X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Ministerstwo środowiska chce zmienić zapisy dot. informowania o smogu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 18:54
Minister środowiska Henryk Kowalczyk chce zmienić zapisy dotyczące alarmowania o smogu na bardziej restrykcyjne. Co oznacza, że mieszkańcy będą informowani, jeszcze zanim powietrze będzie bardzo złej jakości. Propozycja została wysłana do resortu zdrowia i czeka na akceptację. 
Smog w Warszawie
Smog w WarszawieFoto: Shutterstock.com

Obecnie w Polsce alarm smogowy ogłaszany jest po przekroczeniu średniodobowej wartości 300 mikrogramów na metr sześcienny dla szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM10. Poziom informowania występuje kiedy PM10 osiąga masę 200 mikrogramów. 

Jak mówi rzecznik ministerstwa środowiska Aleksander Brzózka, resort chce, aby te poziomy były bardziej restrykcyjne. - Zaproponowaliśmy, aby alarmować o złym stanie powietrza w sytuacji kiedy PM10 osiągnie wartość 250 mikrogramów na metr sześcienny, natomiast chcielibyśmy informować o smogu, gdy masa PM10 wyniesie 150 mikrogramów na metr sześcienny - informuje Aleksander Brzózka. Dodaje, że zgoda ministra zdrowia na taką propozycję umożliwi rozpoczęcie prac legislacyjnych nad zmianami poziomów: alarmowania i informowania. - Nowe poziomy mogłyby obowiązywać już od połowy roku - zapowiada rzecznik resortu środowiska.

Aleksander Brzózka mówi, że "jakość powietrza w Polsce poprawi się za kilka lat" za sprawą rządowego programu "Czyste Powietrze". - Do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska wpłynęło już ponad 40 tysięcy wniosków oprzyznaniedotacjioraz pożyczek na termomodernizację i wymianę pieców. Zostało już podpisanych z beneficjentami kilka tysięcy umów - podsumowuje. 

Budżet programu "Czyste Powietrze" wynosi około 103 miliardów złotych. W ramach programu można uzyskać dotację oraz pożyczkę na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Można otrzymać nawet do 90 procent dotacji. 

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odnośnie dopuszczalnych stężeń dobowych wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny dla PM 10. 
W Polsce co roku zła jakość powietrza przyczynia się do śmierci około 47 tysięcy osób. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Sałek: nie tylko Polska ma problem z powietrzem. W TSUE są pozwy wobec innych krajów

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 14:45
- To, że Polska i Bułgaria przegrały sprawę o niedotrzymywanie standardów jakości powietrza, wcale nie oznacza, że inni nie mają tych problemów. W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej są złożone pozwy wobec innych krajów członkowskich, także Republiki Federalnej Niemiec - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej.
rozwiń zwiń