X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Marcin Horała o wyłudzeniach VAT: tworzono luki w prawie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 14:45
- Pan Janusz Piechociński programowo niczego nie pamięta, np. jakie było jego stanowisko w konsultacjach międzyrządowych, które prowadziło jego ministerstwo - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Horała przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.
Audio
  • 25.04.19 Marcin Horała o pracach komisji ds. wyłudzeń VAT
Poseł Marcin Horała (PiS)
Poseł Marcin Horała (PiS)Foto: PR24

Marcin Horała zauważył, że choć główna odpowiedzialność za wyłudzenia spoczywa na resorcie finansów, to resort gospodarki również odpowiadał za znaczącą część tego zjawiska, na przykład za kwestie obrotu surowcami energetycznymi i paliwami.

- Pojęcie mafii paliwowej było znane przed mafią VAT-owską.  Jedna kwestią jest działanie służb, czy przymykały oko czy też z należytą starannością ścigały przestępstwa, drugą natomiast to, jak  wyglądał cały system prawny, czy tworzono w nim pewne luki o obejścia. A tworzono, nawet gdy powstawała ustawa uszczelniająca system to w tę ustawę wmontowana furtka żeby ją obejść. Przykładem wprowadzenie w 2014 roku koncesji na obrót paliwami – przypominał.

Przewodniczący komisji stwierdził, że wszystko wskazuje na to, że  było żadnej postaci która kierowała mechanizmem wyłudzeń choćby ze względu na skalę zjawiska. - Setki grup przestępczych i mafii, które dotychczas zajmowały się porwaniami, haraczami czy wyłudzeniami przerzucały się na wyłudzenia VAT-u, tutaj można było znacznie więcej zarobić, a zagrożenie karą było znacznie mniejsze. Trwają aresztowania, są stawiane zarzuty. Zadaniem komisji śledczej nie jest wyręczenie służb, które obecnie dobrze działają, ale opisanie i zbadanie tego, jak to się stało, że stworzono cieplarniane warunki dla tego zjawiska. To jest kwestia odpowiedzialności urzędniczej, ale i karnej. Jest to także kwestia pokazania opinii publicznej jak to się działo, jaki jest wymiar odpowiedzialności politycznej w tej sprawie – podkreślał gość audycji.

Przesłuchiwany przez komisję śledczą ds. wyłudzeń VAT.Janusz Piechociński, który funkcję szefa resortu gospodarki sprawował w latach 2012-2015 przyznał, że był informowany o licznych nadużyciach dotyczących nielegalnego importu paliw do Polski i obrotu nimi. Zaznaczył, że spotykał się wielokrotnie z przedstawicielami różnych instytucji branżowych skupiających przedsiębiorców z branży i czytał sporządzane przez nich raporty. - Branża paliwowa nigdy nie wskazała nam konkretnych przypadków nadużyć czy wyłudzeń - zeznał w środę przed komisją śledczą ds. VAT b. minister gospodarki i wicepremier w rządzie PO-PSL Janusz Piechociński.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 25.04.2019

Godzina emisji: 13:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicyści o komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 15:37
Projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT został złożony w Sejmie. W Gorącym Temacie sprawę komentowali Tomasz Pietryga z „Rzeczpospolitej” i Marek Król, publicysta, a także felietonista Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Siudaj: koalicja PO-PSL nie walczyła i nie chciała walczyć z wyłudzeniami VAT

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 10:40
- Inercja koalicji PO-PSL ws. VAT została potwierdzona w sposób bezyskusyjny. Zastanawianie się, czy kolejna notatka potwierdza ją bardziej niż pozostałe informacje, mija się z celem - powiedział na antenie PR24 Marek Siudaj ("Gazeta Bankowa").
rozwiń zwiń