X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Strajk nauczycieli. "Ciągnięcie sporu jest obecnie na rękę obu stronom"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 10:59
- Przełomu raczej nie będzie i strajk nauczycieli będzie kontynuowany, dlatego że jego ciągnięcie jest paradoksalnie na rękę obydwu stronom, choć obie strony będą też systematycznie na strajku tracić - ocenił na antenie PR24 dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Klub Jagielloński). Gośćmi audycji byli także: prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk) i prof. Ewa Marciniak (Instytut Nauk Politycznych UW).
Audio
  • 18.04.19 Dr Marcin KędzierskI (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie): obie strony będą tracić na przedłużającym się strajku
  • 18.04.19 prof. Henryk Domański o strajku nauczycieli
  • 18.04.19 prof. Ewa Marciniak o strajku nauczycieli
Spotkanie przedstawicieli strony rządowej i central związkowych W Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie. Od lewej: wicepremier, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło, szef KPRM Michał Dworczyk i minister edukacji Anna Zalewska
Spotkanie przedstawicieli strony rządowej i central związkowych W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Od lewej: wicepremier, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło, szef KPRM Michał Dworczyk i minister edukacji Anna ZalewskaFoto: PAP/Tomasz Gzell

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie rozpoczęło się kolejne spotkanie przedstawicieli strony rządowej i central związkowych, zorganizowane w ramach Rady Dialogu Społecznego poświęcone sytuacji w oświacie. Czwartek jest jedenastym dniem strajku nauczycieli prowadzonego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.

W opinii dra Marcina Kędzierskiego w tym sporze "w lepszej sytuacji jest strona rządowa, choć też ma trudną pozycję, dlatego że ma znaczne ograniczenia". - Nie może przekonywać, że w budżecie nie ma pieniędzy, bo jeżeli stać nas na "piątkę Kaczyńskiego", a w aktualizacji planu finansowego państwa na najbliższe lata pokazuje się nadwyżka, więc dlaczego nauczycielom nie dać więcej pieniędzy? - mówił.

- Z drugiej strony, chociaż prezes ZNP Sławomir Broniarz mówi, że już nie ma tysiąca złotych na stole, to jednak stanowisko nauczycieli jest mocno usztywnione. Dzisiaj zgoda na propozycje rządowe byłaby de facto przyznaniem się do porażki - ocenił gość PR24. Zdaniem dra Marcina Kędzierskiego "prezej czy później nauczyciele zaakceptują propozycję rządową, chociaż będą się starali pokazać jako swój sukces".

Do kwestii strajku nauczycieli na antenie Polskiego Radia 24 odniósł się także prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk). – Strona rządowa jest zainteresowana zakończeniem strajku. Jest zainteresowana tym, żeby już nie było takiego poczucia chaosu, a także dezorganizacji życia rodzin. Jeśli chodzi o związku zawodowe, to zależy na tym również "Solidarności". Ona włączyła się w porozumienie. W przypadku Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych jest inaczej. Jeżeli od samego początku stało się na pozycji bardzo zdeterminowanej – mam tu na myśli szefa ZNP – z pewną zawziętością, determinacją właśnie, to trudno teraz od tego odstąpić, ponieważ ryzykuje się stanowisko, ale także prestiż. A zatem tej stronie sporu trudno jest teraz wycofać się z przyjętej wcześniej linii postępowania – skomentował profesor.

Henryk Domański przypomniał, iż z badań wynika, że poparcie dla strajku spada. - Wydaje się, że stroną coś tracącą są nauczyciele. W tym przypadku jest to autorytet, pozytywna ocena społeczna i prestiż. Z obserwacji natomiast wynika, że wielu nauczycieli nie akceptuje strajku, ale jest pod presją swojego środowiska – dodał gość PR24.

O proteście nauczycieli mówiła także prof. Ewa Marciniak (Instytut Nauk Politycznych UW). - Ten etap konfliktu oceniam jako swoisty pat, bo obie strony mają względnie ograniczone pole manewru. W tym momencie każda ze stron chciałaby wyjść z tej sytuacji z twarzą lub być na tym etapie sytuacji strajkowej z poczuciem, że racja jest po jej stronie. Trudno o diagnozę, że strajkujący mają za sobą bezwzględne poparcie opinii społecznej, bo tak nie jest. Z drugiej strony nie ma też oferty rządu, która satysfakcjonowałaby nauczycieli. Sytuacja jest dyskomfortowa dla obu stron. Za chwilę są matury i trzeba podjąć jakieś kroki – powiedziała Ewa Marciniak.

Więcej w nagraniach.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

PR24/msze

____________________ 

Data emisji: 18.04.2019

Godzina emisji: 10:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec rozmów rządu ze związkowcami ws. nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 10:01
W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" zakończyły się rozmowy rządu ze strajkującymi nauczycielami. W trakcie spotkania szef ZNP Sławomir Broniarz przekazał na Twitterze, że nie zgadza się z propozycją, którą przedstawiła strona rządowa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Szynkowski vel Sęk: premier i MEN zaproponują nauczycielom nowe rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 08:23
- Oświata wymaga wielu innych działań niż tylko podwyżki, aby poprawić jakość nauczania, ale też sytuację nauczycieli. Dzisiaj będzie uszczegółowiona propozycja ze strony premiera Mateusza Morawieckiego i liczę, że spotka się z pozytywnym odzewem - powiedział w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń