X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: odbudowa Notre Dame to olbrzymie, trudne zadanie konserwatorskie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 23:55
3 maja w Paryżu odbędzie się spotkanie ministrów ds. europejskich i ministrów kultury poświęcone dbaniu o dziedzictwo Europy - potwierdził w piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Minister kultury dodał, że prawdopodobnie weźmie udział w spotkaniu. 
Widok na zniszczoną w pożarze katedrę Notre Dame
Widok na zniszczoną w pożarze katedrę Notre DameFoto: EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Minister kultury Francji Franck Riester, w niespełna tydzień po pożarze, który zniszczył paryską katedrę Notre Dame zapowiadał, że 3 maja br. w Paryżu zostanie zorganizowane spotkanie europejskich ministrów kultury i spraw europejskich. - Oprócz naszych umiejętności i zasobów, jeśli możemy skorzystać także ze wsparcia i informacji zwrotnych od naszych sąsiadów w procesie odbudowy Notre Dame, skorzystamy z tej okazji - dodał. - Wobec tego szoku emocjonalnego i tego porywu hojności, którego doświadczyliśmy, powinniśmy razem poprawić politykę dotyczącą dziedzictwa w naszych krajach oraz na poziomie europejskim - mówił francuski minister. 

Oczekiwania Francuzów

Informacje te potwierdził w TVP Info wicepremier Piotr Gliński. Jak wyjaśnił, 3 maja w Paryżu organizowane jest przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, spotkanie europejskich ministrów ds. europejskich i ministrów kultury poświęcone dbaniu o dziedzictwo Europy. - Ja się na to spotkanie wybieram, albo wybierałam, bo dzisiaj słyszę, że pan Macron coś mówił o strefie Schengen (Macron powiedział, że +nie chce mieć w strefie Schengen państw, które mówią: +jestem tu, kiedy chodzi o swobodę podróżowania, ale nie chcę tu być, kiedy chodzi o rozłożenie obciążeń+" - przyp. PAP), więc musimy przedyskutować to z panem prezydentem, czy na pewno chce współpracować z Polską. Zobaczymy tam na gorąco, jeżeli weźmiemy w nim udział, jakie są oczekiwania Francuzów - powiedział minister kultury. 

Przypomniał, że we Francji i na świecie jest prowadzona zbiórka pieniężna na odbudowę katedry Notre Dame. Zaznaczył, że odbudowa tego rodzaju miejsca po pożarze to są "olbrzymie, trudne zadania konserwatorskie". Zadeklarował, że Polska jest w stanie pomagać Francji "także finansowo". 

Wizyta w Austrii

Minister kultury mówił także o swojej zaplanowanej w dniach 4-5 maja wizycie w Austrii na uroczystościach związanych z 74. rocznicą wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen. 

Przypomniał, że w Mauthausen-Gusen zginęło około 30 tys. Polaków, polskiej elity, głównie inteligencji. - Niestety, o ile w Mauthausen jest pewne upamiętnienie to w Gusen praktycznie nic nie ma. My, od trzech lat, czyli od początku, gdy jesteśmy odpowiedzialni za polskie dziedzictwo domagamy się o rządu austriackiego cywilizowanego podejścia do tego - podkreślił szef MKiDN. Dodał, że "nie może być tak, że brama obozowa jest w tej chwili prywatną willą, że nie można wykupić (tego terenu - przyp. PAP) mimo zobowiązań i obietnic rządu austriackiego oraz mimo zaangażowania lokalnej ludności, (...) która jest za tym, żeby zrobić tam upamiętnienie". 

Wicepremier Gliński ocenił, że "to jest oczywiste". Jak mówił, "wszystkie niemieckie obozy koncentracyjne i obozy pracy, które były organizowane na terenie Polski są upamiętniane, mamy miejsca pamięci, dbamy o to". - Chcielibyśmy, żeby Austria podchodziła do tego w sposób poważny - podkreślił. 

Zaznaczył, że będzie na uroczystościach upamiętniających wyzwolenie obozu, żeby "jeszcze raz powiedzieć, że oczekujemy upamiętnienia tych ofiar, tego miejsca, bo to jest jedno z wielu najtragiczniejszych miejsc w historii ludzkości i jest to po prostu cywilizacyjny, kulturalny obowiązek gospodarzy, żeby to zrobić. My jesteśmy w stanie pomóc, natomiast działki musi ktoś wykupić". Ocenił, że "byłoby to chyba obraźliwie dla państwa austriackiego, gdyby zrobił to ktoś inny". 

Zespół byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen położony jest w pobliżu Linzu w Austrii. Został założony pięć miesięcy po anszlusie Austrii do Rzeszy Niemieckiej, w sierpniu 1938 r. Wśród więźniów obozu w latach 1940-45 największą grupę stanowili Polacy. KL Mauthausen-Gusen należał do najcięższych w III Rzeszy. Nazywano go również "obozem zagłady dla polskiej inteligencji", ponieważ trafiały do niego m.in. osoby aresztowane w ramach Intelligenzaktion, zaplanowanego ludobójstwa przeprowadzonego przez Niemców na polskich elitach z włączonych do Rzeszy ziem II Rzeczypospolitej. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Sellin: Polska może wysłać specjalistów do odbudowy Notre Dame

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 16:41
Wiceminister kultury Jarosław Sellin oświadczył, że Polska jest gotowa pomóc w odbudowie i konserwacji katedry Notre Dame w Paryżu, która wczoraj częściowo spłonęła. 
rozwiń zwiń