X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mariusz Błaszczak: wzmocnienie zdolności obronnych naszego kraju to priorytet

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 11:53
– Obecny rząd jako priorytet stawia bezpieczeństwo Polski. Dlatego nasze wojsko musi być liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Sformowanie nowej dywizji na wschodzie Polski stanowi o wzroście możliwości związanych z ochroną państwa – dodał.
Audio
  • 13.04.19 Mariusz Błaszczak: koncentrujemy się na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowejFoto: PR24/AK

Jednym z projektów mających wzmocnić potencjał polskiej armii jest powstanie 18 Dywizji Zmechanizowanej ze sztabem mieszczącym się w Siedlcach. Minister Mariusz Błaszczak chciał, by wobec zagrożenia ze strony Rosji została utworzona kolejna dywizja na wschód od Wisły.

5e744e86-8b83-446e-8207-f2bcde509437.jpg
Mariusz Błaszczak: chcę nadrobić zaniedbania, które przez lata miały miejsce

– Do powstania tej dywizji przywiązuję szczególną wagę. Była to moja decyzja z ubiegłego roku. Bardzo cieszę się z postępów w jej formowaniu. Swoją nazwą nawiązuje do 18 Dywizji Piechoty z okresu międzywojennego, którą określano mianem Żelaznej Dywizji. Wykazała się ona męstwem w wojnie z bolszewikami. W jej skład wchodzili żołnierze Błękitnej Armii, co jest kolejnym elementem historycznym kształtującym tożsamość członków współczesnej 18 Dywizji. Najważniejsi są żołnierze, ale równie istotna jest tradycja, wokół której się skupiają – podkreślił minister.

Szef MON ogłosił powołanie jednostki we wrześniu 2018 r. Jej dowódcą został gen. dyw. Jarosław Gromadziński. Patronem będzie dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Tadeusz Buk, który dziewięć lat temu zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Taka decyzję podjął rozmówca Polskiego Radia 24.

351c2b9f-d0af-44c0-bcf2-bfddb263314d.jpg
"Debata Poranka". Modernizacja polskiej armii

– To inicjatywa żołnierzy, którzy pamiętają generała, gdyż część z nich służyła w 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, którą dowodził. Tadeusz Buk był wybitnym człowiekiem i żołnierzem. Stracił życie będąc na służbie. Był w drodze do Katynia, miejsca uświęconego krwią 22 tys. polskich oficerów bestialsko zamordowanych przez Sowietów. Zależy mi na tym, by osoba patrona i tradycja, związana z Żelazną Dywizja, kształtowały morale żołnierzy 18 Dywizji – wskazał Mariusz Błaszczak.

Rozmówca Polskiego Radia 24 wskazał, że sformowanie dywizji na wschodzie Polski stanowi o wzroście możliwości związanych z obroną kraju. Dodał, że Ministerstwo Obrony Narodowej przywiązuje dużą wagę do tego, by zdolności obronne były na odpowiednim poziomie. – Gdy zostałem ministrem, to na wschodzie państwa wciąż brakowało polskiego wojska. W 2011 roku zlikwidowano 1 Warszawską Dywizję Zmechanizowaną i to był błąd koalicji PO-PSL. My ten błąd naprawiamy – przypomniał szef MON.

W pierwszym etapie tworzenia związku taktycznego, a więc w latach 2018-20 ma powstać sztab dywizji i batalion dowodzenia, a następnie ma się rozpocząć formowanie 19 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie, 18 Pułku Logistycznego w Łomży i mniejszych jednostek. W drugim etapie, w latach 2021-26 przede wszystkim mają zostać sformowane pułki artylerii, saperów i przeciwlotniczy, batalion rozpoznawczy oraz mniejsze jednostki dywizyjne.

Audycję "Cafe armia" prowadziła Agnieszka Drążkiewicz.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 13.04.2019

Godzina emisji: 8.35

Czytaj także

Blisko 200 mld zł na modernizację polskiej armii. Jak nowy program oceniają eksperci?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 09:52
185 miliardów złotych do 2026 roku wyda Ministerstwo Obrony Narodowej na modernizację sił zbrojnych. Poinformował o tym szef resortu Mariusz Błaszczak. To 16 programów w nowym Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Do tematu w w Polskim Radiu 24 odnieśli się goście audycji "Cafe Armia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska armia 20 lat po wstąpieniu naszego kraju do NATO

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 14:15
– Sposób działania, współpraca z sojusznikami, procedury i szkolenie żołnierzy. W tych kwestiach polskie wojsko przeszło bardzo duże przemiany – wskazał Jakub Palowski z portalu Defence24.pl. 12 marca minie 20 lat, odkąd nasz kraj stał się członkiem NATO. Jakie zmiany w tym okresie przeszła polska armia i jaki jest jej potencjał?
rozwiń zwiń