X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jacek Sasin: w sprawie waluty euro uczymy się na błędach innych państw

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 16:35
- Potrafimy obserwować i uczyć się na błędach innych, jeśli chodzi o walutę euro. Widzimy, że w przypadku wielu krajów przedwczesne wprowadzenie euro było niekorzystne dla ich gospodarek i społeczeństw - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Audio
  • 08.05.19 Jacek Sasin: w sprawie waluty euro uczymy się na błędach innych
Jacek Sasin
Jacek SasinFoto: PR24/AK

Podczas debaty "Zwrotnice modernizacji", zorganizowanej przez pismo "Wszystko co najważniejsze", premier Mateusz Morawiecki mówił m.in. o wprowadzeniu waluty euro. Ocenił, że dla Polski integracja w ramach strefy walutowej byłaby obecnie "ryzykownym eksperymentem".

- W przypadku tak dużych różnic rozwojowych jak pomiędzy Polską a Niemcami - naszym największym partnerem handlowym i gospodarczym - dzisiaj na pewno trudno jest zalecać integrację w ramach waluty euro, ponieważ byłby to eksperyment ryzykowny - ocenił Mateusz Morawiecki podczas środowej debaty "Zwrotnice modernizacji".

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Jacka Sasina "waluta euro będzie się Polsce opłacała wtedy, kiedy poziom życia Polaków będzie zbliżony do tego w najbogatszych krajach Unii Europejskiej". - Przede wszystkim w Niemczech. Niemcy są dziś krajem wyznaczającym pewien poziom życia, do którego dążą inni. Niemcy są jednym z bodajże dwóch krajów UE, które zyskały po wprowadzeniu euro. Drugim jest Holandia, mniej więcej na zero wyszła Austria, natomiast wszystkie inne kraje na tym straciły, nawet Francja - powiedział polityk.

- Wprowadzenie euro w wielu krajach Europy, na przykład na południu kontynentu, w krajach biedniejszych, takich jak Grecja czy Hiszpania, spowodowało bardzo duże straty. To samo byłoby w Polsce. Grecja po wprowadzeniu euro i kryzysie straciła dużą część swojej suwerenności. Grekom chciano dyktować, jak ma wyglądać ich budżet państwa. My byśmy nie chcieli tego, żeby ktoś nam dyktował, jaki ma być nasz budżet - podkreślił Jacek Sasin.

Jak zaznaczył, jego formacja polityczna jest świadoma tego, że wstępując do UE, Polska zdecydowała również, że w "jakiejś perspektywie przyjmie wspólną walutę". - Ale w tej chwili jest to bardzo daleka perspektywa. W tej chwili złotówka gwarantuje nam stabilizację finansów publicznych - powiedział gość PR24. Dodał, że Polska rozwija się dziś dużo szybciej niż państwa strefy euro. - To jest dwa razy większy wzrost gospodarczy - podsumował przewodniczący KSRM.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------------

Data emisji: 08.05.2019

Godzina emisji: 15.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: nasza polityka pozwala rozwijać się małym i średnim polskim firmom

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 13:07
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rozwój gospodarczy Polski nie jest możliwy bez kontynuowania dotychczasowej polityki rządu. Podczas debaty "Zwrotnice modernizacji", organizowanej przez pismo "Wszystko co najważniejsze", zwrócił uwagę, że - wbrew przewidywaniom oponentów - w ostatnich latach spadł deficyt budżetowy oraz zmalał dług publiczny.
rozwiń zwiń