X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: kompromis najlepszą metodą dojścia do dobrych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 14:30
Na Stadionie Narodowym w Warszawie obraduje "okrągły stół", poświęcony problemom edukacji. - Zawieszenie strajku nie zawiesza naszych starań o lepszą szkołę, lepsze perspektywy dla uczniów i nauczycieli. Najlepszą metodą dojścia do dobrych rozwiązań jest kompromis - mówił premier Mateusz Morawiecki otwierając obrady.
Audio
  • Premier: okrągły stół oświatowy szansą na zmiany w systemie edukacji (IAR)
  • Beata Szydło o rozmowach z nauczycielami (IAR)
Obrady okrągłego stołu edukacyjnego
Obrady okrągłego stołu edukacyjnegoFoto: Twitter/Kancelaria Premiera

Debatę zainaugurował premier Mateusz Morawiecki, który powiedział, że dobra oświata jest celem całego społeczeństwa, jest też bardzo ważna dla funkcjonowania państwa. Premier podziękował nauczycielom za zawieszenie trwającego przez 18 dni strajku. - To dobra decyzja, która na pierwszym miejscu stawia dobro uczniów - powiedział premier, podkreślając, że zawieszenie protestu nie zawiesza starań o lepszą szkołę.

Morawiecki dodał, że celem państwa powinno być, aby edukacja spełniała najwyższe standardy światowe. Podkreślił, że do poprawy stanu polskiej oświaty niezbędna jest jej gruntowna reforma. - Same podwyżki nie przyniosą poprawy - powiedział szef rządu, dodając, że niezbędna jest całościowa przebudowa systemu edukacji, która poprawi jego efektywność.


Premier zadeklarował, że drzwi do dyskusji o oświacie są otwarte dla wszystkich, także dla działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, którzy nie przybyli na obrady. Szef rządu zaproponował rozmowy w czterech "podstolikach": pierwszy miałaby zająć się kwestią jakości edukacji i odpowiedzialności za nią, drugi - nauczycielami w systemie edukacji. Przy trzecim stoliku dyskutowano by o uczniach i ich potrzebach, a przy czwartym o tym, jak unowocześnić polską szkołę.

Morawiecki powiedział, że do udziału w okrągłym stole zaprosił m.in. nauczycieli ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, FZZ i "Solidarności", nauczycieli niezrzeszonych. Poinformował, że zaproszenie skierowano również do samorządów reprezentowanych przez Stowarzyszenie Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich i Związek Samorządów Polskich, bo one są organami prowadzącymi większość szkół.

W jego ocenie "rozmowa w formacie wyłącznie Rady Dialogu Społecznego, bez nich, byłaby czymś dalece niepełnym. Taka formuła, w której dzisiaj jesteśmy, z udziałem rodziców, pedagogów, nauczycieli, ale również samorządowców, wydaje mi się, dobrze odpowiada na kompleksowość i tego problemu, którym się zajmujemy".

"Zawieszenie strajku nie zawiesza naszych starań o lepszą szkołę"

Premier dziękował nauczycielom i związkom zawodowym za zawieszenie strajku. - To dobra decyzja, która na pierwszym miejscu stawia dobro uczniów, szczególnie tych podchodzących do matur - stwierdził.

- Zawieszenie strajku nie zawiesza jednak naszych starań o lepszą szkołę, lepsze perspektywy dla uczniów i nauczycieli - podkreślił.

- Wspólna dla nas jest troska o to, by edukacja w Polsce spełniała najwyższe światowe standardy, to powinien być cel nas wszystkich. Cel uczniów, rodziców, nauczycieli, cel całego państwa. Najlepszą metodą dojścia do dobrych rozwiązań jest rozmowa, kompromis, który będzie fundamentem rozwiązań dla szkoły przyszłości - dodał Morawiecki.

"Chcemy, żeby nauczyciele godnie zarabiali"

Wicepremier Beata Szydło powiedziała, że uczestnicy rozmów w Centrum Dialogu Społecznego doszli do wniosku, iż obecny system edukacji wyczerpał swoje możliwości. - Musimy również mieć odwagę podjąć dyskusję na ten temat - powiedziała wicepremier.

- Chcemy, żeby nauczyciele godnie zarabiali, żeby do tego zawodu aspirowali najlepsi absolwenci, ale żeby też szkoła doskonale przygotowywała naszą młodzież, żeby tworzyła dobrą przyszłość Polski - mówiła Beata Szydło. Dodała, że choć rozmowy ze związkowcami w centrum "Dialog" były trudne, to pomogły zrobić krok naprzód i podjąć dobrą decyzję, jaką było zawieszenie strajku nauczycieli.

"Dzieci mają prawo do nauki"

Minister Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta przypomniał, że prezydent Andrzej Duda apelował o odpowiedzialność w trakcie akcji strajkowej, wyrażając zrozumienie dla postulatów nauczycieli. - Jako przykład tej odpowiedzialności traktujemy wczorajszą informację o zawieszeniu strajku, za którą serdecznie dziękujemy - powiedział Mucha.

Prezes fundacji "Rodzice Szkole" Wojciech Starzyński powiedział, że rodzice są jednymi z twórców współczesnego systemu edukacji. Wyraził zadowolenie, że w rozmowach biorą udział rodzice, a ich rola w szkole jest wyraźnie zaznaczona. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie da się zbudować nowoczesnej szkoły bez współpracy wszystkich uczestników życia szkolnego, a przede wszystkim nauczycieli, uczniów i rodziców - podkreślił Starzyński.

Zdaniem profesora Jerzego Lackowskiego z Uniwersytetu Jagielońskiego, potrzebny jest motywacyjny system wynagrodzeń dla nauczycieli. Wyjaśnił, że należy przygotować precyzyjne, zobiektywizowane kryteria oceny pracy nauczyciela dla dyrektorów szkół. Podwyżki płac dla nauczycieli zostałyby wtedy powiązane z ocenami ich pracy. Profesor Lackowski przyznał, że są nauczyciele, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy, nie umieją nawiązać kontaktu z uczniami i nie powinni pracować w tym zawodzie.

Przedstawiciel Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie, profesor Andrzej Waśko, zaznaczył, że w dyskusji dotyczącej zmian w edukacji należy zwrócić uwagę na wynagrodzenia nauczycieli, ale w ramach finansowania całego systemu oświatowego. Dodał, że trzeba ograniczać biurokrację pętającą ręce nauczycielom, do czego zmierza, jego zdaniem, porozumienie podpisane przez rząd z oświatową "Solidarnością". Profesor Waśko powiedział, że zmiany w edukacji, zainicjowane w ostatnich latach, przynoszą pozytywne efekty, choć to dopiero ich początek.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział, że będzie aktywnie uczestniczył w pracach zespołów "okrągłego stołu". Podkreślił, że dzieci mają prawo do nauki, dlatego dobrze się stało, iż uczniowie przestali być zakładnikami nauczycieli i rozpoczął się dialog. Rzecznik powiedział, że system edukacji będzie analizowany z perspektywy dziecka. - Rola Rzecznika Praw Dziecka sprowadzi do tego, że będzie cenzorem, cenzorem działań i dobrych, i tych mniej dobrych - oświadczył Pawlak.

W obradach na Stadionie Narodowym w Warszawie uczestniczą, oprócz premiera, wicepremierzy Beata Szydło i Jarosław Gowin, minister edukacji Anna Zalewska, minister Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta, naukowcy, przedstawiciele nauczycieli, a także takich podmiotów, jak Rodzice w Edukacji, Fundacja "Rodzice w Szkole", Związku Dużych Rodzin i Fundacji "Rodzice mają głos".

dn/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak