Komisja ds. VAT przesłuchała byłego wiceministra finansów Jarosława Nenemana

2019-04-16, 15:55

Komisja ds. VAT przesłuchała byłego wiceministra finansów Jarosława Nenemana
Były podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman zeznaje przed komisją śledczą ds. VAT. Foto: PAP/Leszek Szymański

Były wiceminister finansów Jarosław Neneman zeznał przed sejmową komisja śledczą ds. podatku VAT, że w 2015 roku zabrakło czasu, aby wprowadzić w życie kolejną nowelizację ustawy o tym podatku przed końcem kadencji Sejmu. Jarosław Neneman pracował w resorcie w latach 2014-2015 i odpowiadał za cła, legislację oraz politykę podatkową.

Posłuchaj

Świadek powiedział, że priorytetem dla ministerstwa była nowelizacja ordynacji podatkowej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na początku 2015 roku w Ministerstwie Finansów opracowywano propozycje uszczelnienia VAT. Jedną z nich był pomysł likwidacji możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych przez nowo zarejestrowane firmy. Koncepcja była wstępnie zaakceptowana przez Jarosława Nenemana, ale później, po rozmowie z ministrem Mateuszem Szczurkiem, prace nad nią zaniechano. Jak wyjaśnił były wiceminister, wówczas priorytetem dla jego przełożonego było przygotowanie nowelizacji ordynacji podatkowej, choć dodał, że nie kwestionował on słuszności przedstawionej propozycji.

Wiceprzewodniczący komisji i poseł PiS Kazimierz Smoliński stwierdził, że z przesłuchania wynika, iż w ostatnim roku rządu PO-PSL nie było w resorcie finansów chęci do przeprowadzenia zmian uszczelniających system podatkowy. - Trudno uznać za jakiekolwiek właściwe wytłumaczenie braku działań, ponieważ w tak wielkim ministerstwie rzadko się zdarza, żeby pracowano nad jedną ustawą. Przecież można tu umówić o tysiącach ludzi, którzy mogą prowadzić wiele ustaw na raz - powiedział Kazimierz Smoliński.

Członek komisji Zbigniew Konwiński z PO ocenił, że świadek nie powiedział dziś nic nowego, czego posłowie nie wiedzieliby z dotychczasowych dokumentów lub co nie jest powszechną wiedzą. Jeden z wątków przesłuchania dotyczył wprowadzenia w lipcu 2015 roku mechanizmu odwróconego VAT na elektronikę.

- PiS nam zarzuca, że zrobiliśmy to zbyt późno i zbyt długo to trwało, a z drugiej strony CBA, które badało sprawę nie dopatrzyło się żadnych nieprawidłowości, które by spowalniały prace ze strony pracowników Ministerstwa Finansów, czy na etapie prac parlamentarnych - mówił Zbigniew Konwiński.

Zgodnie z harmonogramem prac, najbliższe posiedzenie komisji zaplanowano na przyszłą środę (24.04). Wezwano na nie w charakterze świadka byłego wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w latach 2008-2015 mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej