X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński pierwszym honorowym obywatelem Wiślicy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 21:26
Minister kultury, wicepremier Piotr Gliński otrzymał w czwartek pierwszy w historii Wiślicy tytuł Honorowego Obywatela Miasta. - To wyróżnienie przyjmuję jako hołd złożony polskiej kulturze i polskiemu dziedzictwu narodowemu - podkreślił.
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: PAP/Piotr Polak

W czwartek Piotr Gliński wziął udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej w Wiślicy, podczas której odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Od lokalnych władz otrzymał również symboliczne klucze oraz szablę kawaleryjską jako dar od mieszkańców i gminy.

- Przyjmując ten tytuł jako wielki honor, uważam go również za zobowiązanie do dalszej i solidnej pracy na rzecz polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, a także jako zobowiązanie do reprezentowania i promowania tego wszystkiego co jest związane z Wiślicą i jej historią. Chciałbym, żeby Wiślica miała we mnie zawsze rzetelnego ambasadora walczącego o jej sprawy i wartości związane z naszym miastem i regionem świętokrzyskim - powiedział Piotr Gliński.

pap-glinski2-1200.jpg
Orzełek z czapki W. Beliny-Prażmowskiego trafił do muzeum w Kielcach

Tytuł za zasługi w ratowanie zabytków

Burmistrz Wiślicy Jarosław Jaworski zaznaczył, że nadanie Piotrowi Glińskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta ma związek z zasługami, jakie wniósł w ochronę i ratowanie wiślickich zabytków, a także pomocą przy odzyskaniu praw miejskich.

- Nadanie honorowego obywatelstwa jest godnością niezwykłą, honorującą ludzi o ogromnych zasługach dla naszego miasta, a te w przypadku pana premiera Piotra Glińskiego są niewątpliwie ogromne, bo związane również z dużym wsparciem na restaurację wiślickich zabytków czy uzyskaniem statusu Pomnika Historii dla wczesnośredniowecznego grodziska - powiedział burmistrz.

Dodał, że w ponad tysiącletniej historii miasta w żadnych dostępnych źródłach nie ma informacji, by w przeszłości nadawano tytuł Honorowego Obywatela Wiślicy, co oznacza, że Piotr Gliński jest pierwszą osobą, która otrzymała to wyróżnienie.

Miasto pełne cennych obiektów

Wiślica w monarchii pierwszych Piastów była jednym z najważniejszych ośrodków osadniczych Małopolski, pełniącym istotną rolę administracyjną i polityczną. Bogate dzieje osady oraz nagromadzenie wybitnych zabytków architektury romańskiej i gotyckiej fundowanych przez ważne postacie historyczne, stanowią dziś bezcenną pamiątkę polskiej historii materialnej i duchowej. Obiektem o szczególnych wartościach zabytkowych jest kolegiata pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z powiązanymi z nią dzwonnicą i wikarówką, tzw. Domem Długosza. Zespół ten należy do najcenniejszych gotyckich zabytków w Polsce.

Prawa miejskie Wiślica uzyskała w 1326 r., utraciła je po powstaniu styczniowym w 1869 r. Decyzją rządu od 2018 r. ponownie nadano jej status miasta.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak