X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mariusz Błaszczak: w tym roku koniec negocjacji dot. zwiększenia liczebności armii USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 21:11
- Jesteśmy na dobrej drodze, żeby zakończyć jeszcze w tym roku z sukcesem negocjacje dotyczące zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. Nie jest też daleko do transakcji zakupu od Amerykanów samolotów piątej generacji F-35 - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o negocjacjach dot. obecności wojsk amerykańskich w Polsce (IAR)
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowejFoto: PAP/Marcin Bielecki

Błaszczak poinformował w poniedziałek w TVP, że Polska prowadzi obecnie zaawansowane "rozmowy, negocjacje" z USA dotyczące zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Dodał, że "kilka dni temu w Polsce była amerykańska grupa robocza". Planowana jest wizyta szefa MON w USA.

- Decyzja co do wzmocnienia liczebnego wojsk amerykańskich w Polsce zapadła. Teraz negocjujemy szczegóły. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby zakończyć je jeszcze w tym roku z sukcesem - ocenił Mariusz Błaszczak.

Zapytany, czy prezydent USA Donald Trump obieca oczekiwane przez Polskę 6 tys. żołnierzy, szef MON odpowiedział: "Spodziewam się, że nie skończy się na obietnicy, że to wszystko, co związane jest ze wzmocnieniem obecności wojsk amerykańskich w Polsce, stanie się faktem".

Błaszczak wypowiedział się także na temat zakupu od USA samolotów piątej generacji. - Sądzę, że nie jest daleko do tej transakcji - stwierdził. Ocenił, że powstały już "ramy finansowe i prawne, aby ta transakcja zakończyła się sukcesem".

W tym kontekście przywołał Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026, opiewający na 185 mld zł. Podkreślił też, że powołał pełnomocnika do zakupu samolotów piątej generacji, którym został gen. Jacek Pszczoła, dowodzący Siłami Powietrznymi. - Te rozmowy są bardzo intensywne - zapewnił Błaszczak.

- Dla mnie ważne jest to, że te samoloty nie są zwykłymi myśliwcami. Te samoloty to centra dowodzenia, które zwiększają możliwości bojowe już posiadanych przez Wojsko Polskie samolotów F-16, a także będą współpracować z rakietami HIMARS. (...) Będą współpracowały z wojskami rakietowymi, to będzie stworzenie nowego systemu; skutecznego systemu, który odstrasza ewentualnego przeciwnika, bo rakiety HIMARS mają zasięg do 300 km - mówił Błaszczak.

Jak ocenił, samoloty F-35 podniosą zdolności Wojska Polskiego "o kilka poziomów". - Tak jak przed laty samoloty F-16 były przełomem, tak teraz F-35 będą takim przełomem - zapewnił.

pkur


Czytaj także

Wpływowy think tank: w Polsce powinno być na stałe dowództwo dywizji USA

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 15:57
 - W Polsce powinno na stałe stacjonować dowództwo amerykańskiej dywizji - głosi w swoim raporcie wpływowy amerykański ośrodek analityczny Center for Strategic and Budgetary Assessments (CSBA
rozwiń zwiń