X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marcin Palade o sondażu Kantar Polska dla PE: zawiera rażący błąd, który wpływa na wynik

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 16:45
Zagadnienie sondażu wyborczego przygotowanego przez Kantar Polska na potrzeby Parlamentu Europejskiego było głównym tematem, który poruszył gość Polskiego Radia 24 socjolog Marcin Palade. - Zawiera on rażący błąd, który wpływa na prezentowany wynik - podkreślił.
Audio
  • 02.04.2019 Gość PR24 Marcin Palade o sondażach wyborczych
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/thodonal88

Marcin Palade to socjolog oraz autor analiz preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej. Zajmuje się także badaniami tego, jak poprzez sondaże można elastycznie wpływać na opinię publiczną.

Socjolog mówił w Polskim Radiu 24 o sondażu, który w zeszłym tygodniu opublikował Parlament Europejski. Wynika z niego, że w eurowyborach w Polsce prowadzi Koalicja Europejska przed Prawem i Sprawiedliwością. To średnia z czterech badań opinii społecznej, które pokazują preferencje wyborcze Polaków.

To nie pokrywa się z tym, co utrzymuje gość Polskiego Radia 24. Według badania Marcina Palade podział mandatów rozkłada się tak, że więcej (24 mandaty) zbiera PiS niż KE (22) - inaczej niż w przypadku sondażu opublikowanego przez PE. Jak przedstawił w trakcie rozmowy socjolog, wynika to z błędu firmy, której Parlament Europejski zlecił uśrednienie wyników przedwyborczych sondaży w Polsce.

- W tym uśrednieniu pojawiły się dwa problemy. Pierwszy taki, że Kantar Polska, który za to odpowiadał, sam zdecydował, które firmy, jakie wcześniej przeprowadziły badania, wprowadził do średniej, a które nie. Elementarna uczciwość nakazywałaby, żeby zebrać maksymalnie dużo z rynku po to, żeby ta średnia - przy tych widocznych różnicach w preferencjach - była widoczna. Im bowiem więcej podmiotów serwujących dane, tym lepiej dla odbiorców, bo ta średnia staje się bardziej przybliżona do realnych preferencji wyborczych – wyjaśnił Marcin Palade.

- Drugą kwestią było to, że – jak tłumaczył gość Polskiego Radia 24 – Kantar Polska spośród czterech sondaży uwzględnił trzy sondaże ogólnopolskich preferencji PE i jeden sondaż regionalny, obejmujący Warszawę i tzw. wianuszek [miasta i gminy graniczące ze stolicą oraz w jej bliskim sąsiedztwie – przyp. red.]. Ten właśnie sondaż został potraktowany tak, jakby były to preferencje ogólnopolskie, co w naturalny sposób nie było prawdziwe. Trudno przecież oczekiwać, żeby w Warszawie i wianuszku do PE prowadziło Prawo i Sprawiedliwość. To spowodowało, że pierwsze miejsce zajęła Koalicja Obywatelska. Gdyby tego jednego sondażu w całym zestawieniu nie było, mielibyśmy sytuację, w której PiS prowadzi przed KE. Pytanie zatem, czy to był błąd, czy świadome działanie – mówił Marcin Palade. - Tym samym mieliśmy do czynienia z małym skandalem - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/bb

-----------------------------------

Data emisji: 02.04.2019

Godzina emisji: 14.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak