X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Deklaracja na 10-lecie Partnerstwa Wschodniego, w tle zgrzyt dyplomatyczny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 16:46
Partnerstwo Wschodnie okazało się sukcesem dla obywateli, przyniosło korzyści, ale jest też wyzwaniem na przyszłość. Tak stwierdzono w deklaracji przyjętej z okazji 10-lecia inicjatywy na zakończenie spotkania ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów i państw Partnerstwa Wschodniego.
Audio
  • Bruksela: bez wspólnego oświadczenia krajów UE i Partnerstwa Wschodniego (Korespondencja Beaty Płomeckiej/IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sylwia Mróz/PR

Potwierdziły się nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, że doszło do zgrzytu, ponieważ pod deklaracją nie podpisali się ministrowie wszystkich krajów jak pierwotnie planowano. Z powodu zastrzeżeń Azerbejdżanu oświadczenie opublikowała przewodnicząca obradom szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Ukraina i Gruzja z kolei liczyły na bardziej ambitną deklarację.

Azerowie domagali się zapisów dotyczących integralności terytorialnej, choć nie mówili o tym wprost, żądanie było związane z konfliktem o Górski Karabach. Ponieważ zmian do dokumentu nie wprowadzono, Azerbejdżan odrzucił deklarację i nie mogli jej podpisać ministrowie pozostałych krajów.

W dokumencie opublikowanym przez szefową unijnej dyplomacji mowa jest o Partnerstwie Wschodnim jako o sukcesie, pozytywnym doświadczeniu, który pozwala go kontynuować w duchu ścisłej współpracy. Mowa jest o przywiązaniu do wspólnych wartości i zobowiązaniach do przestrzegania międzynarodowego prawa, zasad demokracji i praworządności, a także o wyzwaniach, czyli reformach.

Deklaracja jest utrzymana w pozytywnym tonie, ale brakuje zapisów potwierdzających europejską perspektywę dla zainteresowanych krajów. Z tego - jak wynika z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej - niezadowolone były Ukraina i Gruzja. W dokumencie jest jedynie zapis potwierdzający dotychczasowe zobowiązania z poprzednich szczytów Partnerstwa Wschodniego i dokumenty w których europejska perspektywa była wspomniana.

W deklaracji nie ma też informacji o tym gdzie i kiedy odbędzie się następny szczyt Partnerstwa Wschodniego. Jest tylko ogólny zapis o kontynuowaniu współpracy po 2020 roku.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obrady UE na 10-lecie Partnerstwa Wschodniego bez Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 18:49
Ministrowie spraw zagranicznych UE oraz państw Partnerstwa Wschodniego spotkają się w poniedziałek w Brukseli, by uczcić 10-lecie tej inicjatywy. Z zaproszenia na kolację przywódców według źródeł unijnych nie skorzysta przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Polska tymczasem ma propozycje dla Partnerstwa: m.in. prezydencję i sekretariat Partnerstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruksela: bez wspólnego oświadczenia krajów UE i Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 11:41
Nie będzie wspólnego oświadczenia krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego w 10-lecie powstania tej inicjatywy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że będzie tylko oświadczenie szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini na zakończenie spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Wspólnoty i państw zza wschodniej granicy. Zastrzeżenia zgłosił bowiem Azerbejdżan.
rozwiń zwiń