X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Fitch potwierdza dotychczasowy rating Polski z perspektywą stabilną

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 00:02
Agencja Fitch utrzymała w piątek rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Decyzję uzasadniono mocnymi podstawami gospodarki i dobrą sytuacją fiskalną.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Utrzymanie ratingu odzwierciedla różnorodność gospodarki oraz jej mocne makroekonomiczne fundamenty. Wsparciem dla tych czynników jest rozsądnie prowadzona polityka gospodarcza oraz silny sektor bankowy - napisał Fitch w komentarzu do decyzji.

To pierwszy z wiosennej rundy przeglądów, jakiemu poddana została Polska - 12 kwietnia naszej ocenie kredytowej przyjrzy się agencja S&P, a 19 kwietnia Moodys's.

Fitch zwrócił uwagę na dobrą sytuację fiskalną budżetu państwa w 2018 r., niższy niż zaplanowano deficyt oraz na wysokie wpływy z podatków, spowodowane - w ocenie Fitcha - relatywnie wysokim wzrostem oraz skutecznymi działaniami w kierunku poprawy ściągalności.

Fitch ocenia, że "przedwyborczy pakiet fiskalny" spowoduje pogorszenie sytuacji, przedstawione propozycje zawierają szereg transferów socjalnych jak i obniżek podatków osobistych. Rząd zapowiada utrzymanie deficytu na poziomie 1,7 proc. PKB w 2019 r., ale nie przedstawił jeszcze w pełni sposobów na zrównoważenie pociągnięć podatkowych i wydatkowych - podkreślono.

Fitch przypomniał, że uwzględnił już w poprzednich prognozach prawdopodobieństwo pojawienia się jakiejś przedwyborczej stymulacji fiskalnej, co spowodowało zwiększenie prognozy deficytu budżetowego na 2019 r. z 2 do 2,2 proc. PKB. Agencja zaznaczyła, że jeżeli pakiet zostanie w pełni wprowadzony, będzie miał silniejsze skutki w 2020 r., i dlatego podniosła prognozę deficytu budżetowego do 2,8 proc. PKB. Wskazała też, że wprowadzony pakiet ograniczył by elastyczność wydatków. Według Fitcha, dodatkowe negatywne czynniki ryzyka stanowić będą podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz dalsze utrzymanie zamrożenia cen energii elektrycznej.

Agencja oczekuje jednak, że rząd będzie w stanie utrzymać się w ramach obowiązującej reguły wydatkowej oraz unijnych kryteriów konwergencji.

Fitch oczekuje jednak odwrócenia trendu spadkowego długu publicznego i ocenia, że wzrośnie on w relacji do PKB na koniec 2019 r. o 1 pkt proc. rok do roku, do 49.1 proc., oraz do poziomu 49.6 proc. w 2020 r.

Według agencji, w 2018 r. wzrost gospodarczy Polski osiągnął szczyt cyklu na poziomie 5,1 proc., jednak już pod koniec roku tempo wzrostu zaczęło spadać, m.in. ze względu na spowolnienie w strefie euro. Biorąc pod uwagę podtrzymanie wzrostu poprzez pakiet fiskalny, w 2020 r. Fitch prognozuje wzrost w wysokości 3 proc.

MPiT: Fitch wskazał na dobrą sytuację społeczno-gospodarczą Polski i silny sektor bankowy

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zwraca uwagę, w komentarzu przekazanym PAP, że  agencja Fitch utrzymując rating Polski, wskazała na dobrą sytuację społeczno-gospodarczą kraju i silny sektor bankowy. 

"W swojej ocenie Agencja odnosi się także do kwestii równowagi finansów publicznych i kluczowych wskaźników fiskalnych. Oceniła, że w przypadku braku rozwiązań kompensujących wzrost wydatków budżetowych, w wyniku zapowiedzianego w lutym pakietu wydatkowego, którego wartość oceniana jest na 60 mld zł (w latach 2019-2020), w 2020 r. deficyt sektora finansów publicznych w Polsce może zbliżyć się w okolice 3 proc. PKB (2,8 proc.)" - czytamy w komunikacie MPiT.

W marcu Fitch podniósł wcześniejsze prognozy wzrostu PKB dla Polski

Resort przypomina, że 20 marca agencja Fitch podniosła prognozy PKB dla Polski do 4 proc. w 2019 i 3,5 proc. w 2020 r. z odpowiednio 3,8 proc. i 3 proc. oczekiwanych w grudniu ub.r.

"Warto zauważyć, iż zgodnie ze styczniowymi szacunkami MPiT wzrost gospodarczy w Polsce w 2019 roku wyniesie ok. 4 proc. - Agencja potwierdziła przedstawioną przez nas wówczas prognozę" - dodano.

Polska gospodarka z solidnymi fundamentami, odporna na czynniki zewnętrzne

"Bardzo dobra sytuacja gospodarcza w Polsce oraz ograniczone ryzyko istotnego pogorszenia wskaźników fiskalnych było wystarczające do utrzymania ratingu. Polska pozostaje gospodarką o solidnych fundamentach, odporną na niekorzystne czynniki zewnętrzne, co plasuje ją w gronie liderów UE" - napisano w komentarzu MPiT.

Ministerstwo zwraca uwagę, że w swoim komunikacie Fitch wskazał na czynniki ryzyka mogące wywołać negatywną rewizję ratingową. Wśród nich wymieniono, m.in. brak stabilizacji stosunku długu do PKB w średnim okresie, ramy polityki makroekonomicznej potencjalnie skutkujące niższym wzrostem PKB czy standardy zarządzania lub klimatu biznesowego prowadzące do niekorzystnego wpływu na gospodarkę.

"Agencja Fitch była pierwszą w tym roku, która dokonała oceny ratingu Polski. Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie +A2+. Rating Polski według S&P jest o jeden poziom niższy i wynosi +A-+. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne" - dodano.

20 marca Fitch podwyższył prognozy tempa wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,0 proc. z 3,8 proc. w grudniu, a na 2020 r. do 3,5 proc. z 3,0 proc., w związku z zapowiedzianą stymulacją fiskalną - wynika z raportu agencji.

aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister finansów: podwyższenie ratingu Polski potwierdza przyjęty kierunek działań

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 14:56
- Z dużą satysfakcją przyjmuję decyzję agencji ratingowej S&P Global o podwyższeniu ratingu dla Polski - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska. Dodała, że decyzja ta potwierdza przyjęty kierunek działań i oznacza, że polityka fiskalna polskiego rządu jest silną stroną oceny inwestycyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki: ratingi potwierdzają słuszność działań rządu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 17:24
 - Prognozy agencji ratingowych dotyczące Polski potwierdzają słuszność działań rządu PiS - przekonywał w sobotę na wiecu wyborczym w Staszowie (woj. świętokrzyskie) premier Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analityk S&P: Polska jedną z 4 czy 5 gospodarek wypracowujących zyski

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:33
Ostatnia podwyżka ratingu Polski przez S&P częściowo odzwierciedla zmianę struktury gospodarki w kierunku usług - powiedział w poniedziałek Frank Gill, główny analityk agencji ratingowej S&P na Polskę. Podkreślił, że Polska jest jedną z 4 czy 5 gospodarek w Europie, która wypracowuje nadwyżki zarówno w handlu towarowym, jak i usługami.  
rozwiń zwiń