X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wicepremier Piotr Gliński o Instytucie Literatury: jego rolą jest łączenie różnych środowisk

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 17:00
- Rolą Instytutu Literatury jest łączenie różnych środowisk - ludzi piszących z ludźmi, którzy piszą o piszących - krytyków, jak i naukowców, badaczy, którzy zajmują się sprawami literatury, poezji - powiedział we wtorek w Krakowie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. 
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L) oraz dyrektor Instytutu Literatury Józef Maria Ruszar (P) podczas konferencji prasowej, 7 bm. w Krakowie nt. inauguracji Instytutu Literatury
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L) oraz dyrektor Instytutu Literatury Józef Maria Ruszar (P) podczas konferencji prasowej, 7 bm. w Krakowie nt. inauguracji Instytutu LiteraturyFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

- To jest instytucja, która adresuje wiele potrzeb, dotychczas nie w pełni zaspokajanych - jak się wydaje - takich jak animacja życia literackiego, wzmocnienie środowiska ludzi piszących, zwłaszcza tych osób, środowisk, które zajmują się sztuką pisania komercyjnie niezbyt atrakcyjną, którzy mają kłopoty, żeby zaistnieć na rynku - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. 

"Kultura zawsze powinna być szczególnie wspomagana"

Gliński, który we wtorek w Krakowie wziął udział w konferencji prasowej na temat inauguracji Instytutu Literatury, podkreślił, że instytucje kultury, "które wyrażają mecenat państwa" powoływane są po to, "żeby wzmacniać tych słabszych, tych bardzo wartościowych, a niepotrafiących funkcjonować na przykład w kontekście sił rynkowych". 

- Rolą Instytutu jest także łączenie różnych środowisk - ludzi piszących z ludźmi, którzy piszą o piszących - krytyków, jak i naukowców, badaczy, którzy zajmują się szeroko pojętymi sprawami literatury, poezji - powiedział Gliński. Jak wyjaśnił, chodzi o "łączenie różnych inicjatyw i wspieranie także młodego pokolenia, młodych twórców, żeby mieli jeszcze jedną platformę do zaistnienia". 

Minister kultury wyjaśnił, że placówka "to nie jest konkurencja dla Instytutu Książki, który realizuje politykę państwa w innych obszarach i dziedzinach" - jej działalność "to jest uzupełnianie takich funkcji, jakie pełni właśnie Instytut Książki czy Państwowy Instytut Wydawniczy". 

Zdaniem wicepremiera, "to jest po prostu jeszcze jedna instytucja, która wyraża instytucjonalnie politykę mecenatu państwa wobec kultury". - Myślę, że im więcej takich instytucji, tym lepiej, bo kultura zawsze powinna być szczególnie wspomagana (...). Dobrze, że taka instytucja jest, ona jest oddana w ręce pewnego środowiska, które jest dostatecznie dojrzałe, zgłosiło się, było chętne, a ma doświadczenie - powiedział Gliński. 

"Wysoka kultura nigdy nie istniała bez mecenatu"

Z kolei p.o. dyrektora Instytutu Józef Maria Ruszar wskazywał, że "wysoka kultura nigdy nie istniała bez mecenatu, także mecenatu państwowego". Opowiedział także zebranym o inicjatywach, które organizuje lub planuje placówka. 

- W tym roku organizujemy kilka konferencji naukowych, poświęconych współczesnej literaturze polskiej. Ponieważ mamy okrągłą, 80. rocznicę drugiej wojny światowej, w Bibliotece Pana Cogito, i w innych naszych publikacjach położymy pewien nacisk na program, który nazwaliśmy "powrotem emigrantów do Kraju" - mówił Ruszar. 

Postaciami, na których skupiać będzie się instytut w tegorocznych działaniach, są pisarz Zygmunt Haupt i poeta Józef Łobodowski. - Organizujemy w Madrycie, gdzie (Łobodowski-PAP) zmarł w 1988 roku, międzynarodową, głównie polsko-hiszpańską konferencję naukową w dniach 22 - 23 maja, a we Lwowie (...) odbędą się we wrześniu warsztaty herbertowskie - zapowiedział Ruszar. 

Instytut Literatury rozpoczął działalność pod koniec lutego tego roku. Powstał on w celu realizacji niezaadresowanych dotychczas potrzeb w zakresie mecenatu państwa nad twórcami w dziedzinie literatury współczesnej, badań literaturoznawczych oraz krytyki literackiej.

dcz

Czytaj także

Piotr Gliński: będzie zmiana polskiej wystawy stałej w Muzeum Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 17:10
Stała ekspozycja, ukazująca martyrologię narodu polskiego podczas niemieckiej okupacji, która znajduje się w Muzeum Auschwitz, zostanie zmieniona. - W ciągu kilku najbliższych lat sprawa zostanie sfinalizowana - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński o Stanisławie Pyjasie: odważył się działać wbrew potężnemu systemowi

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 16:13
W 42. rocznicę śmierci Stanisława Pyjasa - studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownika KOR, w Krakowie przy skwerze Studenckiego Komitetu Solidarności odsłonięto jego pomnik. Odważył się stanąć i działać wbrew potężnemu systemowi - podkreślił wicepremier Piotr Gliński.
rozwiń zwiń