X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

XIV Marsz Świętości Życia. Kard. Nycz: życie ludzkie jest najważniejszą wartością

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 14:15
Prawie 10 tysięcy osób, w tym liczne rodziny z dziećmi, wzięły udział w Marszu Świętości Życia, który pod hasłem "Tato to ja" przeszedł ulicami Warszawy. Kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył mszy świętej w archikatedrze św. Jana. Duchowny w homilii powiedział, że życie ludzkie jest darem Boga i najważniejszą wartością. 
Audio
  • Kard. Kazimierz Nycz: rodzina dobra, gorliwa i otwarta na kolejne dziecko, potrafi obronić każde życie (IAR)
  • Sławomir Kępka: bycie ojcem i dziadkiem to duża radość. Doceniam, jak dar życia jest ważny (IAR)
Kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński wśród uczestników XIV Marszu Świętości Życia
Kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński wśród uczestników XIV Marszu Świętości ŻyciaFoto: PAP/Paweł Supernak

Tegoroczny Marsz Świętości Życia został zorganizowany pod hasłem "Tato to ja" i ma zwracać uwagę na rolę ojca w rodzinie. Marsz rozpoczął się mszami świętymi, sprawowanymi równocześnie o godzinie 11-stej w katedrze warszawsko-praskiej (pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza) i bazylice archikatedralnej świętego Jana (pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego).

"Mamy wiosnę, a wiosną Kościoła jest rodzina"

Kard. Nycz w homilii powiedział, że życie ludzkie jest darem Boga i najważniejszą wartością.

- Idąc w tym radosnym marszu, patrząc pozytywnie na te rodziny, na te matki, ojców, szczególnie w tym roku, widzimy, że właśnie taka rodzina: dobra, gorliwa, otwarta na życie, na kolejne dziecko, potrafi przede wszystkim obronić każde życie. Życie dziecka poczętego w sposób najbardziej pewny i potrafi obronić życie człowieka starego - powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski podkreślił, że mieszkańcy stolicy wychodzą dziś na ulice miasta, aby dać świadectwo tego, że każde życie ludzkie jest święte. 

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński powiedział Polskiemu Radiu, że współczesnym ojcom warto przypominać o ich roli, która spełnia się w czterech wymiarach. Pierwszym z nich jest towarzyszenie matce i dziecku w okresie prenatalnym, następnie w wychowaniu, a także w zabezpieczenia życia rodziny. Biskup Kamiński podkreślił, że ważne jest świadectwo i przykład życia, czyli wzorca, który dziecko powinno zrozumieć, zaakceptować, pokochać i być z niego dumnym. Hierarcha zwrócił uwagę, że ojciec jest też odpowiedzialny za wychowanie religijne.

Organizator marszu, duszpasterz rodzin w diecezji warszawsko-praskiej ksiądz Robert Wielądek podkreślił, że to święto radości.

- Mamy piękną wiosnę, życie się rodzi, a wiosną Kościoła jest rodzina, bo tam jest życie, tam jest piękno - mówił kapłan. Jak dodał, niedzielny marsz ma pokazać piękno rodziny i życia oraz stawać w ich obronie. - Ten marsz jest przede wszystkim marszem radości, nie idziemy w kontrze. Idziemy po to, żeby się cieszyć, żeby być razem, żeby pokazywać, że życie jest piękne - tłumaczył ks. Robert Wielądek.

Błogosławieństwo rodzin

Sławomir Kępka z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II mówi, że bycie ojcem i dziadkiem jest dla niego dużą radością

- Mam dwie dorosłe córki i już dwoje wnuków. Dla mnie to szczególnie ważne, bo doceniam właśnie teraz, jak ten dar życia jest ważny. Jest to wielki dar od Boga i trzeba jak najbardziej go chronić i być za życiem - podkreślił Sławomir Kępka.

Marta Kodura, jedna z uczestniczek Marszu Świętości Życia jest zdania, że manifestacja jest przypomnieniem o roli ojca w wychowaniu dzieci. - Co roku przychodzimy, aby afirmować życie. Obserwujemy kryzys ojcostwa i liczymy, że wzmocnienie i nadanie godności, również społecznej, naszym ojcom, pomoże im utrzymać się przy tej odpowiedzialności, której podjęli się w życiu - dodała.

Uczestnicy Marszu Świętości Życia ok. godz. 12.40, po błogosławieństwie rodzin, wyruszyli z Placu Zamkowego w Warszawie w kierunku bazyliki św. Krzyża. Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka darów dla domu samotnej matki w podwarszawskich Chyliczkach i Zielonce. W marszu uczestniczyli przedstawiciele licznych organizacji zrzeszających katolickich mężczyzn, m.in. takich jak Tato.net, Rycerze Kolumba czy Zakon Rycerzy Jana Pawła II.

Organizatorami Marszu Świętości Życia w Warszawie są archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska.

bb/paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak