X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister edukacji: trzeba zapewnić bezpieczeństwo uczniom szkoły w Wawrze

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 07:34
- Jesteśmy poruszeni i wstrząśnięci, trzeba zrobić wszystko by zapewnić bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo psychologiczne, uczniom w tej szkole, rodzicom i bliskim - powiedziała wiceminister edukacji Marzena Machałek o tragedii w szkole w Wawrze.
Audio
  • Rzecznik MEN: każdy uczeń i rodziny będą mogli zgłosić się po pomoc psychologa (IAR)
Policja i karetka przed Szkołą Podstawową nr 195 im. Króla Maciusia na warszawskim Wawrze
Policja i karetka przed Szkołą Podstawową nr 195 im. Króla Maciusia na warszawskim WawrzeFoto: PAP/Paweł Supernak

W piątek przed południem w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w warszawskim Wawrze jeden z uczniów zaatakował drugiego. Raniony nożem chłopiec zmarł. Sprawę badają policja i prokuratura.

- Jesteśmy wszyscy poruszeni i wstrząśnięci wydarzeniem, jakie miało miejsce w warszawskiej szkole - powiedziała wiceminister edukacji Marzena Machałek w piątek w TVP Info. - Należy przekazać wyrazy współczucia bliskim, szkole, uczniom tej szkoły - dodała.

Zapewniła, że ze strony ministerstwa zrobiono wszystko, by w obliczu tragedii wesprzeć szkołę, rodziców i dzieci. Poinformowała, że w szkole był kurator. Oceniła, że dobrze, że był tam także przedstawiciel organu prowadzącego szkołę.

- Trzeba zrobić wszystko, by sytuację wyjaśnić, zapewnić bezpieczeństwo, także psychologiczne, dzieciom w tej szkole, rodzicom, bliskim. To jest bardzo istotne i to się w tej chwili dzieje (...) zarówno psychologowie, jak i pedagodzy, pracują z dziećmi, są też do dyspozycji rodziców - powiedziała Machałek. Dodała, że sprawę wyjaśniają odpowiednie organy.

- Trzeba wyciągnąć odpowiednie wnioski, ale byłabym przeciwna temu, by wyciągać zbyt pochopne - zaznaczyła wiceminister edukacji.

Dyrektorka szkoły w opublikowanym na stronie placówki komunikacie poinformowała, że dla osób potrzebujących wsparcia dostępna jest pomoc psychologiczna. W weekend psychologowie będą pełnić dyżury między godz. 10 a godz. 15 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Żegańskiej 1a.

Uczniom zapewnione będzie wsparcie

"W dniu dzisiejszym na terenie naszej szkoły miało miejsce tragiczne wydarzenie. Mimo udzielanej pomocy nie udało się uratować życia ucznia. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja i prokuratura. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci tą tragedią" - napisała dyr. Agata Kołodziejczyk. Poinformowała ponadto, że w poniedziałek uczniowie przychodzą do szkoły zgodnie z planem. "W szkole zapewnione będzie odpowiednie wsparcie" - zadeklarowała.


szkoła wawer 1200 pap.jpg
MEN: w tej chwili najważniejsza jest pomoc psychologiczna dla uczniów

W wydanym po tragedii komunikacie rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska podkreśliła, że najważniejsze jest zapewnienie pomocy psychologicznej uczniom i rodzicom, a także całej społeczności szkolnej. Zaapelowała również, aby nie niepokoić uczniów, rodzin i nauczycieli.

Do tragedii doszło w Szkole Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I w warszawskim Wawrze. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Marcin Saduś przekazał, że do momentu wstępnego ustalenia okoliczności śledczy nie będą udzielali informacji o tym zdarzeniu.


pap-ziobro-1200.jpg
Zbigniew Ziobro: śledztwo prowadzone bardzo intensywnie

Prokuratura zbada kwestię wniesienia noża do szkoły

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro oświadczył w piątek, że badane są okoliczności tragedii oraz kwestia wniesienia noża na teren szkoły. - Śledztwo jest prowadzone bardzo intensywnie - zapewnił. - Śmierć nastolatka w szkole mrozi i budzi smutek - mówił minister. 

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zapewnił, że miasto zrobi wszystko, co będzie mogło ze swojej strony, żeby pomóc w tej sytuacji. Dodał, że będzie udzielana "przede wszystkim pomoc psychologiczna, która zostanie zapewniona przez miasto". - Będziemy się starali zapewnić pomoc rodzinie ofiary, jak również rodzinie sprawcy czynu - podkreślił.

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak wystąpił w piątek do MEN o zobowiązanie organów prowadzących szkoły do przeprowadzenia we wszystkich szkołach w trybie pilnym kontroli bezpieczeństwa. - Najważniejszym obowiązkiem organów prowadzących placówki oświatowe jest przywrócenie zaufania do polskiej szkoły tak, aby rodzice, wysyłając do niej swoje dzieci, mieli pewność, że są one chronione w najwyższym możliwym stopniu - podkreślił Mikołaj Pawlak. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

RPD chce pilnych kontroli w szkołach po tragedii w warszawskim Wawrze

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 17:31
- Wystąpiłem do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zobowiązanie organów prowadzących do przeprowadzenia we wszystkich szkołach w trybie pilnym kontroli bezpieczeństwa – poinformował rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Wyjaśnił, że nadzorowanie bezpieczeństwa w szkołach, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w prawie oświatowym, spoczywa na organach prowadzących te placówki.
rozwiń zwiń