X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Andrzejewski: nasza konstytucja korzysta z instytucji wywodzących się z Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 18:11
- 3 maj jest dla nas dzisiaj i świętem kościelnym, i narodowym, i świętem wojska. Jednocześnie jest przypomnieniem wielkości polskiej mysli prawniczej, która niesłusznie jest spychana do historii - mówił na antenie PR24 Piotr Andrzejewski, sędzia, członek Trybunału Stanu.
Audio
  • 03.05.19 Piotr Andrzejewski: Konstytucja 3 Maja stanowi pewien wzorzec, do którego należy odnosić dzisiejsze normy konstytucyjne
Mecenas Piotr Andrzejewski
Mecenas Piotr Andrzejewski Foto: PR24

3 maja 1791 Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą polską ustawę zasadniczą. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - po konstytucji Stanów Zjednoczonych - ustawą zasadniczą określająca podstawy ustroju państwowego i społecznego. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.

Jak powiedział Piotr Andrzejewski, "Konstytucja 3 maja jest ciągle wyzwaniem nie tylko dla kontynuowania tradycji polskiej myśli prawniczej, ale też europejskiej i światowej". - W moim przekonaniu stanowi ona pewien wzorzec, do którego należy odnosić dzisiejsze normy konstytucyjne - ocenił. Dodał, że dzisiejsza uchwała zasadnicza "wbrew pozorom korzysta z wielu instytucji, które wywodzą się z Konstytucji 3 maja".

Czytaj więcej
664_364.jpg
KONSTYTUCJA 3 MAJA 1791

Gość PR24 mówił również, że "zasady republikanizmu i zasady wynikające z Konstytucji 3 Maja były bardzo niewygodne dla każdej władzy absolutnej". - W związku z tym konstytucję i to co ze sobą niosła, lepiej było odesłać do lamusa historii, postawić jako laurkę na szafie, przeszłość historyczną - powiedział. - Zbyt wiele problemów tworzyło i tworzyłoby nadal odnoszenie się do regulacji, które w Konstytucji 3 Maja miały swój początek - wskazał.

Piotr Andrzejewski mówił, że 3 maja "jest przypomnieniem wielkości polskiej mysli prawniczej, która niesłusznie jest spychana do historii". - Ona jest wyzwaniem dla dzisiejszych konstytucjonalistów - dodał.

Więcej w całej rozmowie. 

Rozmawiał Adrian Klarenbach. 

Polskie Radio 24/msze

-----------------------------------

Data emisji: 3.05.19

Godzina emisji: 17.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Wiesław Wysocki: Konstytucja 3 maja stała się świętością dla wielu pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 17:11
- Konstytucja 3 maja została zaprzysiężona przez wszystkie wówczas województwa i powiaty. Tylko w niektórych odnoszono się do niej zmniejszą atencją, ale wszędzie została zaakceptowana. To coś przepięknego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym dokładnie była Konstytucja 3 maja?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 16:27
Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Uchwalona 228 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza, była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. 
rozwiń zwiń