X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawa: krzyż z korzeniami w archikatedrze przypomina o chrześcijańskim dziedzictwie Europy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 16:59
Dębowy krzyż z korzeniami, symbolizujący chrześcijańskie korzenie Europy, zdobi Grób Pański w warszawskiej archikatedrze. Proboszcz archikatedry świętego Jana Chrzciciela ksiądz Bogdan Bartołd powiedział, że niektórzy próbują odciąć się od korzeni chrześcijańskich, co widzieliśmy w dramacie, który dokonał się w katedrze Notre Dame. 
Audio
  • Ks. Bartłod o symbolice Grobu Pańskiego w warszawskiej katedrze (IAR)
Grób Pański w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie
Grób Pański w Bazylice Archikatedralnej w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Ks. Bartołd wskazuje, że "krzyż to centrum chrześcijaństwa" i przypomina, że bazylika Notre Dame to nie obiekt turystyczny. - Chcę to od razu podkreślić: Ci, którzy go budowali, budowali go jako dom Boży - podkreślił proboszcz stołecznej katedry. 

Ks. Bartołd powiedział, że Grób Pański w archikatedrze zmusza do refleksji, medytacji, do podjęcia ważnych decyzji. Nawiązuje do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i do słów papieża wypowiedzianych na krakowskich Błoniach "Proszę was, abyście nie podcinali korzeni, z których wyrastacie".

- Te słowa umieszczono na konarach dębu z którego wyrastają ramiona krzyża. - To jest przypomnienie, że nasza ojczyzna od ponad tysiąca lat należy do dziedzictwa chrześcijańskiego - powiedział ks. Bartołd. Dodał, że my jako Polacy, jesteśmy odpowiedzialni i zobowiązani przez Jana Pawła II za przekazywanie tego dziedzictwa następnym pokoleniom.

Ks. Bogdan Bartołd zwrócił uwagę na symbolikę Wielkiej Soboty w Kościele katolickim, symbolikę czasu zadumy. - Żeby się trochę zatrzymać, żeby pomyśleć trochę o swoim życiu, a szczególnie dla nas, ludzi wierzących, jest ważne to pytanie: jakie miejsce Pana Boga w moim życiu: czy ja o Nim pamiętam, czy ja się o Niego troszczę, czy ja otwieram się na działanie Jego miłości - wskazywał proboszcz katedry św. Jana w Warszawie. 

- I to takie zasadnicze pytanie: czy staram się być wiernym uczniem Jezusa Chrystusa, czy daję to piękne świadectwo tak jak Jezus powiedział: po czym mają nas poznawać? Po miłości - przypominał. 

Wielka Sobota kończy się liturgią Wigilii Paschalnej, która jest najważniejszą liturgią dla całego Kościoła. Podczas Wigilii Paschalnej kapłan święci wodę, potrzebną do chrztu. W niektórych kościołach Wigilię Paschalną kończy procesja rezurekcyjna.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak