X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Część warszawskich przedszkoli odstąpiła od strajku

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 12:00
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz powiedział, że niektóre przedszkola w Polsce zdecydowały się wycofać ze strajku nauczycieli. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Warszawie.
Sytuacja strajkowa w warszawskich przedszkolach
Sytuacja strajkowa w warszawskich przedszkolachFoto: PAP/Tomasz Gzell

- W stolicy są cztery przedszkola pod nadzorem Biura Edukacji m.st. Warszawy oraz 348 przedszkoli znajdujących się pod nadzorem dzielnic - poinformowała nas Katarzyna Pieńkowska z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Z tego od 8 kwietnia 166 placówek strajkuje, a 186 działa bez zmian.

Warszawska mapa protestów jest zróżnicowana. Rodzice mieszkający w Ursusie i na Targówku nie musieli się martwić o opiekę nad dziećmi po 8 kwietnia, bo tam w ogóle nie przystąpiono do strajku.

Strajkować, nie strajkować

- Trudno powiedzieć, dlaczego takie decyzje podjęli pracownicy, ale rzeczywiście wyróżniamy się pod tym względem - tłumaczy nam rzecznik dzielnicy Ursus Agnieszka Wall. Podobnie jest na Woli, tam na 28 punktów czasowo został zamknięty zaledwie jeden.

Statystyka zgoła inaczej wygląda w Wilanowie czy na Ursynowie. W pierwszym przypadku wszystkie sześć przedszkoli strajkuje, w drugim na 21 placówek tylko jedna funkcjonuje w standardowym trybie.

Natomiast na Mokotowie, gdzie przedszkoli w Warszawie jest najwięcej, bo 48, pracownicy 20 placówek zdecydowali, że nie przystąpią do strajku nauczycieli, a w 29 decyzja była odwrotna.

"Mapa" strajków w warszawskich przedszkolach

źródło: Urząd m.st. Warszawy 

Koniec protestów

Na początku tego tygodnia pracownicy ponad 10 punktów przedszkolnych zdecydowali się odstąpić od strajku. Były to między innymi placówki znajdujące się na: Bielanach - jedna, wcześniej zrezygnowało pięć, Pradze-Północ - trzy, w Śródmieściu - jedna, na Targówku - trzy czy na Wawrze - dwie.

Głównymi przyczynami powrotu do standardowego trybu pracy, jak wynika z rozmów, które przeprowadziliśmy z dyrektorami niektórych placówek, była troska o dobro dzieci i rodziców oraz obawa o utratę części wynagrodzenia. Te argumenty powtarzano najczęściej.

- Jesteśmy przedszkolem, które ma bardzo dobre relacje z rodzicami, i wielu z nich, mimo że mieli z tym duży kłopot, zapewniło swoim dzieciom opiekę. Pomogli nam tym samym w strajku - mówi Anna Dużyńska. Dyrektorka przedszkola nr 184 na Pradze-Północ przyznaje jednak, że kontynuowanie protestu byłoby trudne. - Były telefony, rodzice mówili, że od poniedziałku mają nadzieję, że dzieci będą mogły wrócić do przedszkola - tłumaczy.

Anna Dużyńska dodaje, że pracownicy zdecydowali się przerwać strajk też z innego powodu. - Są osoby, których nie stać na to, by strajkować. Obawiają się, że za dni protestu nie otrzymają wynagrodzenia - stwierdza. Podobnie było w przedszkolu nr 157 na Targówku, w którym również przerwano strajk w tym tygodniu.

- Nie wiadomo, jak będzie z wypłatami. Był to też ukłon w stronę rodziców. Dzwonili do nas i mówili, że nie mają co z tymi dzieciaczkami zrobić - zaznacza dyrektorka placówki Ewa Maciejewska-Kamionek, która podkreśla jednocześnie, że jej pracownicy nadal popierają protesty.

- Jesteśmy z nauczycielami całym sercem - zapewnia.

Paweł Kurek/portal PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak