X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawa: oddano hołd zdobywcom Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 16:25
W Warszawie oddano hołd zdobywcom Monte Cassino. Uroczystość odbyła się przed Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino z okazji 75. rocznicy rozpoczęcia walk przez 2. Korpus Polski o wzgórze i klasztor.
Audio
  • W Warszawie oddano hołd zdobywcom Monte Cassino (IAR)
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders  podczas uroczystości przed pomnikiem Bitwy o Monte Cassino, 12 bm. W Warszawie odbyły się obchody 75. rocznicy rozpoczęcia bitwy o Monte Cassino, organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjon
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders podczas uroczystości przed pomnikiem Bitwy o Monte Cassino, 12 bm. W Warszawie odbyły się obchody 75. rocznicy rozpoczęcia bitwy o Monte Cassino, organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób RepresjonFoto: PAP/Marcin Obara

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślał niezwykłe bohaterstwo i poświęcenie polskich żołnierzy walczących na włoskiej ziemi. Zwrócił uwagę, że zdobyli szczyt do tej pory niezdobyty. - Jak dowodziliśmy w dziejach wielokrotnie, dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych - powiedział. Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że polski oręż zawsze stał na straży dobra i wartości, które stworzyły europejską cywilizację.

Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa, dowódcy 2. Korpusu Polskiego, podkreślała, że 12 maja to dla niej wyjątkowa data. Wspomniała ostatnią wizytę ojca na wzgórzu 50 lat temu i jego marzenie, by Polska kiedyś odzyskała niepodległość i mogła rocznicę bitwy świętować jako wolny kraj i naród.

W uroczystości wziął udział jeden z weteranów 2. Korpusu Polskiego, porucznik Władysław Szwender, który wspominał, że rozpoczęcie walk o Monte Cassino miało ogromne znaczenie dla polskich żołnierzy. Wyjaśnił, że atak poprzedzony artyleryjskim ostrzałem był wyczekiwany przez żołnierzy pragnących odegrać się na niemieckich agresorach za wszystkie ich niegodziwości.

Walki o wzgórze i klasztor trwały do 18 maja, wtedy polscy żołnierze zajęli ruiny klasztoru. Porucznik Władysław Szwender wspominał, że dzień wcześniej został ranny i o zdobyciu Monte Cassino dowiedział się, gdy leżał w szpitalu. - O godzinie 10.20 już była wywieszona flaga polska na wzgórzu przed klasztorem. Od razu lepiej się poczułem - wspominał weteran.

Klasztor na Monte Cassino zajęli żołnierze 12 Pułku Ułanów Podolskich, polskie walki o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwały 13 dni i były niezwykle krwawe. W natarciu zginęło 923 żołnierzy, 2931 zostało rannych.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak