobec dzieci. 
rozwiń zwiń