X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jarosław Szarek o 41. rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 15:31
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek mówi, że powstanie Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża 29 kwietnia 1978 roku przyczyniło się do późniejszego powstania "Solidarności". WZW były niezależną od władz PRL organizacją pracowniczą, która sformowała struktury i rozwinęła działalność. 
Audio
  • Prezes IPN: hasła głoszone przez WZZ zdobyły uznanie całej Polsce (IAR)
Jarosław Szarek podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej działacza Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża
Jarosław Szarek podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej działacza Wolnych Związków Zawodowych WybrzeżaFoto: PAP/Marcin Gadomski

W Trójmieście trwają uroczystości związane z 41. rocznicą powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Prezes IPN wziął udział w Gdańsku w odsłonięciu tablicy upamiętniającej działacza opozycyjnego Tomasza Wojdakowskiego.

- Robotnicy sformułowali 21 postulatów. Ze swojej dotychczasowej działalności już wiedzieli, że należy założyć organizację, która będzie ich bronić, bo w innym przypadku będzie to protest taki jak w czerwcu 1956 roku albo w grudniu 1970, krwawo stłumiony. Nie ulega wątpliwości, że doszłoby do wybuchu niezadowolenia. Pytaniem było, jaką formę przybrałby ten protest - mówił Jarosław Szarek.

Prezes IPN podkreślił, że działacze Wolnych Związków Zawodowych wiedzieli, jak działać i skutecznie domagać się swoich praw, i uczyli tego robotników. 

Wzz_663x364.jpg
Zobacz serwis specjalny - Wolne Związki Zawodowe

- Na początku opozycjonistów była garstka. Myślę, że to Pierwsza Kompania Kadrowa naszej współczesnej niepodległości, bo hasło, które początkowo skupiło kilkudziesięciu odważnych i prawych ludzi, w sierpniu 1980 roku podjęły już setki tysięcy robotników - zaznaczył prezes IPN.

Aktywnymi działaczami lub współpracownikami WZZ Wybrzeża byli między innymi Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Kołodziej, Maryla Płońska, Alina Pieńkowska, Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa, Lech Kaczyński, Bogdan Borusewicz, Bogdan Lis oraz Tadeusz Szczepański, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1980 roku.

Działalność WZZ koncentrowała się wokół obrony praw pracowniczych i związkowych, organizacji obchodów rocznicowych Grudnia '70 oraz wydawania niezależnej prasy, w tym pisma "Robotnik Wybrzeża". Związkowcy publikowali też nielegalne ulotki, organizowali uroczystości patriotyczne, a także wykłady na temat prawa pracy i historii Polski. Zasadą była jawność, działacze podawali w materiałach i "Robotniku" swoje adresy. Miało to ułatwić kontakt z osobami chcącymi wesprzeć związek, a władza nie mogła powoływać się na tzw. tajne struktury zagrażające państwu.

Gdańscy działacze odegrali później kierowniczą rolę w Sierpniu 1980 roku i powołaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Fala masowych strajków 1980, zakończona podpisaniem porozumień sierpniowych, dała początek przemianom społeczno-ustrojowym w Polsce.

pkur

Czytaj także

Prezes IPN Jarosław Szarek o publikacji "Dalej jest noc": skala manipulacji jest zatrważająca

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 22:18
- Skala manipulacji dokonana przez autorów publikacji "Dalej jest noc", w której przedstawiono m.in. przemoc Polaków wobec Żydów, jest zatrważająca - ocenił prezes IPN Jarosław Szarek.  Przypomniał też, że IPN przygotował na temat tej książki krytyczne recenzje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN Jarosław Szarek: nie możemy się zgodzić ze stwierdzeniem, jakoby Polacy byli "narodem sprawców"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 09:33
- W IPN zajmujemy się badaniem historii. Oczywiście nie możemy się zgodzić z absolutnie nieuprawnionym, ale - niestety - często formułowanym w Izraelu i na Zachodzie stwierdzeniem, jakoby Polacy byli "narodem sprawców", współpracującym z Rzeszą Niemiecką w czasie II wojny światowej - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek w wywiadzie dla "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń