X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes IPN Jarosław Szarek: nie możemy się zgodzić ze stwierdzeniem, jakoby Polacy byli "narodem sprawców"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 09:33
- W IPN zajmujemy się badaniem historii. Oczywiście nie możemy się zgodzić z absolutnie nieuprawnionym, ale - niestety - często formułowanym w Izraelu i na Zachodzie stwierdzeniem, jakoby Polacy byli "narodem sprawców", współpracującym z Rzeszą Niemiecką w czasie II wojny światowej - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek w wywiadzie dla "Do Rzeczy".
Jarosław Szarek
Jarosław SzarekFoto: twitter.com/IPN

- Odpowiedzią IPN jest rzetelne badanie historii. To o tyle istotne, że właśnie w tych latach odchodzi ostatnie pokolenie świadków niemieckiej okupacji - powiedział prezes IPN w publikacji pt. "Badanie »polskich zbrodni« się opłaca". - Proszę sprawdzić, jakie tematy najchętniej są podejmowane w instytutach historii, na badanie jakich zagadnień najłatwiej dostać granty... - mówił.

Na uwagę, że "fakty historyczne przemawiają na korzyść Polski", Szarek przyznał, że "to prawda", ale - jak dodał - "na relacje z Izraelem bardziej wpływają interpretacje, a konkretnie - głośne opinie pewnych środowisk historyków, którzy zamiast rzeczowej dyskusji o przeszłości wolą posługiwać się inwektywami i insynuacjami".

Według Szarka przykładem może być "niedawna konferencja tzw. nowej polskiej szkoły historii Holokaustu w Paryżu". - Wydarzenie to - podczas niektórych referatów - miało więcej wspólnego z wiecem politycznym, wymierzonym w dobre imię Polski, niż z poważną debatą naukową - ocenił. 

W wywiadzie dla "Do Rzeczy" szef IPN podkreślił, że "Holokaust był wyjątkowym ludobójstwem, nie można jednak tej zbrodni wyabstrahować od całego obrazu okupacji niemieckiej na ziemiach polskich". - Przedstawiciele tzw. nowej polskiej szkoły zdają się nie zauważać, że cały kraj był zniewolony - powiedział Szarek.

paw/

Czytaj także

Prezes IPN Jarosław Szarek o publikacji "Dalej jest noc": skala manipulacji jest zatrważająca

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 22:18
- Skala manipulacji dokonana przez autorów publikacji "Dalej jest noc", w której przedstawiono m.in. przemoc Polaków wobec Żydów, jest zatrważająca - ocenił prezes IPN Jarosław Szarek.  Przypomniał też, że IPN przygotował na temat tej książki krytyczne recenzje.
rozwiń zwiń