X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wichury i pożary lasów. Strażacy interweniowali ponad 5 tys. razy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 07:54
Niemal 5 tys. razy interweniowała we wtorek straż pożarna ze względu na silny wiatr i pożary w polskich lasach. Do skutków wichury strażacy wyjeżdżali ponad 2 tys. razy. Tylko we wtorek doszło do 363 pożarów lasów, a 842 razy płonęły trawy i nieużytki.
Audio
  • Paweł Frątczak o usuwaniu skutków wichur: strażacy interweniowali prawie 5 tys. razy (IAR)
W lasach obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego
W lasach obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jak poinformował w środę rzecznik KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak, spośród 4874 akcji strażaków 2071 miało związek z silnym wiatrem. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na Mazowszu - 566, w Kujawsko-Pomorskiem - 364 i na Pomorzu - 234.

Zniszczenia wyrządzone przez wiatr to 396 uszkodzonych budynków, w tym 281 mieszkalnych, tysiące połamanych drzew, które tarasowały drogi i szlaki kolejowe, oraz uszkodzone billboardy reklamowe. We wtorek ze względu na silny wiatr rannych zostało dwóch kierowców - w Przechlewie na Pomorzu i w Nidzicy na Warmii i Mazurach.

Tylko we wtorek doszło do 363 pożarów lasów, które swoim zasięgiem obejmowały od kilku do kilkudziesięciu hektarów. Liczbę tę rzecznik PSP określił jako szokującą. 102 razy lasy płonęły na Mazowszu, 39 w Zachodniopomorskiem i 35 razy na Pomorzu. Tego samego dnia doszło do 842 pożarów traw. Również w tym wypadku najwięcej było ich na Mazowszu - 173, a także na Śląsku - 89, i w Zachodniopomorskiem - 69.


W Wielką Sobotę doszło do 1534 pożarów. "Katastrofalna" sytuacja w lasach
pap_pozar_las1200.jpg

Na większości obszarów Polski nadal obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach określany przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Frątczak zauważył, że z uwagi na prognozy pogody należy spodziewać się pogorszenia sytuacji.

Aby zagrożenie pożarowe w polskich lasach spadło, potrzeba kilkudniowych, intensywnych opadów deszczu, jednak w najbliższym czasie nadal ma być sucho. Sytuację pogarsza dodatkowo silny wiatr, który utrudnia akcje gaśnicze i sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia.

We wtorek doszło do co najmniej dwóch pożarów w lasach w województwach łódzkim i zachodniopomorskim, które powstały w wyniku zerwanych przez wiatr linii energetycznych. We Włodzimierzowie w Łódzkiem podczas akcji ranny został strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Od rana w środę dla północnego wschodu kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty pierwszego stopnia (najniższy w trzystopniowej skali) obowiązują na Pomorzu, Warmii i Mazurach, na Podlasiu oraz w północnych powiatach województw: mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

mg

Czytaj także

Zagrożenie pożarami w lasach. Paweł Frątczak: należy zachować szczególną ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 08:50
- Ponad 90 procent polskich lasów jest objętych najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego - mówił w "Sygnałach dnia" rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Paweł Frątczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogromny pożar lasu w Cieksynie. Płonie 40 hektarów, stu strażaków w akcji

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 19:26
W Cieksynie (pow. nowodworski) wybuchł duży pożar lasu. Na miejsce przybyło 120 strażaków i 30 wozów strażackich. Zagrożonych ogniem jest 40 hektarów lasu - poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z mazowieckiej PSP. Jak podkreślił, ze względu na najwyższy stopień zagrożenia pożarowego sytuacja w lasach jest "katastrofalna".
rozwiń zwiń