X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jarosław Sellin: nie będziemy płacić za niemieckie zbrodnie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 08:51
- Takie jest nasze stanowisko. Polska za zbrodnie niemieckie nikomu niczego płacić nie będzie - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. 
Audio
  • 6.05.19 24 Pytania - Rozmowa Poranka: Jarosław Sellin
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowegoFoto: PR24/AK

Wiceminister kultury odniósł się w ten sposób do wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który podczas pikniku patriotycznego w Pułtusku mówił, "że Polska żadnych zobowiązań wojennych nie ma - i to zarówno z punktu widzenia prawa, jak i z punktu widzenia elementarnej moralności i przyzwoitości". Dodał, że "to nam należy zapłacić". - To nam są niektórzy na zachód od polskich granic winni dziesiątki, setki miliardów euro czy dolarów, może nawet więcej niż bilion, my nie jesteśmy nikomu nic winni - zaznaczył.

Przemawiający po Kaczyńskim premier Mateusz Morawiecki również podkreślił, że "my byliśmy tutaj najbardziej mordowanymi ofiarami". - I nigdy się nie zgodzimy na jakiekolwiek wypłaty dla kogokolwiek z tego powodu, jakiekolwiek odszkodowania - oświadczył. - Znajdziemy odpowiednie formuły prawne i tak długo, jak będziemy odpowiadali za życie polityczne, to te regulacje, legislacja, którą my wdrożymy, nie będzie na pewno odpowiedzią na jakiekolwiek roszczenia z jakiejkolwiek strony. Nie pozwolimy na to - zaznaczył szef rządu.

Jarosław Sellin nie wykluczył rozwiązań legislacyjnych w tej sprawie. Jego zdaniem histeria wokół ustawy 447 jest nadmierna. - Wewnętrzne dyskusje w USA nie przekładają się na prawo międzynarodowe, tym bardziej w Polsce. Zasada wynikająca jeszcze z prawa rzymskiego, że mienie bezspadkowe przypada Skarbowi Państwa, obowiązuje wszędzie. Nie widzę powodu, żeby trzeba było tworzyć od niej wyjątek, zwłaszcza w Polsce - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Wiceminister kultury przypomniał również, że ws. reparacji pracuje podkomisja sejmowa Arkadiusza Mularczyka. Jej zdaniem jest przygotowanie "eksperckiego dokumentu", który ma ocenić skalę zniszczeń i ewentualnych roszczeń. - Konkluzją pracy podkomisji powinien być raport, którego będzie można użyć w relacjach władz wykonawczych Polski i Niemiec, żeby podjąć poważną rozmowę. Myślę, że raport powstanie jeszcze w tej kadencji. Na pewno będzie to dobra podstawa do rozważań, w jakiej formie zacząć z Niemcami na ten temat rozmawiać - podkreślił Jarosław Sellin. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.   

Data emisji: 6.05

Godzina emisji: 7.36

PR24      


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arkadiusz Mularczyk: Niemcy robią wszystko, by nie nie płacić reparacji

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 20:15
- Trzeba jasno sobie powiedzieć, że od zakończenia II wojny światowej dyplomacja niemiecka robi wszystko, żeby nie płacić (reparacji), lub płacić jak najmniej -  mówił w Polskim Radiu 24 przewodniczący parlamentarnego zespołu do spraw reparacji wojennych, poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk. 
rozwiń zwiń