Dziś Wielki Piątek. Pamiątka sądu, męki i śmierci Chrystusa

2019-04-19, 06:57

Dziś Wielki Piątek. Pamiątka sądu, męki i śmierci Chrystusa
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Paolo Gallo

Dziś Wielki Piątek. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. W kościołach nie sprawuje się mszy. Wieczorem wierni uczestniczą w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej, na jej zakończenie udzielana jest Komunia Święta. Organizowane są także publiczne nabożeństwa Drogi Krzyżowej. 

Posłuchaj

Rzecznik Episkopatu: w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Historyk ksiądz doktor Robert Ogrodnik przypomina, że centralnym nabożeństwem sprawowanej w Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej jest adoracja krzyża.

- Wszyscy mogą podjeść do ołtarza bez względu na to, czy są wierzący, czy są poszukujący (...), czy przystępują do Komunii Świętej lub z różnych powodów do niej nie przystępują. Głównym akcentem Wielkiego Piątku jest oddanie czci krzyżowi Jezusa Chrystusa, symbolizującemu bramę zmartwychwstania - zaznacza ksiądz Robert Ogrodnik.

Biblista i wykładowca UKSW ksiądz profesor Waldemar Chrostowski mówi, że Wielki Piątek przypomina o wydarzeniach męki i śmierci Chrystusa, która ponad dwa tysiące lat temu miała miejsce w Jerozolimie. Podkreśla, że wielu wiernych w tym czasie pielgrzymuje do Ziemi Świętej, aby uczestniczyć w Triduum Paschalnym. - Wielu pielgrzymuje również duchowo, na przykład podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej. Pielgrzymujemy dlatego, że wiemy, iż jest kraj i miejsce, w którym wydarzenia te się rozgrały - wskazuje ksiądz profesor Chrostowski.

Ostatnią częścią wielkopiątkowej liturgii jest procesja do Grobu Pańskiego, przy którym w wielu kościołach trwa nocna adoracja Najświętszego Sakramentu. 

Rzecznik Episkopatu: w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły

W przypadający Wielki Piątek obowiązuje post ścisły - przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Wielki Piątek jest dniem męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik mówi, że to jedyny dzień w roku, obok Środy Popielcowej, w którym obowiązuje post ilościowy i jakościowy.

W Wielki Piątek osoby, które ukończyły 14 lat, są zobowiązane do powstrzymywania się od pokarmów mięsnych, a te, które ukończyły 18 lat, również do zachowania postu ścisłego, czyli w praktyce do ograniczenia się do trzech posiłków, w tym jednego do syta. Z obowiązku postu ścisłego zwolnione są osoby poniżej 14 lat i po 60. roku życia. 

W kanonie 1251 Kodeksu prawa kanonicznego napisano, że "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek męki i śmierci Pana Naszego Jezusa Chrystusa".

Rzecznik Episkopatu przypomina, że w Wielki Piątek nie ma mszy świętej. Po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, której centralnym punktem jest adoracja krzyża. Odprawiane są też drogi krzyżowe. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

koz

Polecane

Wróć do strony głównej