Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka wśród kandydatów SLD do PE

2019-03-31, 17:48

Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka wśród kandydatów SLD do PE
Kandydaci Koalicji Europejskiej do PE Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka podczas posiedzenia Rady Krajowej SLD. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Byli premierzy: Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka oraz wiceszef PE Bogusław Liberadzki - to niektórzy kandydaci SLD w wyborach do europarlamentu, którzy znajdą się na listach Koalicji Europejskiej. Zostali oni zatwierdzeni podczas sobotniej Rady Krajowej partii.

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty poinformował, że były premier Włodzimierz Cimoszewicz, były prezes NBP Marek Belka oraz wiceprzewodniczący PE obecnej kadencji Bogusław Liberadzki, mają otrzymać "jedynki" odpowiednio w okręgu warszawskim, łódzkim i zachodniopomorsko-lubuskim. Z drugiego miejsca na wielkopolskiej liście Koalicji Europejskiej ma ponadto wystartować b. premier Leszek Miller.

- Miałem taką nadzieję, żeby w wyborach do europarlamentu wystartowało trzech premierów, którzy pełnili tę funkcję z rekomendacji SLD i stało się. Jesteśmy znowu razem - powiedział Czarzasty. - Uważamy, że w tej chwili do europarlamentu powinni startować ludzie najpoważniejsi, najrozsądniejsi, bo trzeba ratować i Polskę w Unii Europejskiej, i Unię Europejską - dodał.

Łącznie na listach Koalicji Europejskiej ma znaleźć się 15 polityków zarekomendowanych przez SLD, w tym trzech na pierwszych miejscach, trzech na drugich i sześciu na trzecich.

W okręgu kujawsko-pomorskim na drugim miejscu znajdzie się europoseł SLD, b. wiceszef MON Janusz Zemke. W okręgu śląskim "dwójką" na liście Koalicji Europejskiej będzie z kolei radny śląskiego sejmiku, wiceszef Sojuszu i lider regionalnych struktur partii na Śląsku Marek Balt.

Trzecie miejsca uzyskali: wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński (okręg podkarpacki), wiceprzewodniczący SLD i lider świętokrzyskich struktur tego ugrupowania, b. europoseł Andrzej Szejna (okręg małopolsko-świętokrzyski), b. posłanka Sojuszu, wdowa po polityku tej partii i b. szefie MON Jerzym Szmajdzińskim Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (okręg dolnośląsko-opolski), b. senator, szef warmińsko-mazurskich struktur SLD Władysław Mańkut (okręg warmińsko-mazurski), radny lubelskiego sejmiku i ordynator oddziału neonatologii szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej Riad Haidar (okręg lubelski) oraz b. wiceminister skarbu Ireneusz Sitarski (okręg mazowiecki).

Ponadto w okręgu pomorskim na miejscu czwartym znajdzie się jedna z liderek Inicjatywy Feministycznej Elżbieta Jachlewska, która w ubiegłorocznych wyborach samorządowych ubiegała się o fotel prezydenta Gdańska (z ramienia komitetu Lepszy Gdańsk), uzyskując czwarty wynik wyborczy. Z kolei z dziewiątego miejsca do PE kandydować ma Jolanta Kalinowska (Socjaldemokracja Polska).

W okręgu łódzkim oprócz Marka Belki, który znajdzie się na czele listy, z piątego miejsca wystartuje natomiast Aleksandra Stasiak.

- To jest ekipa lewicowa, która szła różnymi drogami, ale ekipa, która się zawsze szanowała i współpracowała ze sobą (...), która wprowadzała Polskę do Unii Europejskiej, która dała naszemu krajowi konstytucję. To jest ekipa z której jestem dumny i będziemy walczyli. Jak jesteśmy razem, zawsze zwyciężamy - podkreślił Czarzasty. Jak zaznaczył, decyzja Rady Krajowej zatwierdzająca kandydatury SLD do europarlamentu była jednomyślna.

Odnosząc się do formuły Koalicji Europejskiej, lider Sojuszu akcentował jednocześnie, że partnerów łączy walka o Europę i obecność Polski w UE, natomiast wiele innych spraw ich różni i każdy z koalicjantów zachowuje swoją podmiotowość i programową odrębność.

- Ale Polacy i Polki jednoczyli się w wielkich sprawach - w sprawie okrągłego stołu, w sprawie wejścia Polski do UE. Jesteśmy inni, ale jesteśmy mądrzy - w związku z tym żeśmy się dogadali - wskazał Czarzasty.


Zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza w przyszłym europarlamencie powinna odbyć się dyskusja nad przyszłością UE. - W moim przekonaniu powinna być wzmocniona polityka zagraniczna tej wspólnoty - oświadczył.

Marek Belka akcentował z kolei, że w najbliższych miesiącach z udziałem eurodeputowanych toczyć się będą negocjacje w sprawie przyszłego wieloletniego unijnego budżetu. - Będziemy, działając we frakcji Socjalistów i Demokratów, ale współpracując z naszymi kolegami działającymi w innych frakcjach, starać się o jak najlepsze rozwiązania dla Polski - dodał.

Koalicję Europejską, która powstała w drugiej połowie lutego, współtworzą obok SLD: PO, PSL, Nowoczesna i Zieloni. W wyborach do PE jest 13 okręgów wyborczych. W wyniku negocjacji pomiędzy koalicjantami PO ma obsadzić siedem "jedynek", a po trzy otrzymali przedstawiciele PSL i SLD.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w 13 okręgach wyborczych.

mg

Polecane

Wróć do strony głównej