X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pierwszy przewodnik dla podróżujących do Katynia i Smoleńska

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 21:35
”Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni” to pierwsza publikacja, która łączy historię zbrodni katyńskiej i dochodzenia prawdy o niej z praktycznymi informacjami dla osób, które rozważają podróż na cmentarz katyński, do Kozielska, Katynia, Smoleńska, Gniezdowa, na lotnisko Smoleńsk-Siewiernyj.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Autorzy przewodnika ”Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni”, Jadwiga Rogoża (Ośrodek Studiów Wschodnich) i dr Maciej Wyrwa (Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, CPRDiP), opisali  historię i geografię miejsc związanych ze zbrodnią katyńską. W przewodniku zamieszczono informacje o Katyniu, pobliskim Smoleńsku, miejscu katastrofy smoleńskiej, lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj, stacji Gniezdowo, gdzie przywieziono oficerów z obozu, i obozie w Kozielsku, gdzie ich przetrzymywano.

Książka zawiera informacje praktyczne, ale oprócz tego w przystępny sposób informuje o tym, jak obecne rosyjskie władze podchodzą do tematu zbrodni katyńskiej i jak dochodzono do prawdy o tych wydarzeniach. Wersję polską publikacji można pobrać ze strony Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (CPRDiP). Niedługo dostępna ma być także w językach rosyjskim i angielskim.

Pomysł na publikację powstał w zeszłym roku – brak było bowiem materiałow w językach polskim czy rosyjskim, które pomagałyby w organizacji podróży wybierającym się do Katynia, na polski cmentarz wojenny, takich, które jednocześnie zawierałyby najważniejsze informacje na temat odwiedzanych miejsc i ich historii, a także o znaczeniu sprawy Katynia dla współczesnej Rosji.

Przewodnik miał być skierowany do osób, które wiedzą wiele o zbrodni katyńskiej, ale na razie nie zdecydowały się tam pojechać. Jak ustalili autorzy, corocznie cmentarz w Katyniu odwiedza dość niewiele, bo około 700-800 osób z Polski.

Książka nie pomija tematu oficjalnego podejścia Rosji do Katynia. Omówiono m.in. kontrowersyjną wystawę na terenie rosyjskiej części cmentarza w Katyniu, która w zmanipulowany sposób przedstawia relacje polsko-rosyjskie.

Moskwa przyznała się do sprawstwa zbrodni dopiero w 1990 roku. Obecnie, czego dowodzi m.in. wystawa zorganizowana na miejscu przez rosyjskie władze, zbrodnia katyńska podlega m.in. kontrowersyjnym próbom relatywizacji, na przykład poprzez zestawianie jej z innym wydarzeniem, śmiercią jeńców bolszewickich. Publikacja pozwala również zrozumieć współczesną polsko-rosyjską dyskusję o Katyniu.

W publikacji napisano również o tych, którzy przyczynili się do poznawania prawdy o zbrodni katyńskiej, m.in. o pracach historyków z organizacji Memoriał, badającej zbrodnie stalinowskie w Rosji.

Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich oceniła podczas konferencji prasowej, na której prezentowano przewodnik, że Katyń jest papierkiem lakmusowym, który pokaże, czy Rosja rozstaje się z dawnym dziedzictwem, czy nie. Jak mówiła, obecnie nie można już powiedzieć, że władze Rosji negują sprawstwo zbrodni katyńskiej – ale tuszują tę kwestię, odsuwają na dalszy plan. Ciągle nie mamy pełnej informacji o tym, co się stało. Śledztwo zakończyło się konstatacją, że sprawcy nie żyją i dlatego zostaje ono umorzone. Instrumentalnie traktuje się w oficjalnej narracji rosyjskiej kwestię jeńców bolszeiwckih – niektórzy publicyści piszą o Katyniu w kontekście odwetu na polskich oficerach. Dzisiejsza pamięć historyczna w Rosji, jak zauważyła, gloryfikuje mocarstwowy status Rosji, a ukrywa, próbuje tuszować zbrodnie.

Dr Maciej Wyrwa z Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (CPRDiP) zaznaczył,, że przewodnik to pierwszy element projektu, szykowanego przez centrum. Powstanie także portal internetowy „Katyń Pro Memoria”, który  będzie rodzajem wirtualnego spaceru po Memoriale, a trzecim elementem jest  kampania społeczna, ”Niech rozbłyśnie las pamięci”.  

- W przestrzeni symbolicznej umieścimy głosy ofiar, w postaci urywków wspomnień, dzienników. Oglądać będzie można fragmenty filmów dokumentalnych – zapowiadała Emilka Bojańczyk z agencji medialnej Superskrypt, pracującej nad portalem.

Kampania społeczna ma ruszyć 5 marca 2020 roku, w 80. rocznicę podpisania zbrodniczej decyzji katyńskiej – mówił dr Maciej Wyrwa. Na portalu można będzie zapalić znicz dla poległych w Katyniu, to ma umożliwić poznanie ich historii, zobaczenie ich twarzy. Celem projektu jest przywrócenie tożsamości, jednostkowości ofiarom zbrodni katyńskiej.

Dyrektor Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (CPRDiP) Ernest Wyciszkiewicz mówił, że przykre jest  to, jak miejsce zbrodni katyńskiej jest wykorzystywane przez rosyjskie władze. Przewodnik jest odpowiedzią na tę okoliczność. Gdy doszło do rozwadniania tej zbrodni, próby tworzenia symetrii winy stron, centrum zdecydowało się zabrać głos w tej sprawie.

Autorzy chcą, by przewodnik w krótszej wersji był dostępny na miejscu, zobaczymy, czy to będzie możliwe – mówił dyrektor centrum.  

PRZEWODNIK BEZPŁATNIE MOŻNA POBRAĆ TUTAJ >>>

Publikację prezentowali prezes Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (CPRDiP) dr Ernest Wyciszkiewicz, Jadwiga Rogoża (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Maciej Wyrwa (Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, CPRDiP) i Emilka Bojańczyk z agencji Superskrypt.

***

Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie jest dobrze z wiedzą o zbrodni katyńskiej". 19 procent nie wie, kto jest sprawcą

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 12:52
90 procent pytanych twierdzi, że wie o zbrodni katyńskiej. Bardzo duży odsetek jest w stanie wskazać, kto stoi za zbrodnią. To jednak w dużej mierze deklaracje – ostrzegał Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury podczas dyskusji na temat wiedzy o Katyniu. 81 procent wskazuje na Rosję jako sprawcę, ale 19 procent ciągle nie jest pewna odpowiedzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Córki katyńczyków: zakłamywano śmierć ojców, rodziny wywożono na zesłanie, listy białoruskiej do tej pory nie ujawniono

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 06:00
Córka oficera z więzienia zachodniej Białorusi musiała przejść szlak armii Andersa, by w końcu wrócić do Polski. Jej rodzinę zesłano na Sybir, by nie przeżyli świadkowie zbrodni. Listy katyńskiej, na której zapewne figuruje ojciec, wywieziony z więzienia w Mińsku, Rosja do tej pory nie ujawnia. Inna córka ojca nigdy nie poznała. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Łukasz Jasina: Rosja stara się przysłonić Zbrodnię Katyńską

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 15:05
- Katyń jest jednym z niewielu miejsc, gdzie zbudowano memoriał ku czci Sowietów zamordowanych we własnym państwie. Od roku 1990 Rosja starała się też znaleźć "polskie katynie", stąd mit dotyczący ludobójstwa jeńców w 1920 roku. Niemniej Zbrodnia Katyńska nie jest w Rosji już atakowana, ale stosunek do niej jest bardzo przykry - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody w Bykowni. Ambasador: zbrodnia Katynia nie jest rozliczona przez Rosję i bywa wciąż podważana

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 16:46
Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Spoczywają tam szczątki Polaków z tak zwanej ukraińskiej listy katyńskiej. W uroczystości uczestniczyli polscy dyplomaci, mniejszość polska i dyplomaci innych krajów, m.in. Litwy, Węgier, Słowacji. Dziś w Polsce i poza jej granicami obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 
rozwiń zwiń